Borówka w misce w serce - pora-na-zdrowie.pl

Borówki amerykańskie to prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów – nic więc dziwnego, że zyskały miano superfood. Ich dodatkowym atutem jest ogromna uniwersalność – można dodawać je do koktajli, sałatek oraz smoothies. Jakie dokładnie właściwości oferują te owoce i czy warto stawiać na borówki amerykańskie w ciąży? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Czym są borówki amerykańskie?

Borówka amerykańska to roślina charakteryzująca się dużym i wytrzymałym krzewem o podłużnych, białych lub kremowych kwiatach, zebranych w większe grupy. Jej niebieskie owoce dorastają do dwóch centymetrów wielkości i kryją w sobie zbity, ale delikatny miąższ o jasnym odcieniu. Dojrzewają one między czerwcem a październikiem – w zależności od odmiany.

Jagody borówki można jeść zarówno na surowo, jak i wykorzystywać do przygotowania domowych przetworów, w tym dżemów, soków, konfitur oraz deserów. Świetnie sprawdzą się one również w sałatkach oraz jako dodatek do smoothies, koktajli, owsianek i naleśników. Jako że zawierają mnóstwo prozdrowotnych substancji, polecane są każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia – do tego grona zaliczają się również ciężarne. Dlaczego warto spożywać borówki amerykańskie w ciąży?

Dzięki licznym substancjom odżywczym borówki amerykańskie zyskały miano polskiego superfood. Polecane są również kobietom w ciąży.

Jakie witaminy mają borówki – wartości odżywcze tych zdrowych owoców!

Jakie witaminy mają borówki? Odpowiedź brzmi – rozmaite! To dlatego są one rekomendowane przez lekarzy i dietetyków dla kobiet w ciąży. Co dokładnie kryje się w borówkach? Wartości odżywcze tych owoców zaskoczą niejednego!

W borówkach amerykańskich znaleźć można witaminy z grupy B oraz C, E i A. Ponadto obfitują one w antyoksydanty, które skutecznie chronią organizm przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Ich spożycie jest polecane w celu profilaktyki osteoporozy, chorób narządu wzroku, a także nowotworów, w tym raka wątroby, tarczycy, piersi oraz jajnika. Ponadto ich niewątpliwą zaletą jest pozytywny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem do swojego ciążowego jadłospisu borówek? Wartości odżywcze na 100 g tego produktu prezentują się następująco:

 • Liczba kalorii: 57 kcal,
 • Białko: 1 g,
 • Tłuszcz: 0,3 g,
 • Węglowodany: 15 g,
 • Błonnik: 2,5 g,
 • Cukier: 15 g,
 • Witamina C: 9,6 mg,
 • Witamina A: 54 µg,
 • Witamina E: 0,57 µg,
 • Tiamina: 0,047 mg,
 • Ryboflawina: 0,04 mg,
 • Niacyna: 0,4 mg,
 • Witamina B6: 0,05 mg,
 • Kwas foliowy: 6 µg.

Borówki amerykańskie w ciąży – czy można je jeść?

Borówki to bezpieczny produkt dla przyszłych mam. Co więcej, lekarze i dietetycy rekomendują uwzględnienie tych owoców w menu ciężarnej każdego dnia. Należy jednak zaopatrywać się w dojrzałe owoce ze sprawdzonych źródeł. Kobiety oczekujące potomstwa powinny pamiętać o ich dokładnym myciu, aby pozbyć się potencjalnych zanieczyszczeń oraz bakterii. Najlepiej stawiać na produkty pochodzące z upraw ekologicznych, które pozbawione są środków ochrony roślin oraz innych szkodliwych substancji. Jeśli nie posiadasz krzaków borówek we własnym ogródku ani nie masz dostępu do lokalnego sprzedawcy, spożywaj ich sklepowy wariant z umiarem.

Jakie zalety mają borówki dla ciężarnych?

Gros przyszłych mam zastanawia się, czy borówki w ciąży to odpowiedni wybór żywieniowy. Otóż ich obecność w jadłospisie niesie za sobą całe spektrum korzyści. Przede wszystkim stanowią one obfite źródło mikroelementów, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju płodu oraz polepszenia samopoczucia ciężarnej.

Borówki amerykańskie zawierają sporą dawkę kwasu foliowego będącego jednym z najważniejszych związków chemicznych, które kobieta oczekująca dziecka powinna dostarczać wraz z codzienną dietą. Wspiera on rozwój układu nerwowego maluszka, minimalizując ryzyko pojawienia się wad rozwojowych. Warto rozpocząć jego suplementację już na etapie planowania poczęcia.

Inną zaletą borówek amerykańskich w ciąży jest regulacja poziomu cukru we krwi za sprawą obecnego w nich błonnika pokarmowego. Przeciwdziałają one również infekcjom dróg moczowych, na które przyszłe mamy są szczególnie narażone. Co więcej, napar z ich suszonej leśnej wersji może być stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy.

Borówki amerykańskie to owoce, które powinny znaleźć się w menu każdej przyszłej mamy. Dzięki dużej dawce mikroelementów, w tym polifenoli, witamin A, C i E, kwasu foliowego oraz błonnika pokarmowego, stanowią one doskonałe uzupełnienie diety ciężarnej. To właśnie dlatego warto jeść borówki w ciąży każdego dnia, delektując się ich wspaniałym smakiem i prozdrowotnym działaniem. Najlepiej zaopatrywać się w nie u lokalnych sprzedawców, a te sklepowe spożywać z umiarem ze względu na potencjalną zawartość szkodliwych substancji.

Źródła:

 • Wendołowicz A., Stefańska E., Ostrowska L. Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu (2014); 20(3).
 • Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013.
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33693835/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30373383/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31776541/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*