Dieta w 1. trymestrze ciąży - pora-na-zdrowie.pl

Nie od dziś wiadomo, że to, co na co dzień spożywa przyszła mama, ma ogromny wpływ na jej samopoczucie oraz rozwój płodu. Jadłospis ciężarnej powinien być nie tylko urozmaicony, ale przede wszystkim bogaty w niezbędne witaminy i minerały. Jakie produkty są najbardziej zalecane, a których należy unikać, zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące oczekiwania na dziecko? Sprawdź, jaką rolę w tym okresie pełni odżywianie i jak powinna wyglądać dieta w ciąży – 1. trymestr jest szczególnie ważny!

Dieta w 1. trymestrze ciąży – zasady

Na początek warto podkreślić, że twoje zapotrzebowanie kaloryczne w pierwszym trymestrze niewiele różni się od tego sprzed ciąży. To oznacza, że – wbrew powszechnym opiniom – wcale nie powinnaś jeść za dwoje. Pamiętaj, że to właśnie na tym etapie najczęściej pojawiają się mdłości i wymioty, więc nadmiar jedzenia może nasilić nieprzyjemne dolegliwości.

Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o dietę w ciąży? 1. trymestr wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Jeśli do tej pory nie byłaś zwolenniczką zdrowego odżywiania, zacznij od zmiany nawyków i wprowadzenia modyfikacji do swojego jadłospisu. Powinny znaleźć się w nim produkty z każdej grupy, w tym źródła pełnowartościowego białka oraz dobrej jakości tłuszczów i węglowodanów.

Aby uniknąć wahań cukru we krwi, warto sięgać po 5 zbilansowanych posiłków dziennie. Nie mniej istotne jest odpowiednie nawodnienie – staraj się przyjmować co najmniej 2 litry płynów na dobę, najlepiej w postaci czystej, niegazowanej wody. Bezwzględnie odstaw alkohol oraz napoje energetyczne, ponieważ nawet w niewielkich ilościach mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Komponując swoje menu, postaw przede wszystkim na pokarmy obfitujące w substancje odżywcze. Dlaczego należy pamiętać o stosownej podaży minerałów i witamin w ciąży? 1. trymestr to okres tzw. organogenezy, w którym u twojego dziecka rozwijają się najważniejsze narządy i układy, w tym centralny układ nerwowy. Jaki swój udział ma w tym dieta?

Wyżej wspomniany proces w dużym stopniu zależy od tego, co na co dzień ląduje na twoim talerzu. Do jego prawidłowego przebiegu niezbędna jest obecność pewnych związków, zwłaszcza kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu nerwowego u dziecka. Inne przydatne związki to kwasy tłuszczowe omega-3, witamina D, żelazo, magnez, wapń, jod oraz witamina E.

Niektóre składniki odżywcze wspomagają proces organogenezy, czyli wykształcania się narządów i układów u dziecka.

Dieta w 1. trymestrze ciąży – co jeść?

Na czym powinnaś skupić się przy układaniu diety w ciąży? 1. trymestr jest niezwykle wymagający, jeśli chodzi o ogólne samopoczucie – u ciężarnych często pojawiają się mdłości, wymioty, zgaga, zaparcia, nadmierna senność oraz osłabienie, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby nie nasilać przykrych objawów, sięgaj po lekkostrawne i pożywne dania – najlepiej takie, które ci smakują.

Im bardziej twój jadłospis będzie urozmaicony, tym łatwiej pokryjesz zapotrzebowanie na kluczowe pierwiastki i witaminy w ciąży. 1. trymestr kojarzy ci się głównie ze spożywaniem chudego mięsa i zielonych warzyw? Oba te składniki są bardzo wartościowe, ale nie musisz ograniczać się tylko do nich – w swoim menu możesz uwzględnić również nasiona i orzechy, tłuste ryby morskie, oleje roślinne, awokado, jajka, rośliny strączkowe, owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo oraz mleko i jego przetwory.

Dieta w 1. trymestrze ciąży – czego unikać?

Jakie produkty należy ograniczyć lub całkowicie usunąć z diety w ciąży? 1. trymestr a dieta eliminacyjna – czy rezygnacja z niektórych pokarmów może uchronić dziecko przed alergiami w przyszłości? Badania naukowe pokazują, że szansa ta jest bliska zeru. Co więcej, nagłe wprowadzenie radykalnych zmian może zaszkodzić zarówno mamie, jak i maleństwu, dlatego wszelkie modyfikacje powinny odbywać się pod okiem lekarza lub doświadczonego dietetyka.

Jeśli chodzi o „zakazaną” żywność w pierwszym trymestrze ciąży, ogólne zalecenia niewiele różnią się od tych obowiązujących na jej kolejnych etapach. Przyszła mama powinna wystrzegać się surowych ryb, mięs, jaj i owoców morza, wyrobów wędzonych, dużych ilości kofeiny, kolorowych i aromatyzowanych napojów, a także wysokoprzetworzonych produktów, zwłaszcza fast foodów, słonych przekąsek oraz słodyczy o długim i skomplikowanym składzie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w 1. trymestrze ciąży, czyli kilka słów o suplementacji

Czy jesteś w stanie zapewnić sobie i dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, stosując zbilansowaną dietę w ciąży? 1. trymestr to okres, w którym zapotrzebowanie na pewne witaminy i mikroelementy wzrasta i niestety nie zawsze da się je dostarczyć w zalecanych ilościach wraz z pożywieniem. Mowa przede wszystkim o kwasie foliowym, który należy suplementować nawet kilka tygodni przed poczęciem i kontynuować jego przyjmowanie aż do drugiego trymestru. W wielu przypadkach konieczna jest również suplementacja żelaza, kwasu DHA, jodu oraz witaminy D3.

Jeśli chodzi o kluczowe pierwiastki i witaminy w ciąży, 1. trymestr wiąże się z koniecznością przyjmowania niektórych z nich w postaci suplementów.

Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? 1 trymestr jest szczególnie istotny, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój płodu, dlatego przyszła mama powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe i zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów. Aby uniknąć niedoborów pokarmowych, jadłospis musi być urozmaicony i oparty na wysokiej jakości produktach. Nie obejdzie się również bez dodatkowej suplementacji, dobranej przez lekarza lub doświadczonego dietetyka.

Źródła:

  • https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/54431/42008
  • https://imid.med.pl/pl/aktualnosci/nowy-poradnik-zywienie-kobiet-w-okresie-ciazy-teoria-i-praktyka
  • https://www.gov.pl/attachment/3146bf5a-4474-4cb8-86b2-34b1a3cd75ce
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5682869/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892288/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3218540/
  • https://imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/ciaza-kwas-foliowy
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91616,czy-stosowac-diete-eliminacyjna

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*