Mozzarella w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Ciąża wymaga wykluczenia co najmniej kilku pokarmów z jadłospisu. Wokół diety przyszłej mamy narosło tyle mitów, że czasami łatwo pogubić się w tym, co wolno, a czego nie. Wiele mówi się np. o tym, że nie najlepszym wyborem dla ciężarnej jest niepasteryzowany nabiał. Jednak czy takie produkty jak mozzarella również są zakazane? Jakie korzyści i ryzyka niesie za sobą spożywanie mozzarelli w ciąży? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule!

Czym jest mozzarella?

Mozzarella to miękki ser podpuszczkowy pochodzący z południowych Włoch. Jego ogromna popularność to zasługa delikatnego smaku i dużej uniwersalności – składnik ten pasuje do rozmaitych dań i przekąsek, włączając w to pizzę oraz potrawy na bazie pomidorów, pesto i bazylii. Zazwyczaj można go spotkać w formie większych lub mniejszych kulek. W jego oryginalnej recepturze wykorzystywano mleko owcze, a następnie bawole, jednak dziś w większości produkuje się go z mleka krowiego. Jakie właściwości ma ten produkt i czy spożywanie mozzarelli w ciąży jest bezpieczne?

Jakie właściwości ma mozzarella?

Mozzarella ceniona jest przez smakoszy z całego świata za swój niepowtarzalny charakter. Dzięki temu znalazła ona bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Co dokładnie się w niej kryje? Są to m.in. takie substancje odżywcze jak witaminy A, D i E oraz te z grupy B, a także cynk, magnez, potas, selen, wapń i fosfor.

Powyższy surowiec stanowi źródło pełnowartościowego białka. W 100 g tego produktu znajdziesz go ok. 22 g – warto pamiętać, że o jego odpowiednią podaż powinien zadbać każdy z nas, nie tylko przyszłe mamy. Pełni on istotną funkcję budulcową, uczestniczy w transporcie składników odżywczych, reguluje ekspresję genów i bierze udział w procesach metabolicznych. Nie pozostaje on również bez znaczenia dla prawidłowej pracy układu odpornościowego.

Mozzarella to również źródło tłuszczów nasyconych – żywność, która w nie obfituje, nie jest niezdrowa, o ile jest spożywana w umiarkowanej ilości. Zawartość tego makroelementu w pokarmach stabilizuje glikemię poposiłkową i zapobiega skokom cukru we krwi. Co ciekawe, okazuje się, że ten włoski ser oferuje także niewielkie ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i 6.

Dzięki wysokiemu stężeniu prozdrowotnych minerałów i związków chemicznych mozzarella wspomaga walkę z anemią (witamina B12), poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci (biotyna) oraz działa przeciwutleniająco (witamina A). Czy wobec powyższych zalet mozzarella w ciąży to dobry wybór żywieniowy?

Czy można spożywać mozzarellę w ciąży?

Gros kobiet oczekujących dziecka zadaje sobie pytanie, czy można sięgać po mozzarellę w ciąży. Otóż można, jednak warto mieć na uwadzę kilka aspektów. Jakich konkretnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu!

Mozzarella w ciąży – korzyści

Jakie korzyści niesie za sobą spożywanie mozzarelli w ciąży? Po pierwsze obfituje ona w witaminę B12, która wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego. Zapobiega ona także spadkom energii i pozwala na zniwelowanie uczucia zmęczenia. Co więcej, ma ona istotne znaczenie w kontekście zrównoważonego rozwoju układu nerwowego maluszka.

Mozzarella jest źródłem biotyny regulującej gospodarkę węglowodanową poprzez stabilizację cukru we krwi. Własność ta jest szczególnie ważna w przypadku cukrzycy ciążowej – jednej z najpowszechniejszych chorób występujących u kobiet oczekujących dziecka.

Inną zaletą spożywania mozzarelli w ciąży jest dostarczanie swojemu ciału dawki cynku i fosforu. Ten pierwszy wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu, natomiast ten drugi dba o poprawne wchłanianie wapnia – kolejnego składnika zawartego we włoskim serze. Jest on kluczowy dla dobrego zdrowia kości i zębów.

Mozzarella w ciąży – ryzyka

Podczas ciąży jednym z czynników ryzyka jest zakażenie bakteriami Listeria monocytogenes wywołującymi przypadłość zwaną listeriozą. Może być ona przyczyną poronienia, urodzenia martwego płodu oraz pojawienia się listeriozy wrodzonej u dziecka. Aby się przed nią uchronić, należy unikać niepasteryzowanych produktów. Czy wobec tego spożywanie mozzarelli w ciąży jest zakazane?

W celu udzielenia odpowiedzi na powyższe pytanie wystarczy wziąć pod lupę proces produkcyjny mozzarelli. Ciężarne fanki tego wyrobu z pewnością odetchną z ulgą na wieść, że wytwarza się go na bazie pasteryzowanego mleka. Dzięki temu bakterie zagrażające zdrowiu zarówno mamy, jak i maluszka zostają z niego usunięte. Możesz zatem spokojnie zajadać się mozzarellą w ciąży. Warto jednak mieć na uwadze, że stanowi ona dość obfite źródło tłuszczów nasyconych, z którymi nie wolno przesadzać. Ich nadmierna podaż może mieć negatywny wpływ na gospodarkę lipidową, układ sercowo-naczyniowy oraz wagę ciężarnej.

Zakażenie bakteriami Listeria monocytogenes stanowi jedno z największych zagrożeń dla kobiet w ciąży. Ze względu na to, że mozzarella produkowana jest z pasteryzowanego mleka, zalicza się ją do przekąsek bezpiecznych dla przyszłych mam. Na liście tej znaleźć można także twarożek, serek wiejski, fetę, ricottę, halloumi oraz twarde sery żółte.

Mozzarella w ciąży – czy można spożywać? Podsumujmy!

W wielu przypadkach ciąża wymaga wdrożenia pewnych modyfikacji do jadłospisu i wyeliminowania z niego produktów zagrażających zdrowiu mamy i dziecka. Do tej kategorii zaliczają się m.in. niepasteryzowane produkty mleczne. Jak wynika z informacji zawartych w niniejszym artykule, mozzarella nie należy do tej kategorii, dzięki czemu można ją bez obaw włączyć do menu ciężarnej. Warto zrobić to ze względu na fakt, że stanowi ona źródło licznych witamin, a do tego działa hipoglikemizująco i zmniejsza ryzyko rozwoju anemii.

Spożywając mozzarellę w ciąży, należy zachować umiar, ponieważ zawiera ona nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do przybierania na wadze. Co więcej, mają one negatywny wpływ na gospodarkę lipidową i układ sercowo-naczyniowy. Nie wiesz, czy warto włączyć ten produkt do swojej diety? Już dziś umów się na konsultację z doświadczonym dietetykiem, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości!

Źródła:

  • Szostak‒Węgierek D., Cichocka A., Żywienie kobiety w ciąży, PZWL, Warszawa, 2012.
  • Machura M, Kazimierczak, Sipiński A i inni, Błędy Żywieniowe kobiet ciężarnych, Zakład Pielęgniarstwa Katedry Ginekologii i Położnictwa w Tychach, Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4246111/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30219082/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15992683/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33341967/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18709885/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28536811/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*