Mięta w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Mięta to nutraceutyk charakteryzujący się wieloma prozdrowotnymi właściwościami. Wśród tych najbardziej powszechnych wymienia się łagodzenie mdłości i wymiotów oraz niwelowanie zaparć – dolegliwości typowych dla pierwszego trymestru ciąży. Czy mimo to można bez obaw sięgać po napary na bazie mięty w ciąży? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Czym jest mięta?

Mięta jest surowcem zielarskim wykorzystywanym w medycynie naturalnej już od czasów starożytnych. Można wyróżnić ponad 30 jej gatunków, wśród których prym wiedzie mięta pieprzowa. Jest ona niewielką byliną o charakterystycznym orzeźwiającym zapachu. Jej łatwa uprawa sprawia, że jest ona znanym i lubianym nutraceutykiem praktycznie na całym świecie. Ze względu na jej kompleksowe działanie na układ pokarmowy można ją zwykle spotkać w formie naparów i herbatek. Równie często wchodzi ona w skład rozmaitych suplementów diety i farmaceutyków. Jakie korzyści dla zdrowia ma jej spożywanie i czy mięta w ciąży to dobre rozwiązanie dla przyszłych mam?

Jakie właściwości ma mięta?

Mięta może poszczycić się zawartością licznych substancji bioaktywnych. Na uwagę w tym kontekście zasługują olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, fitosterole, mentol, magnez oraz witamina C. Tak bogata kompozycja związków chemicznych powoduje, że jest ona rekomendowana m.in. w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, w tym bólach brzucha, zaparciach i nudnościach. Problemy te bardzo często towarzyszą szczególnej grupie osób, a mianowicie ciężarnym. Jednak czy mięta w ciąży to bezpieczne rozwiązanie dla przyszłych mam i ich pociech?

Czy można pić miętę w ciąży?

 Dyskomfort w obrębie układu pokarmowego, w tym wzdęcia, mdłości i wymioty, to najpowszechniejsze symptomy, z którymi zmagają się kobiety oczekujące dziecka. Wiele z nich w pierwszej kolejności decyduje się na domowe sposoby, a jednym z nich są napary i herbatki na bazie mięty. Jednak czy stanowią one odpowiedni wybór dla ciężarnych?

Mięta w ciąży – korzyści

 Mięta oferuje przyszłym mamom szereg dobroczynnych właściwości. Wspiera ona prawidłową perystaltykę jelit oraz pobudza syntezę żółci i soku żołądkowego, regulując pracę całego układu pokarmowego. Napary na jej bazie warto popijać w przypadku spożycia zbyt obfitego posiłku lub wystąpienia niestrawności.

W jakich sytuacjach poleca się sięgać po miętę w ciąży? Ze względu na działanie przypominające inne popularne zioło – melisę – można z powodzeniem spożywać ją w stanach poddenerwowania oraz w celu zapewnienia sobie spokojniejszego snu. Co więcej, zawarty w niej mentol wykazuje potencjał niwelowania nawet silnych bólów głowy. Jeśli borykasz się z migrenami, wypróbuj naturalne preparaty na jej bazie, zanim zdecydujesz się na wdrożenie specjalistycznej farmakologii.

Innym atutem korzystania ze specyfików z miętą w ciąży jest zadbanie o właściwy poziom nawilżenia górnych dróg oddechowych, co może okazać się pomocne w sezonie grzewczym. Surowiec ten nadaje się do stosowani w formie inhalacji – w tym wariancie łagodzi kaszel i udrażnia nos, ułatwiając oddychanie, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy infekcjach.

Doniesienia ze świata nauki pokazują, że miętę charakteryzują własności przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antyzapalne, dlatego wspiera ona odpowiedź immunologiczną organizmu – to właśnie dlatego jest ona szczególnie przydatna w okresie wzmożonych zachorowań.

Stosowanie mięty w ciąży może stanowić dobrą alternatywę dla picia herbaty i kawy. Zawiera ona niewielką ilość kofeiny, a dodatkowo wspiera nawodnienie organizmu. Ze względu na jej działanie chłodzące warto sięgać po nią również latem.

Mięta w ciąży – ryzyka

 Stosowanie mięty w ciąży to naturalny sposób na łagodzenie szeregu dolegliwości. Uznawana jest ona za składnik bezpieczny dla przyszłych mam, jednak – jak każde zioło – może wywołać reakcję alergiczną. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zacznij od niewielkiej ilości naparu, a następnie stopniowo ją zwiększaj.

Jakie inne skutki uboczne może nieść za sobą spożywanie mięty w ciąży? Wśród tych najczęściej występujących wymienia się bóle brzucha, zaburzenia równowagi oraz nadmierną senność. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z powyższych symptomów, niezwłocznie umów się na konsultację ze specjalistą w celu omówienia zasadności stosowania specyfików zawierających ten surowiec.

Spodziewasz się dziecka i cierpisz na zgagę? Wiedz, że mięta cechuje się własnościami rozluźniającymi i może nasilać jej objawy poprzez oddziaływanie na mięśnie zwieracza przełyku. Pamiętaj, aby nie przesadzać z jej ilością – najlepiej ogranicz się do dwóch, maksymalnie trzech szklanek naparu dziennie.

 Mięta w ciąży – czy można pić? Podsumujmy!

 Gros przyszłych mam zastanawia się, czy spożywanie mięty w ciąży to bezpieczne rozwiązanie w celu pozbycia się wzdęć oraz porannych mdłości. Mimo tego, że napary na bazie ziół charakteryzują się zwykle mocniejszym działaniem, niż nam się wydaje, surowiec ten jest bezpieczny dla ciężarnych. Niesie on za sobą szereg zbawiennych właściwości, w tym łagodzenie dolegliwości pokarmowych, działanie rozkurczowe i zmniejszanie stanów napięcia. Co więcej, ze względu na swoje cechy przeciwzapalne i antybakteryjne, można wykorzystać go jako naturalne wsparcie odporności.

Wystąpiły u ciebie jakiekolwiek niepożądane efekty po zastosowaniu mięty w ciąży? W takim razie jak najszybciej skonsultuj je z lekarzem prowadzącym. Czerwona lampka powinna zapalić ci się w momencie, gdy poczujesz silny ból brzucha, nadmierną senność lub zaburzenia równowagi. Pamiętaj, że mięta może dodatkowo zaostrzać zgagę poprzez rozluźnienie mięśni zwieracza przełyku, dlatego nie warto przesadzać z jej ilością.

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16767798/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33344211/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30319738/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35057067/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26366255/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*