PCOS a złe samopoczucie

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które objawia się na wiele różnych sposobów. Najczęściej mówi się o zaburzeniach miesiączkowania, trudnościach z zajściem w ciążę oraz nadmiernym owłosieniu w obrębie niektórych części ciała, a zbyt mało uwagi poświęca się zagadnieniom związanym z psychiką. Tymczasem okazuje się, że gros kobiet zmaga się również ze stanami depresyjnymi, napadami paniki oraz wahaniami nastroju. Skąd biorą się takie problemy przy PCOS? Złe samopoczucie psychiczne – jak sobie z nim poradzić? Poznaj kilka praktycznych wskazówek od Pora Na Zdrowie!

Skąd się bierze złe samopoczucie przy PCOS?

 Zmagasz się z napadami paniki, wahaniami nastroju lub stanami depresyjnymi przy PCOS? Złe samopoczucie psychiczne to dość częsty objaw u kobiet borykających się z zespołem policystycznych jajników. Zanim dowiesz się, jak sobie z nim radzić, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są jego przyczyny. Otóż wiele wskazuje na to, że głównym sprawcą całego zamieszania jest hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów płciowych.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Gdy w organizmie kobiety dochodzi do zbyt intensywnego wydzielania androgenów, pojawiają się u niej uporczywe symptomy, które nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale również obniżają nastrój, zwiększają drażliwość, a nawet przyczyniają się do rozwoju nerwicy czy depresji. Pacjentkom szczególnie we znaki daje się hirsutyzm, czyli pojawienie się owłosienia typu męskiego w obrębie niektórych części ciała – mowa m.in. o górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, plecach, brzuchu oraz okolicach brodawek sutkowych.

Nadmierne owłosienie to nie jedyny problem pacjentek z PCOS. Kolejną przykrą konsekwencją hiperandrogenizmu jest zwiększona skłonność do trądziku, łysienia androgenowego, przetłuszczania się włosów oraz przybierania na wadze, co niewątpliwie może powodować ogromne kompleksy. Ale jest coś jeszcze, o czym warto wspomnieć – jako że zespół policystycznych jajników nierzadko powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego, gros kobiet spotyka się z trudnościami z zajściem w ciążę, co także nie pozostaje bez znaczenia dla ich nastroju i poczucia kobiecości.

PCOS a lęk i depresja

 Coraz więcej doniesień ze świata nauki wskazuje, że PCOS nierzadko idzie w parze z depresją i zaburzeniami lękowymi. W jednym z badań z 2011 roku kobiety zmagające się z zespołem policystycznych jajników były aż 4-krotnie bardziej podatne na wystąpienie depresji w porównaniu do grupy kontrolnej. Oczywiście nie jest to jedyna publikacja na ten temat – na uwagę zasługuje również opracowanie z 2007 roku, w którym stany depresyjne stwierdzono u ponad 20% badanych. Dla porównania – w grupie kontrolnej wynik ten wynosił zaledwie 3%. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele, w rzeczywistości lęk i depresja to dość powszechne zjawisko. A po czym je rozpoznać? Czerwona lampka powinna zapalić ci się w momencie, gdy pojawią się u ciebie takie objawy jak:

 • zaburzenia snu,
 • osłabienie lub nasilenie apetytu,
 • rozdrażnienie,
 • płaczliwość,
 • wahania nastroju,
 • pesymizm,
 • niska samoocena,
 • chroniczne zmęczenie,
 • brak motywacji do działania,
 • długo utrzymujący się smutek,
 • spadek zainteresowań,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • obniżone libido,
 • ciągłe uczucie niepokoju,
 • izolowanie się od innych,
 • napady paniki,
 • myśli samobójcze.

PCOS a inne zaburzenia psychiczne

W przypadku PCOS złe samopoczucie nie ogranicza się jedynie do odczuwania lęku i stanów depresyjnych. Problem ten jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać – istnieją bowiem dane naukowe, które wskazują na korelację pomiędzy zespołem policystycznych jajników a zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, zaburzeniami odżywiania, a nawet schizofrenią czy chorobą afektywną dwubiegunową.

PCOS a złe samopoczucie – jak sobie z nim radzić?

Złe samopoczucie przy PCOS to zjawisko, które wymaga kompleksowego podejścia. Ważne, aby zająć się zarówno jego przyczynami, jak i objawami – w tym celu należy skonsultować się z lekarzami o różnych specjalnościach, zwłaszcza ginekologiem, endokrynologiem i psychiatrą. O swoich dolegliwościach warto poinformować także lekarza rodzinnego. Kolejną wskazaną opcją jest udanie się do psychoterapeuty. Oczywiście nie można zapominać również o odpowiedniej diecie – o tym, jakie produkty powinny znaleźć się na twoim talerzu, a które z nich bezwzględnie wyeliminować z jadłospisu, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Dieta a poprawa samopoczucia przy PCOS

Nie od dziś wiadomo, że zmiana nawyków żywieniowych to jeden z najważniejszych elementów leczenia wielu schorzeń i oczywiście nie inaczej jest w przypadku PCOS. Złe samopoczucie daje ci się mocno we znaki? Zatem postaw na jak największą różnorodność. W twoich posiłkach nie powinno zabraknąć pokarmów, które podnoszą poziom serotoniny, koją układ nerwowy, regulują trawienie, dodają energii, usprawniają pracę mózgu oraz niwelują stany zapalne.

W twoim jadłospisie nadrzędną rolę powinny odgrywać źródła kwasów omega-3, cynku, magnezu, żelaza, selenu, witaminy D oraz witamin z grupy B.

Aby dostarczyć swojemu organizmowi powyższe substancje, sięgaj po świeże warzywa i owoce, w tym awokado i owoce jagodowe, nierafinowane oleje roślinne, np. oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, pestki i orzechy, produkty pełnoziarniste, tłuste ryby morskie, jajka, chude mięso, kakao oraz rośliny strączkowe. Doskonałym wyborem będą również niektóre przyprawy, w tym kurkuma i cynamon. A co powinnaś wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć, żeby poczuć się lepiej? Do składników niezalecanych przy PCOS i stanach depresyjnych należą niewątpliwie wysokoprzetworzone pokarmy, w tym słodycze, słone przekąski, kolorowe napoje, słodkie płatki śniadaniowe, konserwy, dania typu instant, fast foody, rafinowane oleje, margaryny oraz duże ilości alkoholu.

O najważniejszych zasadach przy dieta w PCOS przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

PCOS a złe samopoczucie – co musisz wiedzieć? Podsumujmy!

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które powoduje nie tylko dolegliwości fizyczne, ale i psychiczne. W świecie nauki istnieją badania wskazujące na korelację pomiędzy powyższą chorobą a ryzykiem wystąpienia zaburzeń lękowych, depresji, schizofrenii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz choroby afektywnej dwubiegunowej. W przypadku PCOS złe samopoczucie można zniwelować dzięki współpracy ginekologa, endokrynologa, psychiatry oraz psychoterapeuty. Ważnym krokiem będzie także skorzystanie z konsultacji u dietetyka, który pokaże ci, jak zniwelować dokuczliwe symptomy PCOS – i to nie tylko te związane z psychiką – za pomocą stosownego odżywiania.

Źródła:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21173657/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17397839/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32141403/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35191798/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430847/
 • https://www.psychiatriapolska.pl/Psychiatric-disorders-in-women-with-polycystic-ovary-syndrome,93105,0,1.html
 • https://www.termedia.pl/ginekologia/Zespol-policystycznych-jajnikow-wplywa-na-psychike-kobiet-,28746.html
 • https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/foods-that-could-boost-your-serotonin
 • https://www.healthline.com/health/pcos-diet#foods-to-avoid

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*