Czosnek w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Trudno jest znaleźć bardziej prozdrowotne warzywo niż czosnek – nie dość, że uchodzi on za skuteczny naturalny antybiotyk, to jeszcze wspomaga szereg procesów zachodzących w organizmie. Nie sposób nie wspomnieć także o jego walorach smakowych – już jego niewielka ilość nadaje potrawom wyrazistości i przyjemnego, lekko ostrego aromatu. Czy z jego licznych dobrodziejstw mogą korzystać także przyszłe mamy? Dowiedz się, czy można spożywać czosnek w ciąży i jakich skutków ubocznych można spodziewać się w trakcie jego stosowania!

Czym jest czosnek?

Zanim poznasz zalety oraz skutki uboczne spożywania czosnku w ciąży, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest ten składnik. Otóż czosnek pospolity to nic innego jak gatunek byliny uznawany jednocześnie za warzywo, przyprawę i roślinę leczniczą – na miano tej ostatniej zasłużył dzięki wysokiej zawartości substancji odżywczych, których na próżno szukać w innych produktach z tej grupy. Co dokładnie w sobie kryje i dlaczego warto wdrożyć go do diety?

Jakie właściwości i wartości odżywcze ma czosnek?

Nie ulega wątpliwości, że czosnek to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Już jeden mały ząbek kryje w sobie ogrom cennych składników, wśród których prym wiodą witaminy z grupy B, prowitamina A, witamina C, a także magnez, selen, wapń, cynk, żelazo, nikiel, kobalt i chrom. Na uwagę zasługują również aminokwasy, polifenole, saponiny oraz organiczne związki siarki, zwłaszcza allicyna, która odpowiada za większość prozdrowotnych właściwości. Jakich konkretnie?

Czosnek ceniony jest w medycynie alternatywnej głównie za swoje działanie przeciwbakteryjne – w końcu nie bez powodu nazywa się go naturalnym antybiotykiem. Według doniesień naukowych zwalcza on rozmaite bakterie, włączając w to Escherichia coli, Proteus mirabilis, Staphylococcus aureus oraz Klebsiella pneumoniae. Ponadto doskonale sprawdza się przy łagodzeniu objawów infekcji, takich jak ból gardła, chrypka, kaszel oraz katar.

Poruszając temat leczniczych własności czosnku, nie sposób nie wspomnieć o jego potencjale przeciwnowotworowym. Niektóre badania naukowe sugerują, że regularne sięganie po ten produkt zmniejsza ryzyko rozwoju raka żołądka i jelita grubego. Oczywiście to nie koniec jego atutów – redukuje on również stężenie glukozy we krwi, obniża poziom „złego” cholesterolu, a także reguluje ciśnienie tętnicze i wspomaga proces odchudzania. A jakie korzyści niesie za sobą stosowanie czosnku w ciąży?

Najwięcej cennych związków znajduje się w surowym czosnku – poddanie go obróbce termicznej przyczynia się do znacznej redukcji prozdrowotnych substancji.

Czy można jeść czosnek w ciąży?

Wiele kobiet oczekujących dziecka zastanawia się, czy można jeść czosnek w ciąży. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele zależy od jego ilości oraz ogólnej kondycji zdrowotnej przyszłej mamy. Choć warzywo to posiada mnóstwo zalet, jego wdrożenie do diety może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Jakimi konkretnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu!

Czosnek w ciąży – korzyści

Zanim odkryjesz ryzyka związane ze spożywaniem czosnku, warto poznać jego korzyści. Pierwszą z nich jest stymulowanie układu immunologicznego i wzmacnianie odporności – w okresie wzmożonych przeziębień stosowanie tego naturalnego leku może okazać się równie skuteczne co przyjmowanie aptecznych specyfików. Mowa oczywiście o niwelowaniu delikatnych objawów, a nie uporczywego kaszlu, chorych zatok czy wysokiej gorączki.

Plusy sięgania po czosnek w ciąży nie kończą się na tych wymienionych powyżej. Przypuszcza się, że zawarte w nim związki mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u przyszłej mamy, a także wspomagać leczenie jego powikłań. Jest to przede wszystkim zasługa ich własności hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie, a także zdolności hamowania agregacji płytek krwi i redukowania stresu oksydacyjnego. Istnieją również przesłanki, by twierdzić, że substancje obecne w powyższym warzywie chronią ciężarną przed przedwczesnym porodem.

Czosnek w ciąży – ryzyka

Choć czosnek posiada mnóstwo zalet, jego spożywanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, zwłaszcza u kobiet oczekujących dziecka. Wśród tych najbardziej powszechnych wymienia się reakcje alergiczne oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe – może on podrażniać błonę śluzową żołądka oraz nasilać zgagę i wzdęcia, które doskwierają wielu ciężarnym. Kolejnym argumentem przemawiającym za zachowaniem ostrożności przy jedzeniu czosnku w ciąży jest ryzyko rozrzedzenia krwi i znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego. Ponadto nie zaleca się jego przyjmowania w zbyt dużych ilościach pod koniec ostatniego trymestru, ponieważ w skrajnych przypadkach może doprowadzić do krwotoku okołoporodowego. Warto podkreślić, że do tej pory nie pojawiły się badania potwierdzające negatywny wpływ czosnku na zdrowie płodu.

Czosnek w ciąży – czy można jeść? Podsumujmy!

Czosnek to warzywo, które znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie alternatywnej. Trudno się temu dziwić – w końcu wyróżnia się on nie tylko wyjątkowym smakiem, ale również wysoką zawartością substancji odżywczych, które zapobiegają rozwojowi rozmaitych schorzeń, a także wspomagają ich leczenie. Czy można sięgać po czosnek w ciąży? Tak, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Choć posiada on mnóstwo zalet, niektórzy powinni zachować umiar przy jego zażywaniu ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Spodziewasz się dziecka i planujesz wdrożyć czosnek do swojej diety? Zatem skonsultuj się z doświadczonym dietetykiem, który podpowie ci, jak zrobić to w bezpieczny sposób.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4784133/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6464897/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7402177/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/
  • https://vitapedia.pl/czosnek

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*