Sushi w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Ciąża to czas, który wiąże się z licznymi zmianami, włączając w to nawyki żywieniowe. Wiele przyszłych mam wprowadza modyfikacje do swojego jadłospisu, eliminując z niego potencjalnie szkodliwe produkty. W czołówce pokarmów wzbudzających najwięcej kontrowersji znajdują się surowe ryby, w tym sushi. Czy faktycznie należy całkowicie z niego zrezygnować? Jakie korzyści i zalety niesie za sobą spożywanie sushi w ciąży? Pora na Zdrowie odpowiada!

Czym jest sushi?

Zanim poznasz wady i zalety sięgania po sushi w ciąży, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest ten przysmak. Otóż jest to słynna potrawa kuchni japońskiej, składająca się z wodorostów nori, gotowanego ryżu z octem ryżowym oraz dodatków w postaci surowych ryb, warzyw, owoców morza, grzybów czy omletu tamago-yaki. Istnieje kilka różnych rodzajów sushi, wśród których prym wiodą maki-zushi, nigiri-zushi, gunkan-maki oraz temaki-zushi. Szczególną popularnością cieszą się te pierwsze, które można dodatkowo podzielić na hoso-maki, chū-maki oraz futo-maki. Sushi podaje się zwykle w towarzystwie sosu sojowego, chrzanu wasabi oraz marynowanego imbiru. Jakie wartości odżywcze kryje w sobie ten specjał i czy jego spożywanie jest bezpieczne dla kobiet oczekujących dziecka?

Jakie właściwości i wartości odżywcze ma sushi?

Wiele osób zastanawia się, czy sushi jest zdrowe. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju składników, z jakich się je przyrządza, jednak w większości przypadków można uznać je za prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych. Co ciekawe, witaminy i minerały kryją się nie tylko w rybach, owocach morza i warzywach, ale również w ryżu i wodorostach nori. Wśród tych najcenniejszych wymienia się kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witaminy D, C i E oraz selen, magnez, cynk, jod, potas i żelazo. Nie sposób nie wspomnieć także o błonniku oraz pełnowartościowym białku, obfitującym w aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Warto podkreślić, że związki obecne w sushi usprawniają szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele – regulują pracę układu odpornościowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego, a do tego wykazują silne własności przeciwzapalne i przeciwutleniające. Czy biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można uznać, że sięganie po sushi w ciąży jest całkowicie bezpieczne?

Czy można jeść sushi w ciąży?

Ciężarne mogą wdrożyć do swojego jadłospisu sushi, o ile będą przestrzegać pewnych zasad przy jego wyborze i obróbce. Ważne, aby stawiać na składniki wysokiej jakości oraz unikać surowego mięsa i owoców morza. Nie zaleca się także jedzenia niektórych gatunków ryb – mowa między o tych mocno zanieczyszczony rtęcią, takich jak tuńczyk, miecznik, marlin czy makrela królewska. Mięso powinno zostać poddane dokładnej obróbce termicznej, np. grillowaniu lub pieczeniu. Nie najlepszym pomysłem jest wybieranie produktów smażonych na głębokim tłuszczu, choć są one lepszą opcją niż te surowe. Nie poleca się także kupowania gotowych zestawów w sklepie, ponieważ trudno ocenić, w jakich warunkach były przygotowywane i przechowywane. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o spożywaniu sushi w ciąży?

Sushi w ciąży – korzyści

Sushi może być wartościowym elementem diety kobiety oczekującej dziecka. Warto uwzględnić je w menu zarówno ze względu na walory smakowe, jak i wysoką zawartość białka i kwasów tłuszczowych omega-3 – te ostatnie nie tylko pozytywnie oddziałują na przebieg ciąży oraz zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy, ale również wspomagają prawidłowy rozwój płodu, korzystnie wpływając na funkcjonowanie jego układu nerwowego. Co ciekawe, według doniesień naukowych, jedzenie ryb w tym okresie nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji psychofizycznej maluszka tuż po rozwiązaniu, jak i w późniejszych latach jego życia. Na uwagę zasługuje również fakt, że sushi nie obciąża nadmiernie układu pokarmowego, a nawet może regulować jego pracę, przynosząc ulgę przy uporczywych zaparciach – wspomniane właściwości to zasługa błonnika kryjącego się w algach nori. Choć sięganie po sushi w ciąży niesie za sobą szereg zalet, wskazane jest zachowanie ostrożności przy jego spożywaniu. Dlaczego?

Sushi w ciąży – ryzyka

Jednym z podstawowych składników sushi są surowe ryby i owoce morza, a te mogą być siedliskiem groźnych bakterii, w tym Listeria monocytogenes. Wywołana nią listerioza często jest tragiczna w skutkach – do jej najgroźniejszych powikłań należy poronienie, uszkodzenie płodu lub jego obumarcie oraz wydanie na świat dziecka z ciężką postacią listeriozy wrodzonej. Nie pozostaje ona również bez wpływu na zdrowie kobiety – może dojść u niej do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mięśnia sercowego oraz silnego zatrucia pokarmowego. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów powyższej choroby wymienia się drgawki, wymioty, biegunkę, gorączkę, a nawet chwilową utratę przytomności.

Wybierając sos sojowy do sushi, najlepiej postawić na produkt o jak najprostszym składzie i o obniżonej zawartości soli.

Sushi w ciąży – czy można jeść? Podsumujmy!

Sushi to pożywna i lekkostrawna potrawa, która – wbrew powszechnym opiniom – może znaleźć się w jadłospisie przyszłej mamy. Należy jednak mieć świadomość, że nie każdy jej rodzaj jest odpowiedni dla ciężarnej i rozwijającego się w niej płodu – w pierwszej kolejności warto zrezygnować z opcji zawierających surowe ryby i owoce morza, ponieważ mogą być one siedliskiem groźnych drobnoustrojów. Najlepszym wyborem są składniki pieczone, grillowane lub smażone (w umiarkowanych ilościach), a także wersja wegetariańska. Wciąż zastanawiasz się, jak bezpiecznie spożywać sushi w ciąży? Nie zwlekaj i udaj się na wizytę do doświadczonego dietetyka, który odpowie na wszystkie twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości!

Źródła:

  • https://www.healthline.com/health/pregnancy/can-pregnant-women-eat-sushi#why-to-avoid-it
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7346675/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6033312/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4377896/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3046737/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8838693/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621056/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*