Kalkulator optymalnego poziomu hormonów

Pojawienie się symptomów związanych z nieprawidłowościami w obrębie tarczycy to pierwszy sygnał, że w twoim ciele dzieje się coś niedobrego. Jednak do pełnej interpretacji objawów niezbędne jest oznaczenie parametrów związanych z pracą gruczołu tarczowego, tj. TSH, FT4 i FT3. Jeśli chcesz sprawdzić, co oznaczają twoje wyniki jeszcze przed wizytą u specjalisty, skorzystaj z praktycznego kalkulatora hormonów tarczycy. Co powinieneś o nim wiedzieć i jak z niego korzystać? Pora na Zdrowie odpowiada!

Do czego służy kalkulator hormonów tarczycy?

Do czego służy kalkulator hormonów tarczycy? Jest to proste narzędzie internetowe, które pomoże ci wstępnie ocenić wyniki badań TSH, FT3 i FT4. Dzięki niemu dowiesz się, jak wygląda optymalny poziom hormonów i czy ich stężenie w twoim organizmie mieści się w normach.

W jaki sposób korzystać z kalkulatora hormonów tarczycy?

Korzystanie z kalkulatora hormonów tarczycy jest niezwykle proste i intuicyjne. Wystarczy, że wprowadzisz poszczególne dane do odpowiednich okienek i podasz zakres referencyjny dla punktu pobrań, w którym odbyło się badanie. Po zakończonej analizie kalkulator zaprezentuje ci rezultat w formie graficznej i procentowej.

Interpretacja otrzymanych wyników

Jak interpretować wynik wygenerowany przez kalkulator? Jeśli dany parametr wskazuje wartość >50% jest on optymalny. Rezultat wynoszący <50% świadczy o wyniku mieszczącym się w normie. Z kolei jeśli plasuje się on poza skalą, można uznać go za nieprawidłowy. W takim wypadku jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą.

Jaki jest prawidłowy poziom hormonów?

 Oznaczenie hormonów jest istotnym etapem oceny zaburzeń w obrębie gruczołu tarczowego. Pozwalają one nie tylko na wdrożenie odpowiedniego leczenia, ale również na monitorowanie przebiegu ewentualnej choroby. Za co odpowiadają poszczególne z nich i jaki jest ich prawidłowy poziom?

 TSH – to hormon tyreotropowy wydzielany przez przysadkę mózgową. Jest on najczulszym parametrem oznaczanym w kierunku schorzeń tarczycy. Jego zbyt niski poziom wskazuje na nadczynność, natomiast zbyt wysoki świadczy o niedoczynności gruczołu. Należy pamiętać, że stężenie mieszczące się w normie nie wyklucza limfocytarnego zapalenia tarczycy. Prawidłowy poziom hormonu tyreotropowego plasuje się w granicach między 0,32 a 5,0 mIU/L dla osoby dorosłej. Uważa się, że nie powinien on przekraczać pułapu 4,0 mIU/L. Co więcej, na interpretację wyników ma wpływ wiek, płeć, ciąża – trwająca lub przebyta – oraz planowanie założenia rodziny. W ostatniej przypadku dąży się do wyniku poniżej 2,5 mIU/L – a najlepiej jak najbliżej 1 mIU/L.

 FT4 – wolna tyroksyna syntetyzowana przez gruczoł tarczowy. Analiza jej poziomu jest niezbędna w kompleksowej ocenie stanu tarczycy. Jej oznaczenie zleca się przy podejrzeniu zarówno niedoczynności, jak i nadczynności, a także u osób z wolem i guzkami. Lekarze wykorzystują ją także do oceny pomyślności wprowadzonej kuracji. Jej orientacyjny zakres referencyjny to 10-35 pmol/l, jednak może on różnić się w zależności od laboratorium.

 FT3 – wolna frakcja trijodotyroniny wytwarzana przez tarczycę. Jej wynik dostarcza specjaliście informacji na temat jej obecnego stanu. Pomaga on m.in. zdiagnozować subkliniczną nadczynność tarczycy, ocenić rokowania pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa, monitorować przebieg leczenia lewotyroksyną i określić stopień zaburzeń pierwotnej niedoczynności tarczycy. Orientacyjny zakres referencyjny to 2,25-6 pmol/L, jednak jest on zależny od norm obowiązujących w danym punkcie pobrań.

W celu dokładnej oceny symptomów charakterystycznych dla schorzeń tarczycy niezbędne jest oznaczenie przynajmniej podstawowych parametrów, tj. TSH, FT3 i FT4. Jak zinterpretować otrzymane wyniki jeszcze przed wizytą u specjalisty? Wystarczy, że skorzystasz z naszego intuicyjnego kalkulatora poziomu hormonów! Pamiętaj jednak, że nie stanowi on porady ani specjalistycznej diagnozy.

Badania:

  • Caquet, 250 badań laboratoryjnych, Warszawa, 2007, s. 450-451.
  • Fileei in., Comparison of Three Free T4 (FT4) and Free T3 (FT3) Immunoassays in Healthy Subjects and Patients with Thyroid Diseases and Severe Non-Thyroidal Illnesses, Clinical Laboratory, nr 58 (7-8), 2012.

Kalkulator optymalnego poziomu hormonów

Wprowadź dane

Poziom TSH w µIU/ml

Poziom TSH
Norma od
Norma do

Poziom FT4 w ng/dl

Poziom FT4
Norma od
Norma do

Poziom FT3 w pg/ml

Poziom FT3
Norma od
Norma do
Poznaj swój wynik

TSH
FT4
FT3

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*