Liczenie kalorii w ciąży - ile kalorii w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Ciąża to szczególny czas dla każdej przyszłej mamy. W jej trakcie kobieta powinna zadbać nie tylko o swoje samopoczucie, ale również o zdrowie rozwijającego się w jej brzuchu maluszka. Jak zatroszczyć się o jej prawidłowy przebieg? Przestrzegając gęsto odżywczej diety, dostarczającej odpowiedniej ilości energii każdego dnia! Ile kalorii w ciąży należy spożywać? I czy prawdą jest, że ciężarne powinny jeść za dwoje? Odpowiedź może cię zaskoczyć!

Zapotrzebowanie na kalorie w ciąży

Odżywianie w ciąży to jeden z podstawowych elementów, o które powinna zatroszczyć się przyszła mama. Gęsto odżywcze menu i prawidłowa podaż kalorii zapewniają zdrowy rozwój płodu oraz dobre samopoczucie ciężarnej, zapobiegając powszechnym schorzeniom, w tym cukrzycy ciążowej. Jak zmienia się zapotrzebowanie na kalorie w ciąży?

Znaczący wzrost zapotrzebowania energetycznego odnotowuje się dopiero w drugim i trzecim trymestrze ciąży i wynosi on odpowiednio 360 oraz 475 kcal dziennie. Z kolei w jej początkowej fazie wzrasta ono jedynie o 85 kcal na dobę. W ogólnym rozrachunku ciężarna powinna dostarczyć około 77 000 dodatkowych kcal podczas całego jej trwania.

Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży może mieć negatywne konsekwencje dla jej przebiegu. Zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej prowadzi do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciążowej, żylaków, zmian miażdżycowych i hemoroidów, a także obrzęku kończyn dolnych i nadgarstków, makrosomii płodu, a w skrajnych przypadkach przedwczesnego porodu.

Równie niebezpieczna dla zdrowia matki i płodu jest niedowaga. U ciężarnych ze zbyt niskim BMI pojawia się ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu, niskiej masy urodzeniowej, zaburzeń oddychania u noworodka oraz rozwoju licznych chorób w późniejszych latach życia.

Zarówno nadmierny przyrost masy ciała, jak i niedowaga podczas ciąży mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla matki i dziecka.

Ile należy jeść w ciąży?

Gros ciężarnych zastanawia się, ile kalorii w ciąży należy jeść, aby zapewnić optymalne warunki do rozwoju płodu. Oprócz ogólnych zaleceń istnieją inne kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas opracowywania jadłospisu. W zależności od początkowego BMI kobieta powinna przytyć:

  • 12,5-18 kg dla BMI < 18,5,
  • 11,5-16 kg dla BMI 18,5-25,9,
  • 7-11,5 kg dla BMI 25-29,9,
  • 5-9 kg dla BMI ≥ 30.

Planujesz potomstwo, ale cierpisz na nadwagę? Kobietom z nadmierną masą ciała nie zaleca się zwiększania dziennej podaży kalorii. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że w niektórych przypadkach zmniejszenie dostarczanej energii z pożywienia o 125 kcal/dobę może pozytywnie wpłynąć na przebieg ciąży.

Nie wiesz, ile kalorii w ciąży powinnaś zapewnić swojemu organizmowi? Skonsultuj się z dietetykiem klinicznym lub lekarzem specjalistą, który doradzi ci, jak zmodyfikować swoją dietę.

Jak obliczyć, ile kalorii jeść w ciąży?

Nie wiesz, jak wygląda twoje zapotrzebowanie na kalorie w ciąży? Możesz to obliczyć, posługując się poniższą tabelką:

BMI przed zajściem w ciążę Dodatkowa podaż energetyczna/kg masy ciała
<18,5 36-40
18,5-24,9 30
25,0-29,9 24
≥ 29,9 12

Ile kilokalorii powinna dostarczać kobieta w ciąży mnogiej?

Liczne badania wykazały, że wydatek energetyczny zwiększa się u ciężarnych spodziewających się więcej niż jednego dziecka. Ciąża bliźniacza wymaga dostarczenia około 700 dodatkowych kcal, począwszy od drugiego trymestru. Potwierdzeniem tej tezy są standardy obowiązujące w USA, mówiące o spożywaniu 600 dodatkowych kcal dziennie w ciąży bliźniaczej oraz 900 w przypadku trojaczków.

Normy przyrostu wagi dla przyszłych mam bliźniaków różnią się nieco od tych opracowanych dla regularnej ciąży. Jeśli spodziewasz się dwóch potomków, powinnaś przytyć od 17 do 25 kg. Z kolei kobiety z nadwagą nie powinny przybrać więcej niż 23 kg, a te z otyłością w granicach 11-29 kg.

Zapotrzebowanie energetyczne w ciąży a kaloryczność

Kaloryczność posiłków ciężarnej powinna być dostosowana nie tylko do wyżej wymienionych elementów, ale również do jej trybu życia oraz codziennej dawki ruchu. Naturalnym krokiem jest podniesienie wartości energetycznej dań w przypadku kobiet, które pozostają bardzo aktywne fizycznie przez całe 9 miesięcy.

Podczas komponowania diety warto stawiać na mniejsze, a częstsze porcje, na które składają się źródła pełnowartościowego białka, dobrej jakości węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów. Pamiętaj także, że kalorie pochodzące z gotowych przekąsek, słodyczy oraz przetworzonych pokarmów nie wnoszą za dużo do twojego jadłospisu, a wręcz zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Kolejnym ważnym elementem zbilansowanego menu jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody każdego dnia – najlepiej całkowicie zrezygnować ze słodzonych i gazowanych napojów.

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych i fizjologicznych. W celu zapewnienia ich optymalnego przebiegu należy zadbać o prawidłową podaż poszczególnych makroelementów, gęstość odżywczą posiłków oraz ich kaloryczność. Jak zmienia się zapotrzebowanie na kalorie w ciąży? Zależy ono głównie od wyjściowej wagi ciężarnej, rodzaju ciąży oraz codziennej aktywności fizycznej. Jeśli nie wiesz, jak się odżywiać, aby dostarczyć sobie odpowiedniej dawki energii każdego dnia, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem specjalistą lub dietetykiem klinicznym.

Źródła:

  • Wendołowicz A., Stefańska E., Ostrowska L. Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu (2014); 20(3): 341–345.
  • Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie
  • Nutrition During Pregnancy ACOG: https://www.acog.org/womens-health/faqs/nutrition-during-pregnancy
  • Gandhi M., Gandhi R., Mack L.M. i wsp., Estimated energy requirements increase across pregnancy in healthy women with dichorionic twins, Am.J. Clin. Nutr., 2018, 108, 4, 775–783.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*