Melisa w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Melisa znana jest ze swoich własności wyciszających i uspokajających, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród fanów medycyny naturalnej. Jednak to nie jedyne jej zalety, bowiem działa ona także przeciwbólowo i niweluje niektóre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czy surowiec ten może być stosowany przez przyszłe mamy? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat picia melisy w ciąży!

Czym jest melisa?

Melisa lekarska to jedno z najpopularniejszych ziół, które większość z nas ma w swoim domu. Jest ona uważana za bezpieczny surowiec, a jej uspokajające i wyciszające własności znane są od dekad. W aptece melisa jest dostępna pod rozmaitymi postaciami, w tym w formie herbaty, naparów, kapsułek oraz tabletek. Ze względu na łatwą uprawę można zasadzić ją chociażby w przydomowym ogródku czy balkonowej doniczce. Odznacza się ona niewielkimi listkami oraz jasnożółtymi kwiatami. Dzięki delikatnemu cytrusowemu posmakowi wiele osób chętnie wykorzystuje ją do przyrządzania domowych przetworów, np. nalewek. Jakie właściwości lecznicze ma ta roślina i czy można stosować melisę w ciąży?

Jakie właściwości ma melisa?

 Melisa posiada charakterystyczny zapach wynikający z zawartych w niej olejków eterycznych. Jej prozdrowotne własności z kolei są rezultatem obecności takich związków chemicznych jak flawonoidy, śluzy, karotenoidy oraz kwasy organiczne i fenolowe. Tak bogaty skład sprawia, że wspomaga ona funkcjonowanie licznych narządów. Ponadto wykazuje ona silne cechy przeciwutleniające, łagodzi stany lękowe i wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Stanowi ona również istotny czynnik wspierający odporność, ponieważ w jej liściach znajdują się substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Surowiec ten można z powodzeniem wykorzystać w aromaterapii do łagodzenia zmian skórnych o rozmaitym podłożu, a także w przebiegu nadciśnienia tętniczego.

Czy można pić melisę w ciąży?

Melisa uznawana jest za bezpieczne zioło w suplementacji i diecie ciężarnych. Posiada ona szereg atutów, które sprawiają, że najpowszechniejsze dolegliwości ciążowe stają się mniej dokuczliwe dla przyszłych mam. Zażywana z umiarem niweluje takie symptomy jak napięcie nerwowe i pomaga zadbać o spokojny sen. Jakie korzyści niesie za sobą spożywanie melisy w ciąży?

Melisa w ciąży – korzyści

Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą picie melisy w ciąży? Lecznicze napary na jej bazie przyjdą ci z pomocą w stanach napięcia nerwowego. Surowiec ten doskonale koi nerwy, dzięki czemu może odgrywać rolę naturalnego remedium na problemy z zasypianiem. A jak wiadomo, dobra higiena snu i jakościowy odpoczynek są na wagę złota dla każdej przyszłej mamy.

Inną zaletą melisy lekarskiej jest jej dobroczynne oddziaływanie na układ pokarmowy. Podobnie jak mięta, łagodzi ona wzdęcia, bóle brzucha i nudności. Napar z melisy doskonale sprawdza się również przy częstych bólach głowy i migrenach o łagodnym przebiegu.

Dlaczego jeszcze warto sięgać po melisę w ciąży? Na przykład ze względu na jej silny potencjał antyoksydacyjny. Jej przeciwzapalne właściwości skutecznie łagodzą różnego rodzaju bóle, zmniejszając napięcie mięśniowe. Co więcej, dzięki swoim diuretycznym własnościom, przyspiesza ona usuwanie toksyn z organizmu.

Pomimo tego, że melisa to naturalny składnik, jej spożywanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy wprowadzać ją do diety stopniowo.

Melisa w ciąży – ryzyka

Stosowanie melisy w ciąży to naturalny sposób na pozbycie się lub zniwelowanie wielu nieprzyjemnych ciążowych dolegliwości. Zanim jednak po nią sięgniesz, warto pamiętać, że naturalne zioła i ekstakty mają niekiedy równie silny wpływ na ludzki organizm co leki.

Picie naparów z melisy może doprowadzić do reakcji alergicznej, dlatego jeśli wystąpi ona również u ciebie, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Zasięgnięcie jego opinii jest także polecane, jeśli chcesz pić ją w ostatnim trymestrze ciąży – melisa lekarska ma działanie rozluźniające, co może utrudniać przebieg akcji porodowej.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do sięgania po melisę w ciąży? Specyfiki na jej bazie powinny zostać wykluczone z diety przyszłych mam z niedoczynnością tarczycy. Niektóre dane ze świata nauki pokazują, że jej ekstrakty mogą w pewnym stopniu upośledzać funkcjonowanie gruczołu tarczowego. Dodatkowo działania niepożądane wskutek jej zażywania mogą pojawić się u kobiet uczulonych na jej ekstrakt. Co ciekawe, nie jest ona również rekomendowana w przypadku osób z tendencją do uzależnień. Okazuje się bowiem, że po kilkutygodniowej kuracji mogą wystąpić u nich objawy odstawienne.

Melisa może wchodzić w interakcje z lekami wykorzystywanymi podczas porodu. Z tego powodu najlepiej zrezygnować z jej picia w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem.

Melisa w ciąży – czy można pić? Podsumujmy!

Melisa to jeden z najpopularniejszych nutraceutyków, które chętnie wybierają kobiety w ciąży. Może ona przyjść z pomocą przyszłym mamom zarówno w przypadku napięcia nerwowego, jak i dolegliwości żołądkowych. Jej dodatkowym atutem jest działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Czy picie melisy w ciąży jest bezpieczne? Tak – pod warunkiem, że jest ona stosowana z umiarem. Szczególną ostrożność przy jej zażywaniu powinny zachować kobiety w ostatnim trymestrze ciąży – dla bezpieczeństwa najlepiej skonsultować tę decyzję z lekarzem. Warto pamiętać, że jej własności uspokajające mogą utrudniać przebieg porodu.

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27620926/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29908682/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31998122/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33164294/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34766389/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4384870/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*