Jaki chleb przy PCOS

Zmiana nawyków żywieniowych to jeden z najważniejszych kroków w stronę zdrowia przy zespole policystycznych jajników. Nie jest ona jednak łatwym przedsięwzięciem – istnieją bowiem artykuły spożywcze, które przez jednych są polecane, a przez innych demonizowane. Przykładem takiego produktu jest chociażby pieczywo. Czy pacjentki borykające się z powyższym schorzeniem mogą po nie sięgać? Jeśli tak – jaki chleb przy PCOS spożywać, żeby sobie nie zaszkodzić, a wręcz przeciwnie – poczuć się lepiej? Poznaj propozycje od Pora Na Zdrowie!

Chleb przy PCOS – co musisz wiedzieć?

Chleb to niewątpliwie jeden z najbardziej demonizowanych pokarmów w diecie, zwłaszcza w przypadku takich schorzeń jak zespół policystycznych jajników. Mówi się, że nie ma on w sobie nic wartościowego, a wręcz przeciwnie – uchodzi za obfite źródło węglowodanów i chemicznych dodatków, w tym spulchniaczy, konserwantów i barwników. Warto jednak mieć świadomość, że największy problem stanowi nie pieczywo samo w sobie, a jego rodzaj. Nie powinno wyrządzić ci ono żadnych szkód, jeśli dobrze je tolerujesz i sięgniesz po produkt dobrej jakości. Jaki chleb przy PCOS spożywać, żeby sobie nie zaszkodzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Chleb przy zespole policystycznych jajników – jakie korzyści może przynieść?

Wbrew powszechnym opiniom chleb może być wartościowym elementem twojego jadłospisu, nawet jeśli borykasz się z zespołem policystycznych jajników. Pieczywo pełnoziarniste, na przykład, jest nieocenionym źródłem błonnika – składnik ten nie tylko zapewnia długotrwałe uczucie sytości, ale również usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, np. niwelując zaparcia, które nierzadko dają się we znaki pacjentkom z PCOS. Ponadto można znaleźć w nim rozmaite witaminy i minerały, w tym kwas foliowy, magnez, selen, potas, wapń oraz cynk. Co więcej, pieczywo w tej wersji nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi, co jest niezwykle istotne w kontekście omawianej przypadłości. Może być on także prawdziwym wybawieniem dla tych pań, które chcą lub muszą zrzucić nadprogramowe kilogramy – wynika to nie tylko z jego sytości, ale również dużej uniwersalności i atrakcyjnego smaku.

Jaki chleb przy PCOS spożywać?

Po jaki chleb przy PCOS najlepiej sięgać? Idealnym wyborem będzie wyżej wspomniane pieczywo pełnoziarniste. Pamiętaj jednak, że jego ciemny kolor czy obecność ziaren wcale nie oznacza, że jest ono zdrowe. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład – tak jak w przypadku większości artykułów spożywczych, obowiązuje tutaj zasada „im mniej, tym lepiej”. Ciemny kolor wypieku nie zawsze jest wynikiem zastosowania mąki z pełnego przemiału, a barwnika w postaci słodu lub karmelu.

Warto podkreślić, że najwięcej witamin, minerałów oraz błonnika zawiera chleb żytni na zakwasie – co ciekawe, przyswajalność obecnych w nim substancji odżywczych jest wyższa niż w przypadku chleba drożdżowego, co ma bardzo duże znaczenie w kontekście zespołu policystycznych jajników. Kolejnym istotnym elementem, który powinnaś wziąć pod uwagę, jest nazwa produktu – nie zapominaj, że chleb wieloziarnisty zwykle nie jest tym samym co pełnoziarnisty. Często zawiera on różne rodzaje ziaren, ale jego bazę nierzadko stanowi zwykła mąka pszenna, czyli ta znacznie mniej wartościowa.

Nie przepadasz za chlebem żytnim lub niezbyt dobrze go tolerujesz? Zatem postaw na chleb graham – co prawda jest on wytwarzany z mąki pszennej, ale takiej z całego ziarna, więc nie jest całkowicie pozbawiony błonnika oraz witamin i minerałów. Dla niektórych dodatkowym atutem jest fakt, że jest on nieco lżej strawny. Dobrą alternatywą dla tych wyżej wymienionych może być chleb orkiszowy oraz gryczany, natomiast najgorszym możliwym wyborem jest ten z białej oczyszczonej mąki (np. typ 500), ponieważ charakteryzuje się ona wysokim indeksem glikemicznym oraz niemal całkowitym brakiem błonnika i innych cennych związków.

Jeśli borykasz się z PCOS i stwierdzono u ciebie nietolerancję glutenu, celiakię lub nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, postaw na chleb bezglutenowy, np. taki z mąki gryczanej.

Jaki chleb przy zespole policystycznych jajników (PCOS)? Podsumujmy!

Leczenie zespołu policystycznych jajników często wymaga nie tylko wdrożenia odpowiednich leków, ale również wprowadzenia pewnych zmian do jadłospisu. Jedno jest pewne – nie trzeba eliminować z niego pieczywa, jeśli dobrze je tolerujesz i wybierasz wypieki dobrej jakości. Jaki chleb przy PCOS warto spożywać? Idealnym wyborem będzie chleb żytni na zakwasie, ale równie dobrze możesz sięgnąć po ten z mąki gryczanej, orkiszowej lub graham. Nie wiesz, na którą opcję się zdecydować? Zatem poproś o pomoc dietetyka, który dobierze dla ciebie produkt, biorąc pod uwagę twoje zdrowie i preferencje smakowe.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308732/
  • https://www.healthline.com/nutrition/healthiest-bread
  • https://www.eatingwell.com/article/7899934/healthy-breads-you-should-be-eating-according-to-a-dietitian/
  • https://vitapedia.pl/jaki-rodzaj-chleba-jest-najzdrowszy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*