Kalkulator objętości tarczycy - pora-na-zdrowie.pl

Objętość tarczycy to jej wymiary, czyli ilość miejsca, które Twoja tarczyca wypełnia w szyi. Im większa jest Twoja tarczyca, tym ważniejsze jest, żeby ją kontrolować. Podróż, stres, uraz lub choroba mogą wywołać nadczynność lub niedoczynność tarczycy, jeśli wtedy tarczyca nie funkcjonuje optymalnie. W związku z tym, bycie świadomym i śledzenie objętości tarczycy jest niezbędne. Twój lekarz może określić to jako „wymiary tarczycy”, „pomiar wewnątrz tarczycy” lub „pomiar wewnątrz klatki piersiowej” w zależności od preferencji. Jeżeli chcesz obliczyć objętość tarczycy, to wykorzystaj nasz kalkulator objętości tarczycy.

Co to jest objętość tarczycy i dlaczego jest ważna?

Wiele osób uważa, że objętość tarczycy jest taka sama jak jej wielkość. Nie jest to prawdą. Objętość tarczycy to ilość miejsca, jaką zajmuje twoja tarczyca w szyi. Jest ona ważna z dwóch powodów: po pierwsze, pomaga regulować tempo metabolizmu. Tarczyca „reguluje” tempo metabolizmu poprzez produkcję hormonów (jodu i tyroksyny), które wpływają na tempo metabolizmu organizmu. Im większa jest objętość tarczycy, tym więcej produkuje ona hormonów. Jeśli tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, wówczas pojawiają się takie objawy jak zimne dłonie i stopy, przyrost wagi i zmęczenie. Po drugie, wpływa na jakość Twojej krwi. W rzeczywistości istnieje kilka chorób, które są związane z objętością tarczycy, objętością krwi i ciśnieniem krwi.

Kalkulator objętości tarczycy

Na tarczycę o typowych wymiarach składają się dwa płaty i znajdująca się między nimi cieśń. Płaty tarczycy i cieśń powinny mieć długość 50-60 mm. W badaniu ultrasonograficznym (USG) można zmierzyć objętość tarczycy (ml). 18 ml tarczycy kobiet i 25 ml tarczycy mężczyzn to norma. Jeśli tarczyca urosła za dużo lub za mało, dochodzi do zmian w produkcji hormonów. Oprócz nagłej zmiany wielkości i kształtu szyi, pewna grupa osób jest predysponowana do posiadania szerokiej budowy anatomicznej. Jeśli wydaje Ci się, że Twoja szyja niespodziewanie zmieniła rozmiar i kształt, to najlepiej wstępnie rozpoznać to w przypadku powiększonej tarczycy. Pamiętaj, że nasz kalkulator objętości tarczycy stanowi wartość edukacyjną i informacyjną, a nie stanowi on porady i diagnozy lekarskiej.

Czynniki, które wpływają na objętość tarczycy

Twój wiek

Wraz z wiekiem objętość tarczycy będzie się zmniejszać.

Twoja płeć

Kobiety mają tendencję do posiadania większej tarczycy niż mężczyźni.

Twoje pochodzenie etniczne

Objętość tarczycy będzie się różnić w zależności od Twojego pochodzenia etnicznego.

Jak zmniejszyć objętość tarczycy

Objętość tarczycy będzie się kurczyć wraz z wiekiem. Oznacza to, że gruczoł będzie się zmniejszał, a produkowane przez niego hormony będą mniej skuteczne. Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do zmniejszenia objętości tarczycy i możesz spróbować je zmniejszyć w jak największym stopniu. Po pierwsze, Twój wiek. Tarczyca rzeczywiście zmniejsza się wraz z wiekiem. Jeśli masz 20 lat, będziesz miała 10 razy więcej gruczołu niż 80-latka. Zatem wraz z wiekiem objętość tarczycy będzie się zmniejszać. Możesz również spróbować utrzymać aktywny tryb życia. Zapewnij sobie odpowiednią ilość ćwiczeń. Zapewnij sobie wystarczającą ilość snu. Utrzymuj zdrową dietę.

Reasumując! Jak obliczyć objętość tarczycy?

Możesz wykorzystać przekazaną Ci w tym artykule wiedzęv, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, możesz zmierzyć objętość swojej tarczycy i sprawdzić, czy masz problem. Jeśli tak, możesz spróbować go kontrolować. Jeśli chcesz zwiększyć swój metabolizm, możesz zmierzyć objętość tarczycy i sprawdzić, czy masz problem. Jeśli tak, możesz spróbować go kontrolować. Na przykład, możesz unikać tłustych pokarmów, które są wysokokaloryczne, lub spróbować ćwiczyć lub robić cardio, aby uregulować swój metabolizm. Jeśli masz chorobę, która jest związana z objętością tarczycy, można zmierzyć objętość tarczycy, aby zobaczyć, czy masz problem. Jeśli tak, możesz spróbować go kontrolować. Na przykład, jeśli masz chorobę Gravesa, możesz spróbować kontrolować ją poprzez przyjmowanie leków. Możesz również spróbować kontrolować nadczynność tarczycy poprzez prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość ćwiczeń i przyjmowanie suplementów tyroksyny.

Kalkulator objętości tarczycy

Wprowadź dane

Płeć

Lewy płat

Wysokość
Szerokość
Głębokość

Prawy płat

Wysokość
Szerokość
Głębokość

Poznaj swój wynik

Przyjęta norma
Wynik
Twój wynik badania

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*