Pani z anemią w ciąży przygotowująca posiłek - pora-na-zdrowie.pl

Anemia, zwana również niedokrwistością, to schorzenie krwi diagnozowane u wielu ciężarnych. Główną przyczyną jej występowania jest niedobór żelaza, który najczęściej wynika z nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Jednym ze sposobów jej leczenia jest opracowanie stosownej diety, która pokryje zapotrzebowanie na najważniejsze witaminy i minerały. Czym jest i jak objawia się anemia w ciąży? Co jeść, a czego unikać, żeby jej zapobiec lub zniwelować jej symptomy?

Czym jest anemia w ciąży?

Czym dokładnie jest anemia w ciąży? Otóż jest to schorzenie krwi, w którym objętość osocza rośnie szybciej niż liczba erytrocytów, co prowadzi do spadku hematokrytu – zjawisko to nazywane jest fizjologiczną niedokrwistością ciężarnych. U przyszłych mam stwierdza się ją w momencie, gdy poziom hematokrytu nie przekracza 33% lub stężenie hemoglobiny jest niższe niż 11 g/dl.

Warto mieć na uwadze fakt, że zbagatelizowanie niedokrwistości – niezależnie od etapu ciąży – może skończyć się groźnymi powikłaniami, w tym nieprawidłową implantacją zarodka, zahamowaniem rozwoju płodu, a także wystąpieniem u niego wad wrodzonych. W cięższych przypadkach dochodzi do jego obumarcia, poronienia lub przedwczesnego porodu.

Po czym poznać, że przyszła mama zmaga się z anemią? Jednym z jej najbardziej charakterystycznych symptomów jest osłabienie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ponadto może pojawić się nietolerancja wysiłku, kołatania serca, wypadanie włosów, łamliwość paznokci oraz bladość skóry. Jako że objawy bywają niespecyficzne, należy wykonywać regularne badania krwi – zarówno przed poczęciem, jak i w trakcie oczekiwania na dziecko.

Skąd bierze się anemia u ciężarnych? Za główną przyczynę jej występowania uważa się spadek poziomu niektórych substancji odżywczych, zwłaszcza żelaza, kwasu foliowego i/lub witaminy B12. Rozwojowi niedokrwistości sprzyja również ciąża wielopłodowa, schorzenia układu pokarmowego, częste wymioty, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Jak powinna wyglądać dieta przy anemii w ciąży? Co jeść, a co wykluczyć z jadłospisu?

Główną przyczyną rozwoju niedokrwistości w ciąży jest zbyt niski poziom niektórych witamin i minerałów, będący zwykle następstwem nieodpowiednich wyborów żywieniowych.

Jak ważna jest dieta przy anemii w ciąży?

Czy stosowanie zbilansowanej diety przy anemii w ciąży jest tak istotne, jak zwykło się uważać? Odpowiedź brzmi: tak! To właśnie ona stanowi podstawę leczenia niedokrwistości, bowiem w trakcie oczekiwania na dziecko wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i mikroelementy. Dzienna zawartość żelaza w posiłkach, na przykład, powinna wynosić 27 mg, podczas gdy u kobiet nieciężarnych zalecana dawka to 18 mg.

Dlaczego zadbanie o stosowne stężenie substancji odżywczych w codziennym menu jest tak ważne? Choćby dlatego, że wspomagają one rozmaite procesy zachodzące w organizmie – usprawniają produkcję hemoglobiny (żelazo), zapobiegają rozwojowi chorób naczyń krwionośnych, rozszczepowi wargi i podniebienia oraz wstąpieniu wad cewy nerwowej u płodu (kwas foliowy), a także biorą udział w syntezie DNA (witamina B12, kwas foliowy).

Co powinno znaleźć się w potrawach przy anemii w ciąży? Co jeść, a czego unikać, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Anemia w ciąży – co jeść?

Jak komponować posiłki, zmagając się z niedokrwistością? Na początek warto podkreślić, że powinny być one jak najbardziej urozmaicone. Nie może zabraknąć w nich składników obfitujących w żelazo, witaminy z grupy B oraz witaminę C, która zwiększa biodostępność tego pierwszego. Nie bez znaczenia jest również dobór źródeł żelaza w ciąży – okazuje się bowiem, że istnieją jego dwie odmiany, tj. hemowa (lepiej przyswajalna) oraz niehemowa (gorzej przyswajalna).

Skarbnicą żelaza hemowego są produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. czerwone mięso, niektóre rodzaje ryb oraz jajka. Jako że dieta ciężarnej powinna być zbilansowana, należy uwzględnić w niej także żywność obfitującą w żelazo niehemowe – są to pokarmy roślinne, w tym pestki dyni i słonecznika, pełnoziarniste pieczywo, nasiona roślin strączkowych, kasza jaglana, natka pietruszki oraz niebieski mak.

Dieta ciężarnych ze stwierdzoną niedokrwistością powinna być jak najbardziej urozmaicona i bogata w niezbędne substancje odżywcze, zwłaszcza żelazo, witaminę B12 oraz kwas foliowy.

Czego unikać przy anemii w ciąży?

Skoro już wiesz, czym jest anemia w ciąży, co jeść i w jaki sposób jej zapobiegać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich produktów unikać, żeby nie pogłębiać jej objawów. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że pewne artykuły spożywcze zmniejszają wchłanialność żelaza – są to m.in. składniki zawierające kwas fitynowy (niektóre zboża i orzechy), taniny (kawa i herbata), polifenole (czerwone winogrona, porzeczki, jagody), szczawiany (szpinak) oraz wapń (przetwory mleczne). Grupę tę zasilają również wysokoprzetworzone przekąski, w tym słodycze, fast foody i kolorowe napoje.

Anemia w ciąży – poznaj produkty bogate w żelazo w ciąży!

Po jakie pokarmy warto sięgać przy niedokrwistości? Za najcenniejsze źródła żelaza w ciąży uważa się m.in.:

 • produkty odzwierzęce: chuda wołowina i wieprzowina, sardynki, makrela, śledzie, jajka;
 • rośliny strączkowe: biała i czerwona fasola, ciecierzyca, groch, czerwona soczewica;
 • zboża: chleb żytni razowy, otręby pszenne i owsiane, kasza jaglana, komosa ryżowa;
 • nasiona i orzechy: pestki dyni i słonecznika, sezam, pistacje, orzeszki piniowe, nerkowce;
 • warzywa: bób, brokuły, brukselka, natka pietruszki, boćwina, burak, szczypiorek, koper;
 • owoce: suszone śliwki i morele, jabłka, jagody.

Niedokrwistość to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń u ciężarnych. Główną przyczyną jej występowania jest niedobór niektórych substancji odżywczych, zwłaszcza żelaza. Podstawą jej zapobiegania i leczenia jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Zastanawiasz się, jak ułożyć jadłospis przy anemii w ciąży? Co jeść, a czego unikać, żeby zadbać o prawidłowy rozwój płodu? Jeśli nie jesteś w stanie opracować planu żywieniowego samodzielnie, poproś o pomoc doświadczonego dietetyka, który udzieli ci cennych wskazówek, mając na uwadze zdrowie twoje i twojego maleństwa. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach stosowanie diety jest niewystarczające i należy wdrożyć farmakoterapię – to właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań i konsultowanie wszelkich wątpliwości z lekarzem specjalistą.

Źródła:

 • Dębski R, et al., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie profilaktyki niedoboru żelaza oraz niedokrwistości z niedoboru żelaza niską dawką żelaza hemowego u kobiet, Ginekol Pol. 1/2014, 85, 74-78.
 • Bronisława Pietrzak, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Beata Marciniak, Andrzej Witek, Bożena Leszczyńska-Gorzelak, Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1,Via Medica.
 • https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
 • http://www.czytelniamedyczna.pl/3574,niedokrwisto-u-kobiet-cizarnych.html
 • https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20200263/
 • https://www.healthline.com/health/iron-deficiency-anemia#symptoms
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499994/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*