PCOS a ciąża

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, to schorzenie endokrynologiczne, które dotyka nawet 4-20% pań w wieku rozrodczym. Jako że jednym z jego najczęstszych objawów są nieregularne i bezowulacyjne cykle, wiele cierpiących na nie kobiet ma problemy z poczęciem dziecka. PCOS a ciąża – jak uporać się z niepłodnością przy powyższej chorobie? Czy dieta może pomóc? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Skąd bierze się niepłodność przy PCOS?

PCOS to schorzenie, któremu towarzyszy szereg uporczywych objawów. Wśród nich wymienia się m.in. hirsutyzm, problemy z wagą oraz trądzik i łysienie typu męskiego. Niestety gros kobiet zmaga się również z niepłodnością. Dlaczego zespół policystycznych jajników utrudnia poczęcie dziecka? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są zawirowania hormonalne, a co za tym idzie – zaburzenia miesiączkowania, zwłaszcza brak owulacji. Nieprawidłowe stężenie niektórych hormonów, w tym androgenów, sprawia, że nie dochodzi do wzrostu dominującego pęcherzyka Graafa, a następnie jego pęknięcia i uwolnienia komórki jajowej. PCOS a ciąża – jak skutecznie zwiększyć swoje szanse na zostanie rodzicem w przypadku zespołu wielotorbielowatych jajników?

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

PCOS – jak zajść w ciążę?

Chciałabyś zostać mamą, ale twoje starania nie przynoszą owocnych efektów z powodu PCOS? Jak zajść w ciążę, cierpiąc na tę przypadłość? Przede wszystkim powinnaś znaleźć się pod opieką specjalisty, który dobierze dla ciebie terapię indywidualnie, biorąc pod uwagę twój wiek, objawy kliniczne, styl życia, rezerwę jajnikową oraz ogólny stan zdrowia. Nie wiesz, czego się spodziewać? Poniższe punkty z pewnością rozwieją twoje wątpliwości!

Redukcja wagi

Jeśli borykasz się z nadwagą lub otyłością, możesz być pewna, że lekarz zaleci ci zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Niektóre badania naukowe wskazują, że utrata już 5-10% masy ciała zwiększa szansę na przywrócenie cykli owulacyjnych o ponad 50%.

Dieta

Podstawą leczenia zespołu policystycznych jajników jest stosowanie odpowiedniej diety, która nie tylko pomoże ci zredukować wagę, ale przede wszystkim odżywi twój organizm i zasili go w najważniejsze witaminy i minerały.

Suplementacja

Jak zajść w ciążę przy PCOS? Wspomóż się suplementami! Dobrze jest stawiać na takie specyfiki, które przeciwdziałają inulinooporności, poprawiają profil lipidowy, regulują stężenie testosteronu i usprawniają pracę jajników. Na szczególną uwagę zasługują kwasy tłuszczowe omega-3, NAC, inozytol, witamina D3, karnityna, resweratrol, melatonina oraz selen i cynk.

Unikanie stresu

Nie od dziś wiadomo, że przewlekły stres to jeden z największych wrogów naszego zdrowia – nietrudno się zatem domyślić, że może on nasilać objawy PCOS. Warto także mieć na uwadze, że wysoki poziom kortyzolu już sam w sobie utrudnia zajście w ciążę, dlatego na co dzień należy znaleźć nieco czasu na relaks i odpoczynek.

Odstawienie używek

Podstawowym krokiem w trakcie starań o dziecko – niezależnie od tego, czy borykasz się z zespołem policystycznych jajników, czy nie – jest odstawienie używek, w tym alkoholu i papierosów. Wciąganie dymu nikotynowego prowadzi do namnażania się wolnych rodników, natomiast alkohol wpływa na nadmierną produkcję insuliny, która sprzyja syntezie androgenów.

Farmakoterapia

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na wprowadzenie leków stymulujących jajeczkowanie. W tym celu najczęściej wykorzystuje się preparaty na bazie klomifenu, letrozolu lub gonadotropin. Czasami konieczne jest również wdrożenie metforminy – preparatu hipoglikemizującego.

Zabiegi chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne PCOS zazwyczaj nie jest terapią pierwszego wyboru, jednak niekiedy jest ono niezbędne. Na szczęście zabiegi są coraz mniej inwazyjne – jednym z nich jest tzw. kauteryzacja jajników, czyli usuwanie torbieli metodą elektrokoagulacji, która nie wymaga otwierania powłok brzusznych.

In vitro

Niektóre kobiety nie są w stanie naturalnie zajść w ciążę pomimo ścisłego trzymania się zaleceń lekarskich. W takiej sytuacji na ratunek może przyjść im jedynie metoda in vitro, która według statystyk ma bardzo wysoką skuteczność – u większości pacjentek dochodzi do zapłodnienia już w pierwszym roku leczenia.

Jak zajść w ciążę przy PCOS? Ważna rola diety

Dieta w PCOS a ciąża – co warto wiedzieć na temat tej zależności? Przede wszystkim to, że zdrowe odżywianie jest podstawą leczenia zespołu policystycznych jajników, niezależnie od tego, jaka kuracja zostanie wdrożona u pacjentki. Jej głównym celem jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych, poprawa wrażliwości insulinowej oraz zmniejszenie poziomu testosteronu i uregulowanie innych kluczowych hormonów. To oznacza, że z twojego jadłospisu powinna zniknąć wysokoprzetworzona żywność, w tym fast foody, słodycze, dania instant, słone przekąski, konserwy oraz kolorowe napoje. Powinnaś stawiać na produkty obfitujące w przeciwutleniacze, dobrej jakości tłuszcze, węglowodany złożone, kwasy omega-3, błonnik, pełnowartościowe białko oraz rozmaite witaminy i minerały. Doskonałym wyborem będzie chude mięso, tłuste ryby morskie, jajka, świeże warzywa i owoce, kiszonki, fermentowany nabiał oraz pestki, nasiona i orzechy. Nie mniej istotna jest duża różnorodność i regularność spożywania posiłków, odpowiednie nawodnienie, rodzaj obróbki termicznej (gotowanie, duszenie, grillowanie i pieczenie zamiast smażenia), a w przypadku nadwagi lub otyłości – lekki deficyt kaloryczny.

Jeśli twoja gospodarka węglowodanowa mocno szwankuje, niezbędnym krokiem w twojej diecie może być wdrożenie do menu pokarmów o niskim indeksie glikemicznym.

PCOS a ciąża – na co należy uważać?

Skoro już wiesz, jak zajść w ciążę przy PCOS, czas dowiedzieć się o związanych z tym ryzykach. Warto, abyś miała świadomość, że przyszłe mamy zmagające się z zespołem policystycznych jajników są bardziej narażone na poronienie w pierwszym trymestrze ciąży niż kobiety zdrowe. Ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwinie się u nich cukrzyca ciążowa. To właśnie dlatego powinnaś na siebie uważać i być pod stałą opieką specjalisty.

PCOS a ciąża – podsumujmy!

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które manifestuje się na wiele różnych sposobów. Jednym z jego najbardziej charakterystycznych symptomów są zaburzenia miesiączkowania, a co za tym idzie – trudności w poczęciu dziecka. PCOS a ciąża – jak zwiększyć swoje szanse na zostanie rodzicem przy zespole wielotorbielowatych jajników? Niezbędnym elementem kuracji jest stosowanie odpowiedniej diety, rezygnacja z używek, unikanie stresu oraz redukcja wagi w przypadku nadwagi lub otyłości. Niekiedy konieczne jest również wdrożenie stosownych suplementów, przyjmowanie leków, a nawet zabieg chirurgiczny lub in vitro. Cierpisz na PCOS i potrzebujesz wskazówek dotyczących diety lub suplementacji? Nie zwlekaj i już dziś umów się na wizytę u doświadczonego dietetyka, który pokaże ci, jak zadbać o swoje zdrowie, płodność i samopoczucie!

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34444016/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29858213/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23656383/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30058880/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11293006/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6734597/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308732/
  • https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/75697
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941370/
  • https://parensfertility.com/pl/blog/pcos-and-ivf/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*