PCOS po ciąży

Zespół policystycznych jajników to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób dotykających kobiet w wieku rozrodczym. Manifestuje się ona charakterystycznymi symptomami, jednak jej przebieg może zmienić się po urodzeniu dziecka. PCOS po ciąży – co musisz wiedzieć i jak złagodzić jego objawy codzienną dietą? Tego wszystkiego dowiesz się od Pora Na Zdrowie!

PCOS po ciąży – co musisz wiedzieć?

Wiele mówi się o wpływie zespołu policystycznych jajników na płodność kobiet i pojawiające się w jego wyniku trudności z zajściem w ciąże. Niestety nadal zbyt mało uwagi poświęca się temu, co dzieje się z kobiecym ciałem zaraz po urodzeniu dziecka. PCOS po ciąży – jakie są jego typowe objawy i czy choroba ta może nawracać?

Oczekiwanie na potomka to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w szczególności jeśli było ono poprzedzone długimi staraniami o poczęcie. Jak wiadomo, zespół policystycznych jajników wiąże się z zawirowaniami hormonalnymi, w wyniku których pojawia się dominacja androgenów. W rezultacie pacjentki borykają się z szeregiem dolegliwości.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Jako że w trakcie ciąży mają miejsce rozległe zmiany hormonalne, po jej zakończeniu część z objawów PCOS może powrócić, a nawet zaostrzyć się w stosunku do tego, czego kobieta doświadczała przed jej rozpoczęciem. Zaraz po połogu panie są bardziej narażone na depresję poporodową, rzucawkę poporodową, chorobę nadciśnieniową, zakrzepicę oraz zastoinową niewydolność serca.

Kobiety po ciąży mogą doświadczać podobnych symptomów PCOS co przed nią, w tym m.in. hirsutyzmu, łysienia, zaburzeń metabolicznych, wahań nastroju, otyłości brzusznej oraz zmian w cyklu menstruacyjnym prowadzących do problemów z ponownym poczęciem dziecka.

PCOS a karmienie piersią

Karmienie piersią to okres pierwszego budowania więzi z nowo narodzonym dzieckiem. Warto jednak mieć świadomość, że u kobiet z zespołem policystycznych jajników nierzadko występują pewne komplikacje. Niski poziom progesteronu, na przykład, będzie wiązał się ze zmniejszoną podażą mleka i wzrostem poziomu androgenów. Te z kolei zakłócają pracę receptorów prolaktyny – hormonu zawiadującego jego produkcją – prowadząc do zmniejszenia ilości pokarmu w piersiach. Innym potencjalnie istotnym czynnikiem wpływającym na jego podaż jest podwyższone stężenie insuliny. Zatem kobiety dotknięte insulinoopornością są bardziej narażone na pojawienie się powyższych trudności.

PCOS po ciąży – powrót do równowagi hormonalnej

Aby zoptymalizować proces powrotu do równowagi hormonalnej po ciąży, należy zadbać o siebie ze zdwojoną siłą. Świeżo upieczona mama powinna w miarę możliwości wprowadzić do swojej rutyny aktywność fizyczną, w szczególności jeśli boryka się z nadprogramowymi kilogramami. Doskonałym pomysłem jest postawienie na regularne spacery z maluszkiem, które zwiększają wrażliwość na insulinę i pomagają zachować deficyt kaloryczny.

PCOS po ciąży – co jeszcze pozwoli utrzymać hormony w ryzach? Oprócz regularnego ruchu nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości odpoczynku i – w miarę możliwości – obniżeniu poziomu stresu. W tym celu opracuj dla siebie sprawdzoną rutynę relaksacyjną, która pomoże ci odprężyć się i zapanować nad poziomem kortyzolu w twoim organizmie.

Bardzo ważnym aspektem przywrócenia organizmowi homeostazy jest zatroszczenie się o stosowną dawkę snu. Jakościowy odpoczynek nocny jest kluczowy dla funkcjonowania układu hormonalnego, w tym stabilizacji glikemii w kolejnej dobie. Dzięki temu nie tylko unikniesz senności i spadku energii w ciągu dnia, ale także będziesz rzadziej sięgać po nieplanowane przekąski.

Kropką nad i w zespole policystycznych jajników po ciąży jest zbilansowana i przeciwzapalna dieta. Poprawnie opracowana może zdziałać cuda, pomagając zbić wagę i przywrócić balans hormonalny, który polepszy twoje samopoczucie i wyciszy nawracające symptomy choroby. O czym należy pamiętać podczas jej komponowania?

Zdrowa dieta po ciąży a PCOS

PCOS po ciąży – jak skomponować dietę niwelującą dysbalans hormonalny? Jeśli twoim największym problemem jest obecnie pozbycie się nadprogramowych kilogramów, uwzględnij w swoim jadłospisie niewielki deficyt kaloryczny. Pamiętaj jednak, że obniżenie kaloryczności nie może odbywać się kosztem dostarczenia niezbędnych składników odżywczych.

Ze swojego menu wyeliminuj na dobre alkohol, przetworzone pokarmy, kolorowe napoje, nadmiar kofeiny, źródła prozapalnych tłuszczów trans oraz słone i słodkie przekąski. Zamiast tego postaw na pełnowartościowe pożywienie, które uzupełni potencjalne deficyty pokarmowe i pozwoli na zoptymalizowanie ich wchłaniania.

Na szczególną uwagę zasługują świeże składniki obfitujące w witaminy E, C i D oraz te z grupy B, a także inozytol, koenzym Q10, cynk, selen, magnez, kwasy omega-3 oraz przeciwzapalne antyoksydanty. Sięgaj po pokarmy o niskim i średnim indeksie glikemicznym i komponuj swoje posiłki w taki sposób, aby zawierały one źródła węglowodanów złożonych, pełnowartościowego białka i dobrej jakości tłuszczów. Nie zapominaj również o regularnym spożywaniu kiszonych i fermentowanych produktów.

PCOS po ciąży – podsumujmy!

PCOS po ciąży – to zagadnienie skierowane zarówno do przyszłych mam, jak i pań, które niedawno urodziły dziecko. Zawirowania hormonalne towarzyszące temu wyjątkowemu okresowi zwykle nie pozostają bez znaczenia dla przebiegu zespołu policystycznych jajników. Choroba ta nierzadko powraca po ciąży, a jej symptomy mogą się zaostrzyć. To właśnie dlatego najważniejszym założeniem jest kontynuacja zdrowych nawyków sprzed jej trwania, w tym zadbanie o powrót do odpowiedniej wagi.

W powyższym przedsięwzięciu pomocna będzie zdrowa i zbilansowana dieta, pozbawiona m.in. przetworzonych składników oraz słodkich i słonych przekąsek, a także zakładająca niewielki deficyt kaloryczny.
Bardzo ważna przy PCOS jest dieta, o której więcej przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30801750/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308732/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16115348/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8643565/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32960105/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7897332/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*