PCOS a ciąża po 30-stce

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, któremu towarzyszy szereg niepokojących objawów, w tym niepłodność i trudności w donoszeniu ciąży. Niestety według obserwacji specjalistów problemy te pogłębiają się wraz z wiekiem. PCOS a ciąża po 30 – czy kobieta w tym wieku i zmagająca się z taką przypadłością może zostać mamą? Jeśli tak – jak się do tego przygotować i zadbać o siebie w trakcie oczekiwania na dziecko? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat od Pora Na Zdrowie!

Dlaczego zajście w ciążę po 30 przy PCOS jest trudniejsze?

 Zanim poznasz najważniejsze informacje na temat zależności pomiędzy PCOS a ciążą po 30, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego poczęcie dziecka w tym wieku i przy tej dolegliwości jest znacznie utrudnione. Już sam zespół policystycznych jajników przysparza niemałych trudności w tej kwestii. Wynika to z faktu, że u borykających się z nim pań dochodzi do zaburzeń owulacji, a nawet jej całkowitego zaniku. To oznacza, że ich jajniki nie są w stanie wytworzyć dominującego pęcherzyka Graafa, a więc komórka jajowa zdolna do zapłodnienia nie zostaje uwolniona.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Oczywiście wiek pacjentek również nie pozostaje bez znaczenia. Wraz z upływem czasu u kobiet wyczerpuje się tzw. rezerwa jajnikowa, czyli liczba pęcherzyków w jajniku zdolnych do wzrostu i uwolnienia komórki jajowej. Co więcej, po 30. roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju lub nasilenia niektórych chorób cywilizacyjnych oraz pojawienia się powikłań ciążowych. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na przyszłą mamę i w jaki sposób można im zapobiec? Jak przygotować się do ciąży i czy dieta może pomóc? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

PCOS a ciąża po 30 – jakie niebezpieczeństwa czyhają na przyszłą mamę?

 W przypadku PCOS ciąża po 30 niesie za sobą pewne ryzyko – zarówno samo schorzenie, jak i wiek kobiety zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań. Według statystyk w zespole policystycznych jajników i po przekroczeniu 30. roku życia częściej dochodzi do poronienia. Co więcej, przyszła mama jest bardziej narażona na insulinooporność, cukrzycę ciążową, nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy oraz przedwczesny poród, które – jak nietrudno się domyślić – stanowią zagrożenie zarówno dla niej, jak i rozwijającego się w jej łonie maluszka. Ponadto może pojawić się u niej ciąża mnoga, która również wiąże się z powikłaniami, np. przedwczesnym oddzieleniem się łożyska czy zaburzeniami wzrostu wewnątrzmacicznego. Aby w jak największym stopniu uchronić się przed niebezpiecznymi sytuacjami, warto odpowiednio przygotować się do ciąży i zadbać o siebie w trakcie jej trwania. Ale w jaki sposób to zrobić?

U kobiet po 30. roku życia, zwłaszcza tych zmagających się z PCOS, częściej dochodzi do zaburzeń hormonalnych, np. wzrostu poziomu androgenów i obniżenia stężenia progesteronu, które mogą doprowadzić do poronienia.

Ciąża po 30 przy PCOS – jak się do niej przygotować?

 Jak już wspomniano, w przypadku PCOS ciąża po 30 może wiązać się z problemami z poczęciem i wyższym ryzykiem komplikacji ciążowych. To właśnie dlatego pacjentki planujące ją w trzeciej dekadzie życia powinny przygotować się do niej ze zdwojoną siłą. Niestety niezbędne może okazać się wspomagające leczenie farmakologiczne, mające na celu przywrócenie balansu hormonalnego. Warto jednak mieć świadomość, że podstawowym narzędziem do walki z zespołem policystycznych jajników jest zmiana codziennych nawyków.

Przyszła mama z PCOS powinna zadbać o swoje zdrowie w sposób kompleksowy. Modyfikacja przyzwyczajeń żywieniowych powinna iść w parze z odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną, poprawą jakości snu, ograniczeniem stresu i suplementacją. Należy także pamiętać, że jadłospis powinien być skierowany zarówno na uzupełnianie niedoborów pokarmowych, jak i optymalizację ich wchłaniania. Jakimi zasadami kierować się podczas jego komponowania?

PCOS a ciąża po 30 – czy dieta może pomóc?

 Dieta to jeden z najważniejszych filarów przeciwdziałania skutkom zespołu policystycznych jajników. Stosując stosowne metody, masz realny wpływ na wyciszenie symptomów tego schorzenia oraz przywrócenie balansu hormonalnego i redukcję wagi. Dzięki tym krokom zwiększysz swoje szanse na ponowne pojawienie się owulacji i zajście w ciążę, a także zminimalizujesz ryzyko komplikacji w trakcie jej trwania.

PCOS a ciąża po 30 – jak zmodyfikować swój jadłospis? Jeśli borykasz się z zaburzeniami metabolicznymi i nadprogramowymi centymetrami w talii, postaw na niewielki deficyt kaloryczny. Ze swojego menu wyklucz przetworzone produkty, w tym fast foody, gotowe dania, rafinowane oleje, kolorowe napoje oraz słone i słodkie przekąski. Na twoim talerzu powinny za to na stałe zagościć źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, pełnowartościowego białka, bakterii probiotycznych, przeciwzapalnych antyoksydantów, błonnika oraz artykuły o niskim i średnim indeksie glikemicznym.

W swoim menu zadbaj o obecność takich składników odżywczych jak witaminy z grupy B, kwasy omega-3, cynk, selen, witamina E, koenzym Q10 i naturalny inozytol.

PCOS – ciąża po 30. Co musisz wiedzieć? Podsumujmy!

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Cierpiące na niego kobiety doświadczają szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym problemów z płodnością. Jeśli planujesz ciąże po 30. roku życia, pamiętaj, że wraz z upływem czasu wyczerpuje się tzw. rezerwa jajnikowa. Ze względu na powyższe trudności poczęcie dziecka wśród pacjentek z PCOS w trzeciej dekadzie życia może być wyjątkowo trudne.

PCOS a ciąża po 30 – na co warto zwrócić szczególną uwagę? Aby zwiększyć swoje szanse na zostanie mamą, zadbaj o wyciszenie układu hormonalnego. W tym celu należy udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Jednym z jego najważniejszych filarów jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie wiesz, jak opracować swój jadłospis? Nic nie szkodzi – wystarczy, że już dziś zgłosisz się do doświadczonego dietetyka klinicznego.
Bardzo ważna przy PCOS jest dieta, o której więcej przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7789031/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8364335/
  • https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pcos/more_information/FAQs/pregnancy
  • https://www.chcemybycrodzicami.pl/ciaza-po-30-tce-argumenty-za-i-przeciw/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*