Czego nie jeść w ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Zbilansowana dieta, obfitująca we wszystkie niezbędne mikroelementy, jest kluczowa nie tylko dla samopoczucia ciężarnej, ale również dla rozwoju płodu. Przyszła mama powinna zaznajomić się nie tylko z podstawowymi zasadami komponowania posiłków, ale również z listą pokarmów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia jej dziecka. Czego nie jeść w ciąży, aby zadbać o jej prawidłowy przebieg? Odpowiedź na to inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Dlaczego jedzenie w ciąży jest ważne?

Odżywianie w ciąży to jedno z najczęściej dyskutowanych zagadnień zarówno wśród przyszłych mam, jak i dietetyków. Odpowiednio zbilansowane menu jest konieczne do zapewnienia dobrego samopoczucia kobiety i zrównoważonego rozwoju maluszka.

Zanim dowiesz się, jakich produktów unikać w ciąży, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego jadłospis ciężarnej jest tak istotny. Otóż pożywienie jest źródłem kluczowych makro i mikroskładników, które warunkują zdrowie dziecka w okresie ciąży, po urodzeniu, podczas dorastania, a nawet w dorosłości.

Pokarmy lądujące na talerzu kobiety w ciąży nie pozostają bez znaczenia dla wagi urodzeniowej noworodka. Jak wiadomo, nie tylko zbyt wysoka, ale także zbyt niska masa może prowadzić do licznych chorób, w tym schorzeń układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Programowanie żywieniowe zachodzi jeszcze w okresie płodowym i ma wpływ na rozwój dziecka w trakcie dorastania. Może ono determinować jego metabolizm, podatność na niektóre schorzenia oraz skłonność do nadwagi i otyłości.

Czego nie jeść w ciąży?

Ciąża to niezwykle wyjątkowy czas dla przyszłej mamy. Oprócz wdrożenia odpowiednich składników do jadłospisu należy wyeliminować z niego szereg produktów, które mogą zagrażać zdrowiu jej i maluszka. Dowiedz się, czego nie jeść w ciąży, a czego unikać, żeby zadbać o jej zrównoważony przebieg!

Czego nie można jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów!

Surowe jaja

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czego nie wolno jeść w ciąży, zwróć szczególną uwagę na przekąski z surowymi jajami. Jako potencjalne siedlisko Salmonelli, stanowią one zagrożenie dla ciężarnej i rozwijającego się w niej płodu. Pamiętaj, że często dodaje się je do ciast, kremów, deserów jajecznych oraz domowego majonezu.

Przetwory mleczne

Nabiał to kolejna kategoria, która może wywierać negatywny wpływ na zdrowie ze względu na obecność bakterii. Na liście zakazanych pokarmów wymienia się niepasteryzowane produkty, w tym miękkie, półmiękkie oraz niebieskie sery pleśniowe.

 Surowe mięso i ryby

Na co dzień gustujesz w sushi lub tatarze? Zrezygnuj z nich na czas ciąży oraz karmienia piersią. Surowizna grozi zatruciem listeriozą oraz toksoplazmozą. Może być ona również siedliskiem drobnoustrojów i źródłem metali ciężkich, w tym rtęci, którą zanieczyszczone są ryby.

Gotowe wyroby mięsne

Gotowe wyroby mięsne zwykle posiadają liczne konserwanty oraz tłuszcze nasycone, które są niewskazane w ciążowym menu. Szczególnie niebezpiecznym składnikiem jest wędzone mięso obfitujące w związki rakotwórcze pojawiające się wskutek długotrwałej obróbki dymem. Wystrzegaj się w szczególności produktów wędzonych na zimno, ponieważ nierzadko zawierają one chorobotwórcze pasożyty i bakterie. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać surowych wyrobów, w tym szynki parmeńskiej.

Alergeny

Jeśli zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży, rozważ udział potencjalnych alergenów w swojej diecie. Do tych najpowszechniejszych należą cytrusy, orzechy, mleko, kakao oraz truskawki. Monitoruj reakcje swojego organizmu na poszczególne z nich, eliminując te wywołujące dyskomfort w obrębie układu trawiennego.

Czego nie pić w ciąży?

Czego nie pić w ciąży? Na liście zakazanych napojów pierwsze miejsce zajmuje alkohol. Spożycie go nawet w niewielkiej ilości może doprowadzić do FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego. Inną substancją, której nie wolno nadużywać w ciąży, jest kofeina – znajdziesz ją nie tylko w kawie, ale również w czarnej herbacie. Do tej pory byłaś fanką słodkich napojów? Jeśli tak, musimy cię zmartwić, ponieważ wykazują one negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Jakich produktów unikać w ciąży?

Właśnie dowiedziałaś się, że wkrótce zostaniesz mamą? W takim razie zadbaj o zdrowie maluszka już od pierwszych dni, pozbywając się z diety składników, które nie wnoszą do niej zbyt wiele. Jakich produktów unikać w ciąży? W pierwszej kolejności zrezygnuj z wysokoprzetworzonej żywności. Słone przekąski i słodycze zastąp lepszymi alternatywami, np. owocami. Czytaj składy i wystrzegaj się konserwantów oraz barwników spożywczych. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ostrymi przyprawami, które niekiedy powodują złe samopoczucie, wzdęcia oraz zgagę. Nie zapomnij także o ograniczeniu soli.

Zbilansowana dieta w trakcie ciąży to jeden z najważniejszych elementów, o które powinna zatroszczyć się przyszła mama. Pokarmy tworzące jej codzienne menu mają wpływ na wagę urodzeniową maluszka i jego kondycję zdrowotną w okresie płodowym, po urodzeniu, a nawet podczas dorastania. Poza zaznajomieniem się z podstawowymi zasadami jej komponowania warto dowiedzieć się, czego nie jeść w ciąży i co stanowi potencjalne zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju dziecka. Wśród niewskazanych produktów wymienia się m.in. surowe jajka, mięso oraz ryby, przetworzoną żywność, słodkie napoje, kofeinę, alkohol, niepasteryzowany nabiał oraz gotowe przetwory mięsne.

Źródła:

  • Wendołowicz A., Stefańska E., Ostrowska L. Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu (2014); 20(3).
  • https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/nowy-poradnik-zywienie-kobiet-w-okresie-ciazy-teoria-i-praktyka
  • https://www.gov.pl/attachment/3146bf5a-4474-4cb8-86b2-34b1a3cd75ce

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*