Grzyby w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Wiele kobiet, dowiadując się o ciąży, niemal natychmiast wprowadza modyfikacje do swojego jadłospisu. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj wyeliminowanie potencjalnie szkodliwych produktów, wśród których prym wiedzie surowe mięso i ryby, sery pleśniowe oraz grzyby. Okazuje się jednak, że te ostatnie mogą być całkiem wartościowym elementem diety przyszłej mamy. Dlaczego warto sięgać po grzyby w ciąży i jak się z nimi obchodzić, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku? Poznaj kilka praktycznych wskazówek od PORA NA ZDROWIE!

Czym są grzyby?

Zanim przejdziemy do głównego tematu artykułu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle są grzyby. Z pewnością niektórych zdziwi fakt, że nie kwalifikuje się ich jako rośliny – są one grupą organizmów cudzożywnych posiadających cechy świadczące o ich całkowitej odrębności. Najczęściej występują one w miejscach o dużej wilgotności, która jest wręcz niezbędna do ich funkcjonowania. Wbrew pozorom nie bytują one jedynie w lasach – można natknąć się na nie także w parkach, ogrodach oraz na polach. Tylko nieliczne z nich są uprawiane, a do tych najczęściej hodowanych w Polsce zalicza się boczniaki i pieczarki.

Lista jadalnych grzybów jest bardzo długa – za te najpopularniejsze uznaje się podgrzybki, borowiki, koźlarze, pieprzniki, rydze, gołąbki, czubajki, opieńki, gąski oraz trufle. Czy mają one jakąkolwiek wartość odżywczą? Z jakim ryzykiem wiąże się ich spożywanie? I o czym należy pamiętać, sięgając po grzyby w ciąży? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat i delektuj się ich wyjątkowym smakiem bez obaw o swoje bezpieczeństwo!

Jakie właściwości i wartości odżywcze mają grzyby?

Grzyby uznawane są za składniki o niewielkim stężeniu substancji odżywczych, z czym nie można się do końca zgodzić – kryją one w sobie pewną dawkę witamin, minerałów, antyoksydantów i związków fenolowych wspomagających szereg procesów zachodzących w organizmie. Mowa m.in. o witaminach z grupy B, w tym niacynie, tiaminie, ryboflawinie i kobalaminie, witaminach C i E oraz magnezie, miedzi, cynku, potasie i selenie. Co więcej, uchodzą one za dość obfite źródło białka, które jest bardzo istotnym makroskładnikiem w diecie przyszłej mamy. Warto podkreślić, że zawiera ono lizynę – aminokwas, który w większości produktów występuje w deficytowych ilościach. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka zawartość błonnika.

Czy grzyby mogą poszczycić się jakimikolwiek prozdrowotnymi własnościami? Niektórzy specjaliści jasno podkreślają, że tak – przypuszcza się, że mogą one zapobiegać rozwojowi poważnych chorób, w tym miażdżycy. Ponadto wykazują one działanie hipoglikemizujące, przeciwzapalne i immunostymulujące. Na uwagę zasługuje również ich niska kaloryczność – 100 g podgrzybków, na przykład, to zaledwie 50 kcal. Jakie korzyści i skutki uboczne niesie za sobą spożywanie grzybów w ciąży?

Jednym z najcenniejszych przeciwutleniaczy obecnych w grzybach jest ergotioneina, która usprawnia funkcjonowanie układu immunologicznego i niweluje skutki stresu oksydacyjnego, co jest szczególnie ważne u kobiet w ciąży.

Czy można jeść grzyby w ciąży?

Wiele kobiet oczekujących dziecka zadaje sobie pytanie, czy można jeść grzyby w ciąży. Otóż można wdrożyć je do jadłospisu, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – głównie zdrowotnych. Aby nie zaszkodzić sobie i maleństwu, należy przestrzegać kilku ważnych zasad podczas ich obróbki. Jakich konkretnie? Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu!

Grzyby w ciąży – korzyści

Głównym argumentem przemawiającym za sięganiem po grzyby w ciąży jest ich pozytywny wpływ na zdrowie oraz wysoka zawartość substancji odżywczych. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to ich jedyne zalety – grzyby wyróżniają się dodatkowo wyjątkowym smakiem i ogromną uniwersalnością, dzięki czemu są w stanie urozmaicić niemal każdy posiłek. Jako że można je piec, grillować, dusić, kisić i gotować, powstają z nich pyszne i pożywne przysmaki, w tym zupy, sałatki, sosy, przetwory oraz farsze. Aby jednak móc w pełni cieszyć się ich smakiem i właściwościami, a także uniknąć działań niepożądanych wynikających z ich stosowania, należy odpowiednio się z nimi obchodzić. O czym powinna wiedzieć każda przyszła mama?

Grzyby w ciąży – ryzyka

Choć grzyby uznawane są za bezpieczny składnik dla kobiet oczekujących dziecka, ich spożywanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. U niektórych pań mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym zgaga, ból brzucha oraz wzdęcia.

Pamiętaj, że grzyby należą do grupy pokarmów ciężkostrawnych, a to wszystko za sprawą chityny – trudnego do strawienia wielocukru, który dość długo zalega w żołądku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na uporanie się z tym problemem – jednym z nich jest unikanie łączenia grzybów z innymi „ciężkimi” pokarmami, np. zasmażką lub śmietaną. Najdogodniejszą opcją będą grzyby duszone w sosie własnym. Przed dodaniem ich do posiłku powinno się je bardzo dokładnie wyczyścić i poddać obróbce termicznej – jedzenie ich na surowo jest absolutnie niewskazane.

Kontynuując powyższy temat, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii dotyczącej stosowania grzybów w ciąży, a mianowicie ryzyku trafienia na trujące okazy. Grzyby jadalne bardzo łatwo jest pomylić z tymi toksycznymi, dlatego ciężarne powinny zrezygnować z ich samodzielnego zbierania. Zdecydowanie lepszym wyborem będą te oferowane przez sklepy lub doświadczonych grzybiarzy.

Grzyby w ciąży – czy można jeść? Podsumujmy!

Grzyby zasilają grono produktów, z których wiele przyszłych mam rezygnuje na całe 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Tymczasem okazuje się, że mogą one stanowić bardzo wartościowy składnik diety, urozmaicając ją i dostarczając szereg niezbędnych witamin i minerałów. Aby jednak móc w pełni cieszyć się ich smakiem i właściwościami, należy przestrzegać kilku ważnych zasad podczas ich obróbki. Masz jakiekolwiek wątpliwości co do spożywania grzybów w ciąży? Zatem nie wprowadzaj ich do swojego jadłospisu na własną rękę i dla pewności zasięgnij porady lekarza lub doświadczonego dietetyka.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7286351/
  • https://www.healthline.com/nutrition/can-pregnant-women-eat-mushrooms#bottom-line
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4320875/

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*