Czy w ciąży można pic kawę

Poruszam, ten temat ponieważ zauważyłam, że wiele moich pacjentek będąc w ciąży zastanawia się czy picie kawy jest w tym okresie dozwolone. Z punktu widzenia dietetyka i kosmetologa, pragnę wyjaśnić wpływ kawy na organizm kobiety podczas ciąży i laktacji.


Dzień rozpoczynacie od filiżanki kawy i nie wyobrażacie sobie dnia bez ulubionego napoju? Jesteście w ciąży i obawiacie się o swoje dziecko?

Otóż kawa jest jednym z najbardziej popularnych źródeł kofeiny. Warto pamiętać, że kofeina występuje również w herbacie, napojach typu cola, czekoladzie, napojach energetyzujących a nawet w niektórych lekach.

Czy picie kawy zaszkodzi mojemu dziecku?

Podczas rozmowy z kobietami w ciąży, często pada to pytanie. Szkodliwość kawy w ciąży zależy od tego, ile filiżanek dziennie wypijacie. Kofeina i jej metabolity z łatwością przenikają przez łożysko – już od około 8 tygodnia ciąży stężenie kofeiny we krwi matki i płodu jest porównywalna. Zbyt częsta degustacja małej czarnej może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu. Kofeina w organizmie kobiet w ciąży utrzymuje się znacząco dłużej. Spokojnie…nie trzeba z niej rezygnować. Naukowcy określili maksymalną dawkę kawy, na jaką przyszłe mamy mogą sobie pozwolić.
Bezpieczna, dawka kofeiny w ciąży to 200-300 mg na dobę, czyli około 2300 ml. Oznacza to, że dziennie mogą wypić 2-3 filiżanki kawy. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna starać się aby nie przekraczać maksymalnej dawki napoju kawowego. Kofeina może przenikać do mleka matki w czasie karmienia piersią. U dziecka może przejawiać się niepokojem oraz zaburzeniami snu ale nie jest to do końca potwierdzone. Warto przypatrzeć się czy u potomka zachodzą zmiany w zachowaniu.

Jak wpływa kawa na organizm?

Zawarte w kawie taniny, przyczyniają się do ograniczenia wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny w czasie ciąży. Jego brak może przyczyniać się do anemii, czyli niedokrwistość. U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta, dlatego też należy uzupełniać go w codzienny jadłospisie. Kawa również podwyższ ciśnienie a także podrażnia żołądek, co prowadzić może do zgagi.

Najczęściej kawę doceniamy za jej pobudzające działanie. Powoduje ona rozszerzenie się naczyń krwionośnych oraz zwiększa przepływ krwi. Dlatego, lepiej aby kobiety w ciąży unikały kosmetyków, które w składzie zawierają kofeinę. Organizm i skóra kobiet jest bardziej wrażliwa. Mogłoby dojść do nieprzewidywalnych skutków ubocznych.

Kawa wykazuje działanie odwadniające, dlatego też bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. Nie tylko pod względem dietetycznym ale także w celu poprawy jakości skóry.

Kobiety spodziewające się dziecka oraz te, które karmią piersią nie muszą rezygnować z picia aromatycznej kawy. Warto pamiętać, że kofeina nie występuję tylko w kawie ale również w innych produktach. Pijcie z rozwagą i delektujcie się smakiem.