Dieta w 2. trymestrze ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Stało się! Pierwsze trzy miesiące oczekiwania na dziecko za tobą! Właśnie rozpoczyna się kolejny ważny etap, w którym twoje maleństwo będzie intensywniej się rozwijać. Aby mu w tym pomóc, powinnaś jeszcze bardziej zadbać o swoje nawyki i wdrożyć niezbędne modyfikacje do codziennego menu. Jak wygląda dieta w 2. trymestrze ciąży? Czy różni się od tej z poprzednich tygodni? Jakie produkty może lub powinien zawierać jadłospis w ciąży? 2. trymestr wcale nie musi wiązać się z ogromnymi wyrzeczeniami!

Dieta w 2. trymestrze ciąży – zasady

Jak powinna wyglądać dieta w 2. trymestrze ciąży? W pierwszej kolejności warto zadbać o to, żeby była urozmaicona, odżywcza i po prostu smaczna. Nawet jeśli mdłości są już łagodniejsze, a nawet całkowicie minęły, zdecydowanie powinnaś unikać przejadania się – spożywanie kilku mniejszych i dobrze zbilansowanych posiłków pozwoli ci nie tylko uniknąć wahań cukru we krwi oraz napadów głodu, ale również usprawnić metabolizm i zadbać o prawidłowy przyrost wagi.

W drugim trymestrze ciąży należy zwracać uwagę zarówno na jakość, jak i kaloryczność dań. Zapotrzebowanie na energię w tym okresie nieco wzrasta, ale to nie daje zielonego światła do objadania się ociekającymi tłuszczem potrawami. Powinny być one lekkostrawne i bogate w substancje odżywcze, które wspomogą rozwój płodu – warto mieć świadomość, że na tym etapie jest on bardzo intensywny.

Dieta w 2. trymestrze ciąży – co jeść?

Co jeść w 2. trymestrze ciąży? Komponując swoje posiłki, sięgaj po produkty z każdej grupy. Wbrew pozorom twoje menu nie musi bazować głównie na warzywach i owocach – możesz uwzględnić w nim również nabiał, chude mięso, niektóre ryby, kasze, pełnoziarniste pieczywo, pestki i orzechy, jajka, rośliny strączkowe oraz oleje roślinne. Dzięki wyżej wymienionym pokarmom nie zabraknie w nim zdrowych tłuszczów, pełnowartościowego białka oraz węglowodanów złożonych będących cennym źródłem błonnika.

Z każdym kolejnym miesiącem w twoim organizmie wzrasta zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały. Mowa przede wszystkim o żelazie, cynku, wapniu, jodzie, kwasach omega-3 oraz witaminach z grupy B. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć ich w zalecanych ilościach wraz z jedzeniem, może pojawić się konieczność wdrożenia dodatkowej suplementacji – dla własnego bezpieczeństwa skonsultuj tę kwestię ze specjalistą.

W drugim trymestrze ciąży rozwój płodu jest bardzo intensywny, dlatego należy zadbać o stosowną podaż niektórych witamin i mikroelementów.

Dieta w 2. trymestrze ciąży – czego unikać?

Dieta w 2. trymestrze ciąży nie musi być restrykcyjna, jednak istnieją produkty, które nie powinny się w niej znaleźć. Jakich pokarmów unikać, żeby nie zaszkodzić sobie i maleństwu? W pierwszej kolejności zrezygnuj z serów pleśniowych oraz surowych ryb, mięs, jajek i owoców morza, ponieważ mogą one stanowić skupisko groźnych bakterii i pasożytów. Dodatkowo ogranicz kofeinę oraz słodkie gazowane napoje.

O czym jeszcze warto pamiętać, układając jadłospis w ciąży? 2. trymestr – podobnie jak pozostałe – wiąże się z koniecznością ograniczenia lub całkowitego wykluczenia wysokoprzetworzonych produktów, zwłaszcza tych obfitujących w rafinowane cukry, tłuszcze trans oraz sól. Ta ostatnia, spożywana w nadmiarze, może nasilać obrzęki, które w tym okresie pojawiają się coraz częściej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w 2. trymestrze?

Jak wiadomo, wraz z każdym kolejnym tygodniem oczekiwania na dziecko wzrasta zapotrzebowanie na niektóre pierwiastki. Pomiędzy 4. a 6. miesiącem pojawia się większe ryzyko wystąpienia anemii, dlatego tak istotny jest dobór pokarmów obfitujących w żelazo. Które z nich i dlaczego powinny znaleźć się w diecie w 2. trymestrze ciąży?

Aby uniknąć groźnych niedoborów, przyszła mama powinna uwzględnić w swoim menu żywność pochodzenia zwierzęcego – w przeciwieństwie do produktów roślinnych jest ona skarbnicą żelaza hemowego, które charakteryzuje się znacznie wyższą biodostępnością. Nie oznacza to oczywiście, że te ostatnie nie zasługują na uwagę – jeśli chcesz zwiększyć przyswajalność żelaza z takich czy innych źródeł, wzbogacaj swoje potrawy o dodatki z witaminą C.

Czym różni się 2. trymestr od 1.?

Nie bez powodu drugi trymestr ciąży nazywany jest miesiącem miodowym – wiele kobiet w tym okresie może odetchnąć z ulgą, ponieważ mijają przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza uporczywe mdłości i wymioty. Przyszłe mamy cieszą się lepszym samopoczuciem i wyższym poziomem energii – to wszystko sprawia, że pojawia się większy apetyt i chęć sięgania po różnorodne, często bardzo wymyślne przysmaki.

Jeśli chodzi o dietę, 2. trymestr ciąży niewiele różni się pod tym względem od poprzedniego. Poza jednym ważnym aspektem – dobowe zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o ok. 360 kcal. Nie oznacza to oczywiście, że powinno się jeść za dwoje – powyższy pułap to tak naprawdę niewiele i obejmuje jedno niewielkie danie lub nieco bardziej kaloryczną przekąskę, np. garść orzechów. Warto mieć na uwadze fakt, że ważenie posiłków i skrupulatne liczenie kalorii jest tutaj absolutnie zbędne.

W drugim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na kalorie nieco wzrasta, ale nie wiąże się to z koniecznością jedzenia za dwoje.

Dieta w 2. trymestrze ciąży niewiele różni się od tej stosowanej przez pierwsze 12 tygodni – powinna być ona jak najbardziej urozmaicona i bogata w niezbędne składniki odżywcze. Jako że pomiędzy 4. a 6. miesiącem zapotrzebowanie energetyczne nieco wzrasta, przyszła mama powinna skupić się nie tylko na jakości swoich posiłków, ale również na ich kaloryczności. Spodziewasz się dziecka i nie jesteś w stanie skomponować odpowiedniego jadłospisu? Nie bój się poprosić o pomoc doświadczonego dietetyka, który zadba o każdy istotny szczegół!

Źródła:

  • https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/nowy-poradnik-zywienie-kobiet-w-okresie-ciazy-teoria-i-praktyka
  • https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/54431/42008
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20200263/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892288/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5682869/
  • https://www.gov.pl/attachment/3146bf5a-4474-4cb8-86b2-34b1a3cd75ce

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*