AMH przy PCOS

AMH, czyli hormon antymüllerowski, to biologiczny wyznacznik kobiecej płodności. Oznaczenie tego parametru jest rutynowo zlecane w przypadku trudności z zajściem w ciążę. Jednak jest ono równie często wykonywane przez panie, które w przyszłości planują macierzyństwo. Wyniki odbiegające od normy mogą wskazywać na zespół policystycznych jajników. AMH przy PCOS – jaka jest między nimi zależność? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Co to jest AMH?

AMH to hormon antymüllerowski dostarczający informacji na temat kobiecego potencjału rozrodczego. Jego wartość świadczy o rezerwie jajnikowej, która zmniejsza się wraz z kolejnymi cyklami menstruacyjnymi. Na jego podstawie można oszacować liczbę płodnych lat, jednak interpretacja wyników badań powinna zostać przeprowadzona przez lekarza specjalistę. Jeśli chodzi o normy AMH, to zależą one od wieku i stanu zdrowia pacjentki. Warto jednak pamiętać, że jego stężenie spada wraz z wiekiem.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Poziom hormonu antymüllerowskiego mówi wiele także o stanie zdrowia kobiety. Zbyt niski poziom rezerwy jajnikowej może być związany z przedwczesną niewydolnością jajników. Co to oznacza w praktyce? Nic innego jak to, że damskie gonady przestały produkować komórki jajowe jeszcze przed wystąpieniem menopauzy. Według doniesień naukowych problem ten dotyka ok. 1 na 100 kobiet w 3. dekadzie życia.

Wysokie stężenie AMH jest równie problematyczne, co powyższa sytuacja, i utrudnia poczęcie dziecka. Jeśli przekracza ono pułap 6 ng/ml może wskazywać na guzki komórek warstwy ziarnistej oraz zespół policystycznych jajników. AMH przy PCOS – kiedy udać się do lekarza i jakie objawy powinny zwrócić twoją uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

AMH i PCOS – jakie jest między nimi powiązanie?

AMH i PCOS – czy istnieje między nimi zależność? Odpowiedź brzmi TAK. Okazuje się, że jego wysoki poziom może wskazywać na zespół policystycznych jajników. Optymalny zakres hormonu antymüllerowskiego zależy od wieku, jednak w wielu przypadkach pułap 4 ng/ml może być już uznany za nieprawidłowy.

Pamiętaj, że powyższy parametr nie jest ostatecznym potwierdzeniem diagnozy PCOS, jednak uznaje się go za bardzo przydatne narzędzie, które – w połączeniu z pozostałymi kryteriami – pomaga ocenić stan zdrowia danej pacjentki i wskazać potencjalne przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Jednym z powikłań zespołu policystycznych jajników jest zaburzony cykl menstruacyjny, który utrudnia poczęcie dziecka i zwiększa ryzyko powikłań.

Wysokie poziomy AMH a objawy PCOS

Oznaczyłaś stężenie AMH i niepokoi cię jego zbyt wysoki wynik? Jeśli obawiasz się, że cierpisz na zespół policystycznych jajników, wiedz, że towarzyszą mu konkretne objawy, za które odpowiedzialna jest nadprodukcja androgenów. W jej wyniku pojawia się nadmierne owłosienie, łysienie, otyłość brzuszna, problemy ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów, wahania nastroju, zaburzenia snu, trądzik oraz nieregularne cykle miesiączkowe. Warto także pamiętać, że PCOS diagnozuje się przy pomocy tzw. kryteriów rotterdamskich, tj. rzadko występującej owulacji lub jej braku, obecności policystycznych jajników w obrazie USG i hiperandrogenizmu. Specjalista potwierdza chorobę w przypadku wystąpienia 2 z 3 powyższych elementów.

Wysokie AMH a naturalna ciąża

Wysokie AMH a naturalna ciąża – to często dyskutowane zagadnienie w kontekście niepłodności. Jeśli od dawna starasz się o dziecko, a twoje wyniki badań wykraczają poza optymalny zakres dla twojego wieku, powinnaś skierować swoje kroki do ginekologa-endokrynologa. Po ich wstępnej ocenie i przeprowadzeniu wywiadu na temat twojego samopoczucia będzie on w stanie zlecić dalszą diagnostykę w kierunku zespołu policystycznych jajników.

Stwierdzono u ciebie PCOS? Pamiętaj, aby nie traktować tego jak koniec świata. Zwykle podjęcie odpowiedniej terapii farmakologicznej i wdrożenie stosownych zmian w codziennych nawykach wystarczą, aby wyciszyć objawy hiperandrogenizmu i przywrócić regularną owulację. Oczywiście nie wolno zapominać, że kobiety z zespołem policystycznych jajników są znacznie bardziej narażone na ryzyko rozmaitych komplikacji – zarówno w trakcie ciąży, jak i po połogu.

AMH przy PCOS – rola diety przy problemach z płodnością

AMH przy PCOS – jakie są naturalne sposoby leczenia problemów z płodnością w jego przebiegu? Jako że koreluje on z występowaniem insulinooporności, hipercholesterolemii i nadciśnienia, warto zadbać o swoje zdrowie w sposób kompleksowy. Oprócz wprowadzenia aktywności fizycznej, zatroszczenia się o lepszy sen i zmniejszenia czynników zwiększających poziom stresu specjaliści rekomendują zmianę nawyków żywieniowych.

Jadłospis kobiety z powyższym schorzeniem powinien być nakierowany na utrzymanie zdrowej wagi i stabilizację glikemii. Należy wyeliminować z niego prozapalne pokarmy i postawić na takie, które obfitują w cały wachlarz antyoksydantów, niwelują deficyty pokarmowe i optymalizują wchłanianie składników odżywczych. Celuj w te zawierające m.in. kwasy omega-3, cynk, magnez, selen, inozytol, koenzym Q10, a także witaminy C, D i E oraz te z grupy B.

Komponując swoją dietę, sięgaj po źródła węglowodanów złożonych, pełnowartościowego białka oraz zdrowych tłuszczów. Nie zapominaj również o błonniku pokarmowym, który pomaga w utrzymaniu sytości i zmniejsza indeks glikemiczny całego posiłku, stabilizując poziom insuliny we krwi. Unikaj za to cukrów prostych, tłuszczów trans oraz nadmiaru kofeiny.

O najważniejszych zasadach przy dieta w PCOS przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

AMH a PCOS – podsumujmy!

Poziom AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, dostarcza cennych informacji o kobiecym potencjale rozrodczym. Każda kobieta posiada określoną pulę komórek jajowych, która uszczupla się z kolejnymi cyklami menstruacyjnymi. Dzięki jego oznaczeniu można oszacować nie tylko szansę na poczęcie oraz liczbę płodnych lat, ale także dowiedzieć się nieco więcej na temat swojego zdrowia hormonalnego.

AMH a PCOS – jego zbyt wysokie stężenie może wskazywać na obecność zespołu policystycznych jajników. Jeśli zaobserwowałaś u siebie nietypowe objawy, w tym trudną do zrzucenia otyłość brzuszną, wahania nastroju, nadmierne owłosienie oraz nieregularne miesiączki, warto zapisać się na konsultację do specjalisty. Przypadłość tę można skutecznie leczyć i to nie tylko za pomocą farmakoterapii. Okazuje się, że pierwszą linią leczenia jest zmiana nawyków, w tym tych dotyczących diety.

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27103234/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31160167/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35643521/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37294941/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27174394/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*