Do czego prowadzi nieleczone PCOS

Zespół policystycznych jajników to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób endokrynologicznych. Nawet w przypadku wdrożenia odpowiedniego leczenia nierzadko wiąże się ona z całym spektrum nieprzyjemnych dolegliwości. Co się stanie, gdy zbagatelizujesz tę przypadłość i jakie są skutki nieleczonego PCOS? Pora Na Zdrowie odpowiada!

Skutki nieleczonego PCOS

Zanim przejdziemy do skutków nieleczonego PCOS, warto krótko scharakteryzować to schorzenie. Jest to choroba endokrynologiczna, której towarzyszy cały wachlarz dokuczliwych – a w niektórych przypadkach – mało specyficznych objawów. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się zaburzenia cyklu miesiączkowego, w tym zbyt częste lub zbyt rzadkie krwawienia miesięczne, a także ich całkowite zahamowanie.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Jakie inne sygnały mogą wskazywać na to, że chorujesz na zespół policystycznych jajników? Zwróć uwagę na nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn, które jest wywołane zbyt wysokim stężeniem androgenów w ustroju. Do pozostałych, nierzadko pojawiających się symptomów omawianej przypadłości należy m.in. wzrost masy ciała, łysienie androgenowe, bóle miednicy, trądzik, otyłość brzuszna, wysokie ciśnienie tętnicze, podwyższony poziom glukozy we krwi, stany depresyjne oraz zaburzenia snu.

Zauważyłaś u siebie jeden lub kilka z powyższych objawów zespołu wielotorbielowatych jajników? W żadnym wypadku nie bagatelizuj swojego złego samopoczucia, ponieważ skutki nieleczonego PCOS mogą być opłakane. Jakie są zdrowotne następstwa zaniedbania tej dolegliwości? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tego artykułu!

Powikłania metaboliczne nieleczonego PCOS

W przebiegu zespołu policystycznych jajników mają miejsce zaburzenia hormonalne, które nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia metabolicznego. Nadmiar androgenów jest istotnym czynnikiem w rozwoju otyłości brzusznej. W tym wypadku tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko pod skórą, ale także na narządach wewnętrznych, zwiększając ryzyko powikłań zdrowotnych.

W wyniku powyższego procesu wzrasta poziom cytokin prozapalnych, które dokładają swoje trzy grosze do dysbalansu hormonalnego. Ich wysokie stężenie prowadzi do uszkodzenia receptorów insulinowych w komórkach. Upośledza to wrażliwość na ten hormon i utrudnia organizmowi gospodarowanie glukozą. Wynikiem tego jest nadprodukcja insuliny, która pobudza syntezę androgenów, wywołując efekt błędnego koła.

Warto pamiętać, że niebezpiecznym skutkiem nieleczonego PCOS jest także zespół metaboliczny który – oprócz wyżej opisanych problemów – wiąże się z nadciśnieniem tętniczym, wysokim stężeniem trójglicerydów oraz niskim poziomem cholesterolu HDL.

Metaboliczne skutki nieleczonego PCOS są niekiedy na tyle silne, że wymagają konsultacji z diabetologiem i wdrożenia leków hipoglikemizujących. W pierwszej kolejności należy jednak postawić na zmianę dotychczasowego stylu życia, zadbanie o aktywność fizyczną i wprowadzenie stosownego deficytu kalorycznego.

Nieleczony PCOS a problemy z płodnością

Dominacja androgenów to jedna z przyczyn, dla których w zespole policystycznych jajników pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Ponadto nie bez znaczenia jest tutaj odpowiedni stosunek hormonu luteinizującego do hormonu folikulotropowego, a także progesteronu do estrogenów.

W wyniku zawirowań hormonalnych nie dochodzi do wzrostu dominującego pęcherzyka Graafa, a następnie jego pęknięcia i uwolnienia komórki jajowej. Jego niedojrzała forma uniemożliwia zapłodnienie i obumiera, tworząc torbiele. Brak owulacji to jeden z najczęstszych skutków nieleczonego PCOS prowadzący do problemów z płodnością.

Ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych przy nieleczonym PCOS

Rozwój zespołu policystycznych jajników ma również istotny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Główną przyczyną jest toczący się stan zapalny i podwyższone ryzyko hiperlipidemii, która jest naturalnym następstwem insulinooporności.

Komórki tkanki tłuszczowej oporne na działanie insuliny ulegają lipolizie, uwalniając kwasy tłuszczowe do krwiobiegu. Przyczynia się to do stłuszczenia wątroby, które z kolei upośledza jej funkcjonowanie. W rezultacie poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów szybuje w górę, co nasila zmiany miażdżycowe i zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Co więcej, pacjentki z PCOS częściej zapadają na nadciśnienie tętnicze.

Skutki psychologiczne nieleczonego PCOS

Skutków nieleczonego PCOS należy również szukać w samopoczuciu psychicznym cierpiących na tę chorobę pacjentek. W ich przypadku stwierdza się o wiele wyższy poziom stresu psychologicznego w porównaniu do osób, które nie doświadczają zaburzeń endokrynologicznych.

Brak regularnego cyklu miesiączkowego jest bezpośrednią przyczyną wahań nastroju, a w niektórych przypadkach – jego trwałego obniżenia. Dokładają się do tego pozostałe objawy, w tym pojawienie się owłosienia typu męskiego, otyłość brzuszna czy trądzik. Ponadto dane naukowe dostarczają dowodów na związek pomiędzy PCOS a takimi schorzeniami jak depresja, ChAD, OCD czy zaburzenia odżywiania.

Zespół policystycznych jajników to schorzenie endokrynologiczne, w przebiegu którego występują uporczywe dolegliwości. W celu ich wyciszenia i wprowadzenia choroby w remisję należy zastosować odpowiednią farmakoterapię, suplementację i zmienić dotychczasowe nawyki. Jakie są skutki nieleczonego PCOS? Wśród nich wymienia się przede wszystkim powikłania metaboliczne, wahania nastrojów i depresję, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz problemy z płodnością.
Bardzo ważna przy PCOS jest dieta, o której więcej przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30066285/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31519403/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6063187/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9408743/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5998697/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659904/
  • http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/09/pnm_2012_895-899.pdf

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*