Czego nie jeść przy PCOS

Pacjentki z zespołem policystycznych jajników borykają się z zawirowaniami hormonalnymi, których następstwem jest wiele dokuczliwych dolegliwości. Istotnym czynnikiem, który może zarówno zaostrzyć, jak i wyciszyć pojawiające się symptomy, jest codzienna dieta. Jakie jej składniki mają wpływ na twoje samopoczucie i czego nie jeść przy PCOS, aby poczuć się lepiej? Pora Na Zdrowie odpowiada!

Dieta a PCOS – 4 produkty, które mogą pogorszyć twoje samopoczucie

Zespół policystycznych jajników to choroba endokrynologiczna, która dotyka dużej części populacji kobiet w wieku rozrodczym. Zawirowania hormonalne, które się z nią wiążą, zaburzają cykl menstruacyjny, prowadząc w wielu przypadkach do braku owulacji, a co za tym idzie – problemów z poczęciem potomstwa.

Oprócz odpowiednio dopasowanego leczenia farmakologicznego warto zacząć od zmiany diety. Okazuje się bowiem, że jest to jeden z najistotniejszych czynników, który może zaostrzyć lub zniwelować pojawiające się symptomy powyższej choroby. Czego nie jeść przy PCOS? Dlaczego należy ograniczyć cukier? I czy powinnaś wykluczyć źródła glutenu, laktozy lub fitoestrogenów z menu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej!

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Cukier a PCOS – dlaczego warto ograniczyć jego spożycie?

Cukier czyha na ciebie w wielu produktach na sklepowych półkach. Oprócz białego kryształu warto pozostać czujnym na wszystkie artykuły zawierające syrop glukozowo-fruktozowy, gotowe dania, w tym płatki śniadaniowe, przyprawy i sosy, oraz owoce z wysoką zawartością węglowodanów prostych. Nie sprzyjają one utrzymaniu stabilnej glikemii i wzmagają toczący się w twoim organizmie stan zapalny.

Kobiety z PCOS są szczególnie narażone na rozwój schorzeń metabolicznych, w tym insulinooporności, zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2. Wysokie spożycie cukru w diecie pogarsza wrażliwość insulinową, sprzyja rozwojowi otyłości brzusznej i utrudnia pozbycie się nadprogramowych kilogramów, które jest kluczowe dla wyciszenia objawów choroby.

Duży udział cukrów prostych w jadłospisie sprzyja wystąpieniu nadciśnienia tętniczego, wahań nastroju, schorzeń układu trawiennego i niedoborów pokarmowych.

Gluten a PCOS – czy warto rozważyć dietę bezglutenową?

Czego nie jeść przy PCOS? Jedną z kontrowersyjnych substancji w diecie pacjentek z zespołem policystycznych jajników jest gluten, czyli kompleks białkowy występujący w zbożach. Jest on szczególnie niebezpieczny w przypadku kobiet, u których stwierdzono celiakię, nieceliakalną nadwrażliwość na gluten lub alergię. Stosowanie menu z jego udziałem będzie zaogniać toczące się procesy zapalne, pogarszać wchłanianie cennych substancji odżywczych i prowadzić do niszczenia nabłonka jelit.

Jakie objawy wskazują, że możesz borykać się z celiakią? Są to przede wszystkim tłuszczowe i wodniste biegunki, utrata masy ciała, niedożywienie, bóle brzucha, pogorszenie apetytu oraz wzdęcia. Pamiętaj także, że gluten to popularny wypełniacz spożywczy. Oprócz jego oczywistych źródeł wystrzegaj się gotowych dań i sosów, słonych i słodkich przekąsek, gotowych wędlin oraz wyrobów piekarniczych.

Nabiał a PCOS – czy warto zrezygnować z produktów mlecznych?

Kolejnym wartym przedyskutowania zagadnieniem żywieniowym w kontekście zespołu policystycznych jajników jest obecność nabiału w diecie. Jego całkowite wykluczenie z jadłospisu jest rekomendowane dla kobiet cierpiących na nietolerancję laktozy, która objawia się ostrymi bólami brzucha, zaparciami, nudnościami i biegunkami niedługo po zjedzeniu obfitujących w nią pokarmów.

Co w przypadku pacjentek, które nie cierpią na powyższe schorzenie? Powinny one uważać na odtłuszczone produkty mleczne. W procesie odtłuszczania zmienia się skład mleka, co może mieć negatywny wpływ na układ endokrynny kobiet. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że spożycie tego typu artykułów zwiększa poziom IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu, uczestniczącego w patogenezie PCOS. Jest to hormon wzmagający produkcję androgenów i – u wielu osób – zaostrzający zmiany skórne, w tym trądzik.

Związki roślinne a PCOS – jak fitoestrogeny wpływają na równowagę hormonalną?

Zastanawiasz się, czego nie jeść przy PCOS, aby zadbać o lepsze samopoczucie? Na liście wątpliwych składników diety znajdują się także fitoestrogeny. Głównym źródłem ich występowania jest soja i jej przetwory. Zawarte w niej związki bioaktywne wiążą się z receptorem estrogenu w kobiecym organizmie, co może mieć wpływ na wzrost lub spadek jego poziomu.

Jaki może być wynik powyższego procesu? Przede wszystkim zaburzenie owulacji. Okazuje się bowiem, że u kobiet z zespołem policystycznych jajników dominacja estrogenów stanowi nierzadką przypadłość. Dodatkowym problemem jest wpływ fitoestrogenów na funkcjonowanie tarczycy. Mogą one upośledzać syntezę jej hormonów, przyczyniając się tym samym do opóźnienia owulacji.

Czego nie jeść przy PCOS? Podsumujmy!

Zespół policystycznych jajników to schorzenie endokrynologiczne, które nie pozostaje bez znaczenia dla ryzyka rozwoju chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych i psychicznych. Ponadto niezwykle częstym problemem zdrowotnym w jego przebiegu jest zaburzony cykl miesiączkowy, który utrudnia zajście w ciążę.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na samopoczucie pacjentek jest codzienna dieta. Jeśli cierpisz na choroby współtowarzyszące, w tym celiakię, nietolerancję laktozy lub choroby tarczycy, rozważ eliminację źródeł glutenu, przetworów mlecznych i pokarmów zawierających fitoestrogeny. Warto także pamiętać, że kobietom z PCOS zaleca się ograniczenie spożywania dodanych cukrów do minimum.

Czego nie jeść przy PCOS? Jeśli nadal nie wiesz, jak odpowiedzieć na to pytanie, zgłoś się do dietetyka, który ułoży dla ciebie specjalny jadłospis z uwzględnieniem twoich preferencji i dolegliwości.
Bardzo ważna przy PCOS jest dieta, o której więcej przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12427401/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23420000/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4085920/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3139237/
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028207036412
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12060828/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*