Ser feta w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Ciąża to czas, w którym kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na to, co ląduje na ich talerzu. Wiele mówi się o tym, że muszą one całkowicie zrezygnować z niektórych produktów, włączając w to surowe ryby, owoce morza oraz sery. Czy wśród tych ostatnich znajduje się również feta? Jakie są korzyści i ryzyka wynikające z jej spożywania przez przyszłe mamy? Czy sięganie po ser feta w ciąży jest bezpieczne? Sprawdź, co na ten temat sądzi PORA NA ZDROWIE!

Czym jest ser feta?

Feta to tradycyjny grecki ser, który w oryginalnej wersji wytwarza się z mleka owczego i koziego. Jego produkcja odbywa się według ściśle określonych i – co ciekawe – prawnie egzekwowanych zasad. Zanim wyrób ten trafi do sprzedaży, musi zostać poddany procesowi dojrzewania, który trwa minimum trzy miesiące, w zależności od smaku, jaki chce się uzyskać. Niestety znajduje się on w ścisłej czołówce najchętniej podrabianych pokarmów na świecie, dlatego przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym wyrobie? Przede wszystkim to, że wyróżnia się on nie tylko atrakcyjnym smakiem i dużą uniwersalnością, ale również bogactwem substancji odżywczych, które usprawniają szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele. Czy w związku z tym można spożywać ser feta w ciąży?

Ser feta – właściwości i wartości odżywcze

Zanim odpowiemy sobie na powyższe pytanie, przyjrzyjmy się, co dokładnie kryje w sobie feta i jakie własności wykazuje. Otóż można znaleźć w niej niektóre witaminy z grupy B, nieco selenu, cynku i witaminy A oraz aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Co więcej, mleko owcze i kozie stanowią obfitsze źródło wapnia aniżeli krowie. Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne, wśród największych zalet fety wymienia się dobroczynny wpływ na układ pokarmowy – jako skarbnica żywych kultur bakterii, pozytywnie oddziałuje ona na florę jelitową i przy okazji usprawnia pracę układu odpornościowego. Ponadto uchodzi ona za doskonałą alternatywę dla osób nietolerujących krowiego mleka. Konsumenci cenią ją także za to, że jest ona lekkostrawna, czyli rzadziej wywołuje uciążliwe dolegliwości ze strony układu trawiennego. Czy przyszłe mamy również mogą korzystać z jej dobrodziejstw? I czy pomimo tych wszystkich atutów jedzenie sera feta w ciąży jest całkowicie bezpieczne?

Czy można jeść ser feta w ciąży?

Ser feta może stanowić wartościowy element jadłospisu przyszłej mamy, o ile pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Przed jego zakupem należy zweryfikować, czy powstał on z mleka pasteryzowanego, czy też nie poddano go temu procesowi. Nie zapomnij także sprawdzić jego składu. A teraz poznaj korzyści i ryzyka wynikające z jego spożywania w trakcie oczekiwania na dziecko!

Ser feta w ciąży – korzyści

Spożywanie sera feta w ciąży to doskonały sposób na wzbogacenie diety przyszłej mamy – oczywiście pod warunkiem, że został on wyprodukowany z mleka, które przeszło proces pasteryzacji. Stanowi on źródło szeregu zbawiennych substancji odżywczych, m.in. wapnia, cynku, selenu i fosforu. Co więcej, zawiera on witaminy A i te z grupy B, w tym foliany. Te ostatnie zajmują w menu ciężarnej szczególne miejsce, ponieważ deficyt kwasu foliowego zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych i poważnego upośledzenia u maluszka. Ponadto warto podkreślić, że dobrej jakości ser feta to źródło bakterii probiotycznych wspierających funkcjonowanie układu pokarmowego. Grecki wyrób obfituje również w kobalaminę – jej odpowiednie stężenie w organizmie kobiety zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej.

Ser feta w ciąży – ryzyka

Jakie ryzyka czyhają na kobiety spożywające ser feta w ciąży? Wysokie koszty produkcji oryginalnego wyrobu sprawiły, że na rynku pojawił się wysyp artykułów solankowych o podobnym smaku. Cechują się one zbliżonym wyglądem do greckiego specjału i występują z rozmaitymi dodatkami, dzięki czemu są chętnie wybierane przez większość konsumentów. Największym zagrożeniem dla przyszłych mam są te na bazie niepasteryzowanego mleka, które może być siedliskiem groźnych bakterii z gatunku Listeria. Dane naukowe pokazują, że ciężarne są aż 20 razy bardziej narażone na zakażenie tymi patogenami, a trzymanie zainfekowanych nimi pokarmów w lodówce nie powstrzymuje ich namnażania. Jeśli dojdzie do zakażenia, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia oraz powikłań rozwojowych u płodu. Co więcej, produkty odbiegające swoim składem od greckiej receptury zawierają zwykle szereg zbędnych dodatków, takich jak regulatory kwasowości, wzmacniacze smaku i nadmiar soli, zatem przed zakupem warto dokładnie zaznajomić się z informacjami zawartymi na etykiecie.

Po czym rozpoznać oryginalny ser feta? Szukaj wyrobów z oznaczeniem PDO (Protected Designation of Origin) będącym gwarancją ich greckiego pochodzenia.

Ser feta w ciąży – czy można jeść? Podsumujmy!

Czy warto włączyć ser feta w ciąży do menu? Oczywiście, o ile jest on produktem oryginalnym lub wytworzonym na bazie pasteryzowanego mleka. Jego wariant niepasteryzowany, który można znaleźć w wielu artykułach nabiałowych, może być siedliskiem groźnych patogenów wywołujących listeriozę. Infekcja bakteriami z gatunku Listeria niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i rozwijającego się w niej płodu. Sięganie po dobrej jakości wyrób to doskonały sposób na dostarczenie witaminy A, witamin z grupy B, w tym folianów, a także wapnia, cynku, selenu i fosforu. Nie jesteś pewna, czy możesz wdrożyć powyższy pokarm do swojego jadłospisu? W takim razie skonsultuj się z wykwalifikowanym dietetykiem, który pomoże ci dokonać odpowiedniego wyboru!

Źródła:

  • https://www.healthline.com/health/feta-cheese-during-pregnancy#risks
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7143250/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34835502/
  • https://www.mdpi.com/2304-8158/9/3/253
  • https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/jakich-produktow-unikac-w-czasie-ciazy/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*