Miód w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Miód to prawdziwy dar natury, znany ze swoich nieocenionych prozdrowotnych właściwości. To właśnie po niego najchętniej sięgamy, gdy doskwiera nam przeziębienie lub chcemy uchronić się przed sezonowymi infekcjami. Oczywiście jego cudowne działanie nie bierze się znikąd – produkt ten stanowi skarbnicę witamin i minerałów, których na próżno szukać w innych pokarmach zalegających nam w kuchennych szafkach. Czy z jego dobrodziejstw mogą korzystać również przyszłe mamy? I czy jedząc miód w ciąży, można zaszkodzić sobie i dziecku?

Czym jest miód?

Zanim dowiesz się, czy można spożywać miód w ciąży, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest ten produkt. Najprościej rzecz ujmując, jest to naturalna słodka substancja wytwarzana przez pszczoły. Powstaje ona wskutek przetworzenia nektaru kwiatowego lub spadzi drzew iglastych. Obecnie na rynku można natknąć się na rozmaite rodzaje miodów, wśród których największą popularnością cieszy się miód lipowy, akacjowy, wielokwiatowy, rzepakowy, wrzosowy oraz gryczany. Różnią się one między sobą nie tylko smakiem i stopniem słodkości, ale również kolorem i konsystencją – przybierają one barwę od białej, przez jasnożółtą, po brunatno-brązową oraz stałą lub płynną formę. Niektórzy preferują miód plastrowy, czyli – jak sama nazwa wskazuje – zasklepiony w komórkach plastra. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, dostarczysz swojemu organizmowi szeroką gamę substancji odżywczych. Jakich konkretnie?

Miód – właściwości i wartości odżywcze

Mówiąc o prozdrowotnych właściwościach miodu, należy nawiązać przede wszystkim do jego działania przeciwwirusowego, przeciwbakteryjnego i przeciwutleniającego. Nie bez powodu to właśnie po niego sięgamy, gdy dopada nas przeziębienie i chcemy wspomóc jego leczenie naturalnymi sposobami. Co więcej, jego regularne spożywanie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a to wszystko za sprawą acetylocholiny, która usprawnia pracę serca. Ponadto dobrze jest go stosować w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego, a także przy uczuciu wyczerpania. Ale to nie koniec zalet miodu. W medycynie alternatywnej uznawany jest on za remedium na wrzody żołądka, biegunkę, bezsenność, nadciśnienie, wewnętrzne napięcie, długo gojące się rany oraz schorzenia wątroby i dróg moczowych. Wyjątkowe własności powyższego produktu to zasługa zawartych w nim związków, w tym witamin z grupy B, witamin A i C oraz potasu, magnezu, wapnia, żelaza i molibdenu. Nie sposób nie wspomnieć również o izozymie i apidycynie, które odpowiadają za jego potencjał antybiotyczny.

Czy można jeść miód w ciąży?

Nie ulega wątpliwości, że miód to jeden z najbardziej odżywczych pokarmów, z jakimi mamy do czynienia. Mimo to wiele kobiet z niego rezygnuje, obawiając się o zdrowie swoje i swojego maleństwa. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jakie zalety i ryzyka niesie za sobą spożywanie miodu w ciąży? Poznaj najważniejsze z nich!

Miód w ciąży – korzyści

Miód może być wartościowym elementem diety ciężarnej, o ile pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Mówi się, że wręcz pomaga on przyszłej mamie przetrwać ten wyjątkowy, aczkolwiek dość wymagający czas. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że łagodzi on szereg ciążowych dolegliwości, włączając w to mdłości i wymioty, które szczególnie dają się we znaki w pierwszym trymestrze. Ale to nie koniec jego atutów – okazuje się bowiem, że uchodzi on za skuteczną broń w walce z hemoroidami, osłabieniem apetytu, nadciśnieniem, spadkiem energii oraz uporczywą zgagą. Jest on także prawdziwym wybawcą w przypadku łagodnego przeziębienia, zwłaszcza u pań, które nie chcą od razu sięgać po apteczne specyfiki. Należy jednak podkreślić, że każda, nawet najmniej dokuczliwa dolegliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

Miód w ciąży – ryzyka

W wielu internetowych poradnikach można przeczytać, że niepasteryzowany miód to siedlisko groźnych bakterii, odpowiedzialnych za wytwarzanie w organizmie botuliny, czyli toksyny jadu kiełbasianego. To właśnie z tego powodu gros specjalistów zaleca swoim pacjentkom wdrożenie do jadłospisu miodu poddanego pasteryzacji. Czy słusznie? Otóż nie do końca. Po pierwsze powyższych patogenów jest w miodzie tak mało, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Po drugie po ich zażyciu nie dochodzi do wydzielania toksyny, ponieważ w przewodzie pokarmowym panuje środowisko kwasowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że są one niebezpieczne dla niemowląt, dlatego nie można podawać niepasteryzowanego miodu dzieciom do 1. roku życia. Jeżeli chodzi o stosowanie miodu w ciąży, należy pamiętać o innych potencjalnych zagrożeniach, np. ryzyku alergii. Jeśli jesteś na niego uczulona, po zjedzeniu nawet niedużej porcji mogą pojawić się u ciebie objawy w postaci wysypki, świądu skóry, a nawet duszności i obrzęków. Ponadto miód to obfite źródło węglowodanów prostych, a więc wywołuje takie same reakcje w ustroju jak zwykły cukier. Z tego powodu powinny zrezygnować z niego kobiety zmagające się z cukrzycą ciążową i innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Miód to jeden z najczęściej podrabianych artykułów spożywczych. Sfałszowany produkt poznasz po jednolitej barwie, całkowicie bezgrudkowej i mocno płynnej konsystencji oraz chemicznym smaku i zapachu. Inne aspekty, które powinny wzbudzić twoją czujność, to zaniżona cena i wątpliwy skład.

Miód w ciąży – czy można jeść? Podsumujmy!

Nie ulega wątpliwości, że miód to jeden z najbardziej wartościowych pokarmów w naszej kuchni. Stanowi on prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych, które usprawniają szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele. Z ich dobrodziejstw mogą, a nawet powinny korzystać przyszłe mamy – oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań i produkt pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Nie jesteś pewna, czy możesz sięgać po miód w ciąży? Jeśli twoja odpowiedź brzmi twierdząco, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u doświadczonego dietetyka, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości!

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5822819/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295738/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7807510/
  • https://www.verywellfamily.com/is-it-safe-to-eat-honey-while-pregnant-4176977

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*