Pani trzymające chleb - czym zastąpić chleb? - pora-na-zdrowie.pl

Chleb to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych produktów w polskiej kuchni. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego swoich posiłków, zwłaszcza śniadań i kolacji. Okazuje się jednak, że niektórzy nie mogą lub nie chcą wdrożyć go do jadłospisu – przyczyną takiego stanu rzeczy są najczęściej dolegliwości ze strony układu pokarmowego, alergie, nietolerancje lub stosowanie niskowęglowodanowych modeli żywieniowych. Czym zastąpić chleb w diecie? Poznaj różne zamienniki chleba i wybierz swój ulubiony

Czym zastąpić chleb w diecie?

Wbrew pozorom lista możliwości jest naprawdę długa – znajdują się na niej warzywa (np. papryka, bataty, sałata, cukinia), kasze (np. gryczana niepalona), papier ryżowy, podpłomyki z ciecierzycy, tortilla kukurydziana, pieczarki portobello, wafle ryżowe, chleb czystoziarnisty, wytrawne gofry. Do wyboru, do koloru!

Dlaczego chleb w diecie jest ważny?

Nie ulega wątpliwości, że chleb to jeden z najbardziej demonizowanych pokarmów. Mówi się, że sprzyja tyciu, wywołuje uczucie ciężkości i daje krótkotrwałe uczucie sytości. Tak sceptyczne nastawienie nie powinno nikogo dziwić – w sklepach coraz częściej można natknąć się na bochenki barwione słodem lub karmelem, wzbogacane o syrop glukozowo-fruktozowy i inne podejrzane dodatki. Czy to oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z tego typu przysmaków? Absolutnie nie!

Wbrew powszechnym opiniom chleb może być bardzo wartościowym elementem codziennego jadłospisu. Aby tak się stało, musi zostać spełniony jeden warunek – należy sięgać po produkty wysokiej jakości i z jak najkrótszym składem. Idealne pieczywo to takie przyrządzone z mąki, wody, soli oraz zakwasu lub drożdży. Może zawierać także posypkę w postaci maku, pestek dyni lub słonecznika, sezamu czy czarnuszki.

Dobry jakościowo chleb, zwłaszcza ten pełnoziarnisty, może stanowić prawdziwą bombę witaminową. W jego wnętrzu kryją się m.in. witaminy z grupy B, magnez, mangan, cynk, wapń, żelazo, selen oraz antyoksydanty i związki fenolowe. Nie sposób nie wspomnieć również o zawartości błonnika, który reguluje perystaltykę jelit i wspomaga odchudzanie. Czym zastąpić chleb, jeśli nie chcesz lub nie możesz wdrożyć go do swojego menu?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chleba – ważne, aby przed zakupem dokładnie weryfikować ich skład.

Dlaczego musimy zastąpić chleb w diecie?

Choć jedzenie chleba może przynieść mnóstwo korzyści, nie każdy może po niego sięgać. Głównym przeciwwskazaniem do jego spożywania jest celiakia lub nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, które mogą objawiać się wzdęciami, biegunkami, bólami brzucha, głowy, mięśni i stawów, zmianami skórnymi, anemią, przewlekłym zmęczeniem, stanami depresyjnymi oraz utratą masy ciała.

Ciemne pieczywo nie jest odpowiednim wyborem dla pacjentów zmagających się ze schorzeniami układu pokarmowego, takimi jak refluks, zgaga czy owrzodzenie jelit i żołądka. Biały chleb z kolei nie jest wskazany przy zaburzeniach metabolicznych, w tym cukrzycy i insulinooporności. Ze wspomnianych wypieków często rezygnują również osoby stosujące dietę niskowęglowodanową, ketogeniczną lub paleolityczną.

Zamienniki chleba – krótka charakterystyka

Warzywa

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre warzywa stanowią idealną bazę do kanapek. Jako chleb mogą posłużyć ci plastry pieczonego batata, łódeczki z cukinii, liście sałaty czy większe kawałki wydrążonej papryki. Na każdej z nich możesz umieścić dowolne komponenty, włączając w to inne warzywa, jajka, ser oraz wędlinę.

Pieczarki portobello

Pieczarki portobello to znakomita alternatywa dla pieczywa, zwłaszcza na diecie bezglutenowej i niskowęglowodanowej. Ich ogromnym atutem jest niska wartość energetyczna – 100 g tego produktu to zaledwie 21 kcal. Pieczarki doskonale łączą się rozmaitymi dodatkami, takimi jak mięso, sery czy zioła i przyprawy. Wystarczy ugrillować je na patelni lub podpiec w piekarniku.

Papier ryżowy

W zestawieniu najpopularniejszych zamienników chleba nie może zabraknąć oczywiście papieru ryżowego. Możesz wyczarować z niego pyszne tortille, nadziewane warzywami, mięsem, serem, jajkami czy awokado. Jedyne, co musisz zrobić, to lekko zwilżyć jego arkusze, ułożyć na nich wybrane komponenty i zawinąć. Idealna przekąska do pracy lub do szkoły!

Wytrawne gofry

Czym zastąpić chleb, jeśli nie warzywami, pieczarkami czy papierem ryżowym? Na przykład wytrawnymi goframi! Przyrządzisz je na bazie takich składników jak mąka gryczana lub z ciecierzycy, jajka, mleko lub napój roślinny oraz aromatyczne zioła i przyprawy. „Kanapki” w tej wersji będą doskonale smakować z serkiem śmietankowym i wędzonym łososiem.

Chleb czystoziarnisty

Chleb czystoziarnisty to nic innego jak wypiek bez dodatku mąki, zawierający w większości ziarna, pestki i orzechy, np. migdały, siemię lniane, pestki dyni, nasiona chia oraz ziarna słonecznika. Jest on niezwykle prosty w przygotowaniu, bardzo sycący i bogaty w substancje odżywcze. Za jedną z jego wad uznaje się dość wysoką kaloryczność.

Trudno jest znaleźć w polskiej kuchni bardziej popularny składnik niż chleb. Niestety nie każdy może uwzględnić go w swoim menu, głównie za sprawą schorzeń układu pokarmowego, alergii, nietolerancji lub złego samopoczucia po jego spożyciu. Na szczęście istnieją zamienniki chleba, które są w stanie zrekompensować jego brak w diecie. Czym zastąpić chleb w posiłkach? Możesz skorzystać z powyższych propozycji lub skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który pomoże ci dokonać wyboru odpowiadającego twoim potrzebom i preferencjom.

Źródła:

  • https://www.researchgate.net/publication/321342781_Bread_and_Health
  • https://qz.com/quartzy/1487485/the-scientific-case-for-eating-bread/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5310957/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29091078/
  • https://www.healthline.com/nutrition/10-ways-to-replace-bread#TOC_TITLE_HDR_5

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*