Imbir w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Imbir może poszczycić się całym spektrum prozdrowotnych zalet. Nie tylko działa on rozgrzewająco i łagodzi dolegliwości żołądkowe, w tym zgagę, ale także wykazuje własności bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Czy mnogość jego atutów sprawia, że może być on bez przeszkód stosowany przez ciężarne? Imbir w ciąży – czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat korzyści i przeciwwskazań do jego włączenia do diety przyszłej mamy!

Czym jest imbir?

Imbir lekarski to wieloletni przedstawiciel rodziny imbirowatych cechujący się obecnością zielono-żółtych kwiatostanów i brązowej bulwy. To właśnie w tej ostatniej kryją się lecznicze substancje, dzięki którym zyskała ona miano silnego nutraceutyku. Najczęściej można ją spotkać w formie surowej i sproszkowanej.

Powyższa roślina rośnie w klimacie ciepłym i wilgotnym, w którym temperatury dochodzą do prawie 30˚C. Mimo tego, że można ją spotkać praktycznie na każdym kroku w Indiach, Nepalu, Tajwanie, Bangladeszu oraz Chinach, jest to surowiec na tyle prosty w uprawie, że równie dobrze nadaje się do hodowania na kuchennym parapecie. Jakie właściwości prozdrowotne charakteryzują tę popularną przyprawę?

Jakie właściwości ma imbir?

Imbir jest od wieków stosowany w medycynie naturalnej jako remedium na rozmaite schorzenia. Wśród jego cech na prowadzenie wysuwa się działanie przeciwwymiotne, za które odpowiedzialne są fenyloalkalony. Ich potencjał leczniczy porównywany jest do tego typowego dla popularnych farmaceutyków.

Oprócz wyciszania nudności powyższy surowiec kompleksowo wpływa na układ trawienny, a mianowicie pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego i trzustkowego, stymuluje sekrecję żółci, wykazuje cechy bakteriostatyczne, a także reguluje perystaltykę jelit, niwelując wzdęcia i zaparcia.

Preparaty na bazie korzenia imbiru wyciszają stany zapalne i wspierają walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych. Herbatki na jego bazie wzmagają wykrztuszanie zalegającej wydzieliny, łagodzą dolegliwości bólowe, hamują skurcze oskrzeli, rozrzedzają śluz i zmniejszają gorączkę.

Jakie inne zalety posiada imbir? Jego kolejnym atutem jest minimalizowanie obrzęków będących wynikiem zatrzymywania wody w organizmie. Obecne w nim składniki bioaktywne mają działanie moczopędne, dzięki czemu szybko usuwają nadmiar płynów z ustroju. Co ciekawe, doniesienia naukowe pokazują, że imbir wspomaga leczenie migreny.

Z czym najlepiej łączyć korzeń imbiru? Aby nabrał on własności rozgrzewających, warto serwować go z dodatkiem cytryny, cynamonu, kurkumy i miodu. Na rynku dostępne są rozmaite preparaty z jego zawartością, w tym soki, syropy, mieszanki przypraw oraz tabletki i kapsułki z ekstraktem roślinnym.

Czy można spożywać imbir w ciąży?

Imbir to surowiec chętnie wykorzystywany w kuchni – również przez ciężarne. Dzięki wysokiemu stężeniu substancji bioaktywnych doskonale niweluje on problemy żołądkowe o różnym podłożu, w tym mdłości, które tak często towarzyszą przyszłym mamom. Czy można sięgać po imbir w ciąży bez większych ograniczeń?

Imbir w ciąży – korzyści

Aby złagodzić powszechne ciążowe symptomy, wiele kobiet ucieka się w pierwszej kolejności do naturalnych składników, a jednym z nich jest właśnie imbir. Dlaczego warto włączyć go do menu w tym wyjątkowym czasie? Picie naparów na bazie imbiru w ciąży przynosi ulgę kobietom cierpiącym z powodu porannych mdłości i zgagi. Wystarczy zalać 1-2 plasterki ciepłą przegotowaną wodą – tak przyrządzony tonik spożywaj powoli i małymi łykami. Ponadto – ze względu na swoje antyseptyczne działanie – korzeń imbiru to sprzymierzeniec walki z rozmaitymi infekcjami. Jeśli męczy cię katar, ból gardła lub chrypka, sięgaj po niego, na przykład, pod postacią złotego mleka z dodatkiem kurkumy i czosnku.

Napary imbirowe, podobnie jak inne nutraceutyki, w trakcie trwania ciąży powinny być zażywane z umiarem – maksymalnie do kilku razy w tygodniu. Warto mieć na uwadze, że występowanie uporczywych nudności zawsze należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Imbir w ciąży – ryzyka

Imbir – zarówno w formie surowej, jak i sproszkowanej – uznawany jest za substancję bezpieczną do spożywania przez przyszłe mamy. Jednak, jak każdy naturalny surowiec, może on wywoływać pewne skutki uboczne, a nawet dać odwrotny efekt do oczekiwanego, wzmagając negatywne odczucia u ciężarnej. Jego nadmierna ilość w diecie prowadzi do przykrych dolegliwości w postaci biegunki, bólu brzucha, zgagi i gazów. Co więcej, zawarte w nim związki wchodzą w interakcję z niektórymi lekami, w szczególności przeciwzakrzepowymi i hipoglikemizującymi. Jest to informacja istotna dla kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową. Ponadto nie poleca się jego stosowania u osób borykających się z chorobami układu pokarmowego, w tym wrzodami żołądka i dwunastnicy, refluksem i zapaleniem śluzówki. Jesteś w ciąży i stwierdzono u ciebie nadciśnienie tętnicze? Wiedz, że powyższa roślina wykazuje własności hipertensyjne. Jeśli nie jesteś pewna, czy korzystanie z imbiru w ciąży to odpowiednie rozwiązanie dla ciebie, umów się na konsultację ze specjalistą, który rozwieje twoje wątpliwości.

Imbir w ciąży – czy można spożywać? Podsumujmy!

Gros ciężarnych ucieka się do naturalnych sposobów w celu złagodzenia dokuczliwych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Włączenie imbiru w ciąży do menu polecane jest kobietom zmagającym się z porannymi mdłościami i zgagą. Ponadto ten popularny nutraceutyk przyjdzie ci z pomocą podczas infekcji o różnym podłożu i w trakcie migreny. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste picie naparów na jego bazie może wywołać zupełnie odwrotny efekt. Co więcej, imbir wchodzi w interakcję z niektórymi lekami, w tym tymi przeciwzakrzepowymi i hipoglikemizującymi. Specjaliści nie rekomendują również jego spożywania w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym. Jesteś w ciąży i nie wiesz, jak wprowadzić imbir do swojej diety? W takim razie zasięgnij porady specjalisty – lekarza lub dietetyka klinicznego.

Źródła:

  • https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2017/Nr%202/Bromatologia%202_2017%20art%2004%20s%20115-121.pdf
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4755634/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5920415/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*