Jakie hormony zbadać przy PCOS

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które wymaga kompleksowej diagnostyki. Poza badaniem ultrasonograficznym niezwykle istotnym krokiem jest oznaczenie stężenia niektórych hormonów, ponieważ to właśnie zawirowania w ich obrębie stoją za większością objawów towarzyszących tej przypadłości. Jakie hormony zbadać przy PCOS? Poznaj listę badań przygotowaną od Pora Na Zdrowie!

PCOS a zaburzenia hormonalne – co musisz wiedzieć?

Zespół policystycznych jajników to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń endokrynologicznych u kobiet w wieku rozrodczym. Dotknięte nim pacjentki zwykle borykają się z bardzo uciążliwymi objawami, włączając w to rozregulowane cykle miesiączkowe, problemy z płodnością, trądzik, hirsutyzm, wypadanie włosów, przyrost wagi oraz stany lękowe i depresyjne. Warto mieć świadomość, że za większością tych nieprzyjemnych symptomów stoją zawirowania hormonalne, zwłaszcza nadmiar androgenów. Ale nie tylko – aby potwierdzić lub wykluczyć powyższą przypadłość, należy wziąć pod uwagę również inne parametry. Jakie hormony zbadać przy PCOS? I kiedy najlepiej udać się do punktu pobrań? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Jakie hormony zbadać przy PCOS?

Jakie hormony oznaczyć w trakcie diagnozowania zespołu policystycznych jajników? Wiele zależy od objawów, z którymi się zmagasz. Inne badania będą wskazane w przypadku nieregularnych miesiączek, a jeszcze inne przy hirsutyzmie czy trądziku. Na liście parametrów do oznaczenia, którą otrzymasz od swojego lekarza, mogą pojawić się takie pozycje jak:

 • testosteron całkowity,
 • DHEA-S,
 • 17-hydroksyprogesteron,
 • prolaktyna,
 • TSH,
 • androstendion,
 • estrogeny,
 • progesteron,
 • LH i FSH,
 • AMH,
 • testosteron wolny.
Dodatkowo specjalista może zlecić ci oznaczenie SHBG, czyli białka odpowiedzialnego za syntezę i transport hormonów płciowych, a także insuliny w połączeniu z krzywą cukrową, aby zweryfikować, czy nie zmagasz się z zaburzeniami metabolicznymi, np. insulinoopornością. Niektórzy lekarze biorą pod uwagę również dobowy profil kortyzolu.

Kiedy zbadać poszczególne hormony przy PCOS?

Skoro już wiesz, jakie hormony zbadać przy PCOS, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy skierować swoje kroki do punktu pobrań. Aby wyniki były jak najbardziej miarodajne, niektóre z nich należy wykonać w określonych dniach cyklu miesiączkowego. Zapewne otrzymasz szczegółowe zalecenia od swojego lekarza, a poniżej znajdziesz krótką ściągawkę, dzięki której będziesz wiedziała, czego mniej więcej się spodziewać.

Część badań hormonalnych w kierunku zespołu policystycznych jajników robi się w fazie folikularnej. Pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu warto oznaczyć stężenie testosteronu, DHEA-S, androstendionu, prolaktyny, estradiolu, 17-OH progesteronu oraz LH i FSH. Następnie występuje faza okołoowulacyjna – jeśli elementem diagnostyki jest monitorowanie owulacji, pomiędzy 12. a 14. dniem cyklu powtarza się badanie estradiolu oraz LH i FSH. W fazie lutealnej z kolei (ok. 21. dnia cyklu) szczególnie istotne jest stężenie progesteronu.

Istnieją również badania, które można wykonać niezależnie od dnia cyklu. Zalicza się do nich m.in. TSH, insulina oraz AMH. Jeśli chodzi o stężenie SHBG, wszystko zależy od zaleceń lekarza – zwykle można zrobić je w dowolnym dniu, jednak niektórzy specjaliści celują w fazę folikularną, a dokładnie 2., 3., lub 4. dzień cyklu. Warto podkreślić, że w punkcie pobrań należy stawić się w godzinach porannych.

Zaburzenia hormonalne przy PCOS – czy dieta może pomóc?

Stało się – właśnie odebrałaś wyniki z laboratorium, które wskazują, że twoja gospodarka hormonalna nie funkcjonuje prawidłowo. Co zrobić w takiej sytuacji? Pamiętaj, że poza wdrożeniem zaleceń specjalisty kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych. Nawet najlepsze leki nie przyniosą ci ulgi, jeśli nie zadbasz o swój organizm od środka. Dzięki stosownej diecie nie tylko uzupełnisz podaż witamin i minerałów, które są niezwykle istotne w procesie leczenia, ale również szybciej uporasz się ze stanami zapalnymi, a nawet uregulujesz poziom niektórych hormonów, np. androgenów czy insuliny.

Co wprowadzić do codziennego jadłospisu, a co z niego wykluczyć, żeby pożegnać się z uporczywymi objawami zespołu policystycznych jajników? Przede wszystkim powinny być to pokarmy o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, obfitujące w witaminy z grupy B, witaminy C i E, magnez, selen, cynk oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Nie zapominaj także o źródłach pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów oraz węglowodanów złożonych.

Na co dzień warto sięgać po dobrej jakości mięso, tłuste ryby morskie, nasiona i orzechy, siemię lniane, jajka, produkty pełnoziarniste oraz nierafinowane oleje roślinne, w tym oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, oraz owoce i warzywa, zwłaszcza awokado, zielone warzywa liściaste i owoce jagodowe, które stanowią prawdziwą skarbnicę antyoksydantów. Idealnym uzupełnieniem całości będą niektóre zioła i przyprawy, w szczególności mięta, rumianek, zielona herbata, niepokalanek mnisi, kurkuma, korzeń lukrecji, ashwagandha, berberyna oraz cynamon. Przy tym wszystkim nie zapominaj o regularnym piciu wody.

Jeśli chodzi o produkty, których powinnaś się wystrzegać, są to wszelkiego rodzaju wysokoprzetworzone przekąski, w tym cukierki, ciastka, chipsy, batoniki, paluszki, a także fast foody, dania typu instant i konserwy. Do tej puli należy dorzucić również kolorowe napoje i soki owocowe oraz alkohol w dużych ilościach.

O najważniejszych zasadach przy dieta w PCOS przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Jakie hormony zbadać przy PCOS? Podsumujmy!

Zespół policystycznych jajników to przypadłość, która wymaga kompleksowej diagnostyki. Jako że jest to schorzenie o podłożu endokrynologicznym, jednym z najważniejszych kroków jest wykonanie badań hormonalnych. Jakie hormony zbadać przy PCOS? Na tej dość obszernej liście widnieje m.in. testosteron, estradiol, progesteron, DHEA-S, prolaktyna oraz LH i FSH. Wyniki jasno wskazują, że twoja gospodarka hormonalna nie pracuje prawidłowo? Pamiętaj, że w procesie leczenia niezwykle istotne jest stosowanie odpowiedniej diety, zwłaszcza takiej o charakterze przeciwzapalnym. Jeśli nie wiesz, jak skomponować swoje menu, żeby poczuć się lepiej, koniecznie zgłoś się do doświadczonego dietetyka, który udzieli ci cennych wskazówek, biorąc pod uwagę twoje objawy, potrzeby i oczekiwania.

Źródła:

 • https://prevention.nih.gov/research-priorities/research-needs-and-gaps/pathways-prevention/evidence-based-methodology-workshop-polycystic-ovary-syndrome-pcos
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459251/
 • https://www.czytelniamedyczna.pl/2960,postepy-w-rozpoznawaniu-i-leczeniu-zespolu-policystycznych-jajnikow.html
 • https://kreatorniazmian.pl/badania-w-pcos/
 • https://medica.radom.pl/baza-wiedzy/dhea-s/
 • https://www.nowafarmacja.pl/blog/hirsutyzm-leczenie-farmakologiczne-i-naturalne
 • Conway G., Dewailly D., Diamanti-Kandarakis E. i wsp.: The polycystic ovary syndrome: a position statement from the European Society of Endocrinology. Eur. J. Endocrinol., 2014; 171: P1-P29.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*