Dieta w 3. trymestrze ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Właśnie rozpoczynasz siódmy miesiąc ciąży? To oznacza, że przed tobą już ostatnia prosta! Końcówka bywa dość trudna, jeśli chodzi o ogólne samopoczucie, ale to nie oznacza, że można spoczywać na laurach – wciąż powinnaś przestrzegać zasad zdrowego odżywiania i zwracać uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu. Jak powinna wyglądać dieta w 3. trymestrze ciąży? Jakie pokarmy są szczególnie zalecane w tym wyjątkowym, ale wymagającym okresie?

Dieta w 3. trymestrze ciąży – zasady

W ostatnich trzech miesiącach oczekiwania na dziecko dochodzi do jego bardzo intensywnego wzrostu, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre witaminy i minerały. To właśnie dlatego jadłospis w 3. trymestrze ciąży nie powinien być zbyt monotonny – sięganie po różnorodne produkty zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoborów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję mamy i maleństwa.

W końcówce ciąży należy zwrócić uwagę zarówno na jakość potraw, jak i ich wartość energetyczną. Z każdym kolejnym tygodniem powinna ona stopniowo wzrastać – nadwyżka rekomendowana w trzecim trymestrze wynosi 475 kcal w stosunku do kaloryczności obowiązującej w pierwszych miesiącach. Aby uzupełnić tę podaż, warto uwzględnić w menu jeden dodatkowy posiłek – wbrew powszechnym opiniom jedzenie za dwoje nie jest najlepszym pomysłem!

Innym istotnym aspektem w kontekście diety w 3. trymestrze ciąży jest ilość białka – ta również powinna być coraz większa i ostatecznie wynosić 1,2 g/kg masy ciała. Nie mniej ważne są zdrowe tłuszcze i dobrej jakości węglowodany – oba makroskładniki powinny pokrywać kolejno 20-35% i 55-60% dobowego zapotrzebowania na energię.

Jadłospis w 3. trymestrze ciąży powinien uwzględniać odpowiednią podaż białka, które stanowi najważniejszy element budulcowy organizmu.

Dieta w 3. trymestrze ciąży – co jeść?

Jako że w trzecim trymestrze ciąży mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto postawić przede wszystkim na produkty bogate w błonnik, który reguluje perystaltykę jelit i usprawnia trawienie. Idealnym wyborem będzie pełnoziarniste pieczywo, kasze, surowe warzywa oraz niektóre owoce ze skórką (jabłka, śliwki).

W przypadku problemów trawiennych pomocne może okazać się również spożywanie fermentowanych napojów mlecznych, takich jak kefir czy maślanka. Samopoczucie ciężarnej zależy także od ilości przyjmowanych płynów – na tym etapie należy wypijać 2-3 litry wody dziennie, najlepiej czystej i niegazowanej.

Co jeszcze powinno znaleźć się w jadłospisie w 3. trymestrze ciąży? Nie może w nim oczywiście zabraknąć składników zawierających białko oraz tłuszcze. Za ich najcenniejsze źródła uważa się chude mięso, niektóre ryby, pestki, orzechy, dobrej jakości sery, nabiał oraz jajka. Przygotowując swoje posiłki, stawiaj na żywność obfitującą w niezbędne substancje odżywcze.

Dieta w 3. trymestrze ciąży – czego unikać?

Skoro już wiesz, jaka żywność jest szczególnie polecana przyszłym mamom niedługo przed rozwiązaniem, czas poznać „zakazane” produkty w 3. trymestrze ciąży. Czego unikać, żeby nie zaszkodzić sobie i maleństwu? Na tej liście zdecydowanie powinny znaleźć się mięsa, ryby oraz jajka niepoddane stosownej obróbce termicznej.

Jako że w końcówce ciąży nierzadko pojawiają się wzdęcia, warto wykluczyć z menu warzywa kapustne oraz rośliny strączkowe. Innym, równie częstym problemem jest zgaga, którą mogą nasilać ostre przyprawy, kwaśne owoce, cebula, czosnek, por oraz kawa i herbata. Niewskazane są także ciężkostrawne, smażone potrawy.

Dieta w 3. trymestrze – podobnie jak w poprzednich miesiącach – nie powinna bazować na wysokoprzetworzonych słodyczach, kolorowych napojach, słonych przekąskach, fast foodach oraz innych pokarmach obfitujących w rafinowane cukry, konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w 3. trymestrze?

Niedługo przed porodem kobieta jest najbardziej narażona na niedobory witamin i minerałów. Wynika to z faktu, że jej organizm przekazuje większość z nich dziecku w celu budowania odporności. W konsekwencji jej układ immunologiczny jest osłabiony i potrzebuje wsparcia z zewnątrz. To właśnie dlatego tak wiele mówi się o konieczności przestrzegania odpowiedniej diety w 3. trymestrze ciąży. Niezwykle istotne jest przyjmowanie niezbędnych witamin i minerałów wraz z pożywieniem – wśród tych najważniejszych wyróżnić można żelazo, wapń, witaminy z grupy B, witaminę C oraz kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza kwas DHA.

W trzecim trymestrze ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych u matki. Stosowanie zbilansowanej diety może być niewystarczające, dlatego niekiedy konieczne jest wdrożenie dodatkowej suplementacji.

Czym różni się 3. trymestr od 2.?

Jeśli chodzi o dietę w 3. trymestrze ciąży, zalecenia niewiele różnią się od tych obowiązujących w poprzednim etapie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że okres ten jest znacznie bardziej wymagający pod względem ogólnego samopoczucia. Przyczyną takiego stanu rzeczy są gwałtowne zmiany zachodzące w ciele ciężarnej – zarówno fizyczne, jak i hormonalne. Pojawiają się coraz większe obrzęki oraz dolegliwości ze strony układu trawiennego, w tym wzdęcia, zaparcia oraz zgaga. Na szczęście można je złagodzić, dokonując słusznych wyborów żywieniowych.

Zbilansowana dieta w 3. trymestrze ciąży ma na celu nie tylko zapewnić prawidłowy rozwój dziecku, ale również dobre samopoczucie przyszłej mamie. Odpowiednio skomponowana, może zniwelować nieprzyjemne dolegliwości, charakterystyczne właśnie dla tego okresu. Aby spełniała swoją funkcję, powinna bazować na wysokiej jakości produktach, obfitujących w niezbędne witaminy i minerały. Opracowanie stosownego jadłospisu może przysporzyć pewne trudności, dlatego warto poprosić o pomoc doświadczonego dietetyka.

Źródła:

  • https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/nowy-poradnik-zywienie-kobiet-w-okresie-ciazy-teoria-i-praktyka
  • https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/54431/42008
  • https://www.gov.pl/attachment/3146bf5a-4474-4cb8-86b2-34b1a3cd75ce
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5682869/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892288/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5104202/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*