Wędlina a dieta

Gdy podejmujemy decyzję o zrzuceniu zbędnych kilogramów, często odmawiamy sobie jedzenia, myśląc, że głodówka wspomoże nas w tym procesie. Nic bardziej mylnego, jest to najgorsze z możliwych rozwiązań przede wszystkim dla naszego zdrowia. Podczas diety nie musimy również rezygnować z mięs i wędlin, należy jednak jeść je z umiarem i wybierać te o najlepszym składzie. 

Czy wędliny są zdrowe?

Odpowiedź brzmi – tak, pod warunkiem, że są one spożywane z umiarem, a ich skład nie budzi żadnych zastrzeżeń. Pamiętaj, im jest krótszy, tym lepiej. Zarówno dla osób na diecie, jak i poza nią, wędliny są dobrym źródłem białka, które jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Jedyne, czego powinniśmy dopilnować, to sprawdzenie przed zakupem ich składu oraz wartości odżywczych.

Nie trzeba całkowicie rezygnować z mięs i wędlin, należy jeść je w mniejszych ilościach. Białka i inne składniki odżywcze, które znajdują się w ich składzie, są niezbędnymi pokarmami dla każdego człowieka. Podczas diety powinny nam one kojarzyć się przede wszystkim ze znacznym ograniczeniem ich spożywania, jednak niecałkowitą rezygnacją.

Czy podczas diety można jeść wędliny?

Nadmierne przybieranie na wadze nigdy nie jest dobre i zawsze odbija się na naszym zdrowiu, wiążąc się z poważnymi chorobami. Dieta nie oznacza głodówki, wystarczy zachować zdrowy rozsądek i wybierać żywność o znanym pochodzeniu. Wędliny, które spożywamy na co dzień nie muszą iść w odstawkę, zwłaszcza jeśli nie wyobrażamy sobie kolacji lub śniadania bez smacznej kanapki. Wybierajmy te, które są prawdziwym źródłem witamin, żelaza i błonnika.

Także należy zapamiętać, że podczas diety możemy spożywać zarówno wędliny, jak i mięso, jedynie te o zdrowym składzie, z małą ilością „ulepszaczy” i z umiarem ponieważ mogą zawierać spore ilości soli.

Dobry skład wędlin – czym jest?

Najważniejsze jest, by wybrane przez nas wędliny miały w swoim składzie jak najwyższy procent mięsa. Pamiętajmy, że im więcej czystego mięsa, tym mniej innych niezdrowych dodatków, takich jak wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów czy skrobi.

Jakie wędliny można spożywać na diecie?

Przede wszystkim kupując wędliny, konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się z ich składem. Powinniśmy unikać na etykietach wszelkiego „E”. Po drugie powinny mieć one jak największa zawartość mięsa. Chude kiełbaski i szynki, zarówno te pieczone, jak i wędzone powinny być spożywane z umiarem, zgodnie ze wskaźnikiem kaloryczności, tak by utrzymać ujemny bilans, który jest tak ważny podczas stosowania diety.

Wędliny na diecie – czego unikać?

Niestety bardzo często czytając skład wędlin, łapiemy się za głowę, zwłaszcza, że wiele składników najzwyczajniej nie jest nam znanych. Podczas diety powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dodatki, których powinniśmy unikać. Są to między innymi:

  • Emulgatory
  • Hydrokoloidy
  • Skrobie
  • Odpady i resztki
  • Glutaminiany sodu
  • Glukoza
  • Ekstrakty drożdżowe
  • Fosforany
  • Przeciwutleniacze

Jeśli na etykiecie widzimy choćby kilka z nich, to oznacza to, że ten produkt jest niskiej jakości. . Zbyt duże ilości powyższych dodatków, dostarczanych do naszego organizmu wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Nawet dietetycy podczas układania swoim klientom tygodniowych jadłospisów zdają sobie sprawę z tego, że dieta nie musi wiązać się jedynie z wyrzeczeniami i pozwalają im na małe „co nieco” od czasu do czasu. Pamiętajmy, że stosowanie diety powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty, który nie tylko sprawi, że zrzucimy zbędne kilogramy, ale przede wszystkim zapewni naszemu organizmowi odpowiednią ilość białka, tłuszczy, węglowodanów złożonych, żelaza, witamin i innych potrzebnych wartości odżywczych.

Artykuł powstał we współpracy z https://wedliny-ekologiczne.pl/

________________________________________________________

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

________________________________________________________

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*