Alkohol a PCOS

Alkohol a PCOS – to jedno z często dyskutowanych zagadnień w kontekście objawów występujących w zespole policystycznych jajników. Czy napoje alkoholowe mają wpływ na balans hormonalny kobiet i czy ich regularne spożywanie zaostrza najpowszechniejsze symptomy PCOS? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Spożywanie alkoholu a PCOS – co mówią badania?

 Alkohol a PCOS – jaka jest między nimi dokładna zależność? Doniesienia ze świata nauki jasno wskazują, że substancja ta ma ogromny wpływ na przebieg tej choroby – w szczególności jeśli jest ona spożywana z dużą częstotliwością. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze picie napojów wyskokowych u kobiet borykających się z zespołem policystycznych jajników może utrudniać walkę z nadprogramowymi kilogramami, której powodzenie jest kluczowe dla remisji choroby. Ponadto pogłębia ono wahania nastrojów i stany depresyjne.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Wśród innych problemów, jakie mogą pojawić się w przypadku spożywania alkoholu przy PCOS, wymienia się także przerywaną architekturę snu, zaostrzenie symptomów już toczącego się niealkoholowego stłuszczenia wątroby oraz pogorszenie funkcjonowania gospodarki insulinowej. Więcej na temat tej ostatniej przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Wpływ alkoholu na równowagę hormonalną przy PCOS

 U podstaw zespołu policystycznych jajników leży upośledzony układ hormonalny. Za charakterystyczny uznaje się wysoki poziom androgenów, który prowadzi do rozregulowania cyklu miesiączkowego, braku owulacji i problemów z zajściem w ciążę. Alkohol a PCOS – czy napoje wyskokowe zaostrzają ten stan?

Warto pamiętać, że w zespole policystycznych jajników pojawia się nie tylko problem dominacji androgenów, ale nierzadko także dysbalans pomiędzy poziomem progesteronu i estrogenów. Badania naukowe pokazują, że spożywanie alkoholu jeszcze bardziej zmniejsza poziom tego pierwszego i zwiększa tych drugich. Należy także pamiętać, że picie napojów z procentami prowadzi do wzmożonej sekrecji insuliny, która przyczynia się do syntezy androgenów.

Alkohol a ryzyko powikłań metabolicznych u kobiet z PCOS

 Poziom cukru i insuliny we krwi to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, myśląc o zależności pomiędzy alkoholem a PCOS. Insulinooporność występuje u ponad 50% kobiet z zespołem policystycznych jajników. Jest ona związana z gorszą kontrolą poziomu cukru we krwi, w wyniku której następuje nadprodukcja insuliny w trzustce.

Spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu przy PCOS może prowadzić do zaostrzenia powyższego stanu poprzez wzrost poziomu cukru we krwi. Z kolei jego nadmiar u osób z problemami metabolicznymi jest związany z niebezpiecznym stanem hipoglikemii.

Podczas przyjmowania wielu leków hipoglikemizujących zaleca się bezwzględne ograniczenie, a nawet eliminację alkoholu. Przykładem takiego farmaceutyku jest powszechnie przepisywana metformina.

Jak ograniczyć spożycie alkoholu przy PCOS i dbać o zdrowie?

Pierwszym krokiem do eliminacji alkoholu przy PCOS jest uświadomienie sobie negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą jego spożywanie. Ma on wpływ nie tylko na układ hormonalny, ale również nerwowy, sercowo-naczyniowy czy trawienny. Warto także podkreślić, że nie pozostaje on bez znaczenia dla ryzyka wielu chorób, w tym tych nowotworowych.

Jak ograniczyć alkohol? Doskonałym pomysłem jest zamiana napojów wyskokowych na domowej roboty drinki, które nie tylko nie zawierają etanolu, ale także opierają się na zblendowanych świeżych owocach i warzywach. Inną opcją jest wykluczenie słonych i ostrych przekąsek, które niekiedy wzmagają chęć sięgania po napoje z procentami. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spróbuj nałożyć na siebie ograniczenie ilościowe podczas wieczornych wyjść ze znajomymi.

Alkohol a PCOS – to istotne zagadnienie w kontekście zdrowia kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Jego spożywanie ma bezpośredni wpływ na zaostrzenie objawów tej choroby poprzez upośledzenie pracy układu hormonalnego i pogorszenie wydolności metabolicznej. Szukasz skutecznych sposobów na ograniczenie go w swojej diecie? W takim razie umów się na konsultację z dietetykiem klinicznym.
Bardzo ważna przy PCOS jest dieta, o której więcej przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2909929/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4093689/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30131078/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5799701
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9408743/
  • https://www.webmd.com/diabetes/drinking-alcohol
  • https://academic.oup.com/alcalc/article/35/5/417/206575
  • https://www.bupa.co.uk/newsroom/ourviews/alcohol-affects-fertility
  • https://www.bmj.com/content/354/bmj.i4262
  • https://www.medicalnewstoday.com/releases/93141#1

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*