Dieta bezglutenowa PCOS

Zespół policystycznych jajników to endokrynopatia, w przebiegu której występuje szereg symptomów, w tym nieregularne miesiączki, trudności z zajściem w ciąże, hirsutyzm, zaburzenia metaboliczne oraz problemy ze zrzuceniem wagi. U podstaw terapii nakierowanej na ich wyciszenie leży m.in. zmiana nawyków żywieniowych. Borykasz się z PCOS? Dieta bezglutenowa może przyjść ci z pomocą. Dowiedz się, na czym polega ten model odżywiania, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas jego stosowania i czy sprawdzi się on w twoim przypadku.

Najczęstsze objawy PCOS

PCOS to jedno z najpowszechniej występujących schorzeń o podłożu endokrynologicznym wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym. Skutkuje ono utrudnionym funkcjonowaniem zarówno układu rozrodczego, jak i hormonalnego, zwiększając ryzyko szeregu przewlekłych chorób, w tym insulinooporności i cukrzycy typu 2, oraz incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak udar i zawał. Jakie są jego najczęstsze objawy? Należą do nich:

 • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
 • nadmierne owłosienie,
 • problemy ze snem,
 • trądzik,
 • łysienie typu męskiego,
 • wysokie ciśnienie tętnicze,
 • stany depresyjne,
 • hiperglikemia,
 • nadwaga lub otyłość.

Jako że powyższa przypadłość przypomina swoimi symptomami inne schorzenia na tle hormonalnym, diagnostyka rozpoczyna się od ich wykluczenia. Przed wprowadzeniem stosownej farmakoterapii należy zadbać o modyfikacje codziennych nawyków, w tym dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej, poprawę higieny snu, pozbycie się nałogów oraz włączenie suplementacji.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Większość przypadków wymaga również dostosowania dotychczasowego jadłospisu do nowych realiów. Istnieje co najmniej kilka opcji, na które można postawić, chorując na PCOS. Dieta bezglutenowa to jedna z nich. Na czym ona polega i czy będzie dobrym wyborem dla ciebie?

Protokół żywieniowy w PCOS dobiera się indywidualnie do danego przypadku. W konkretnych sytuacjach lekarze rekomendują przejście na dietę bezglutenową.

Czym jest dieta bezglutenowa?

Czym dokładnie jest dieta bezglutenowa? Jest to eliminacyjny model odżywiania, który polega na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu białek roślinnych zwany glutenem. Składnik ten stanowi zagrożenie dla osób borykających się z celiakią, nietolerancją glutenu oraz nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Jego eliminacja z potraw przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, a u wielu pań pomaga wprowadzić zespół policystycznych jajników w remisję. Kto powinien wypróbować ten protokół żywieniowy?

PCOS – dieta bezglutenowa – czy ma sens?

Dieta bezglutenowa przy PCOS jest bezwzględnie zalecana u kobiet, u których w trakcie trwania choroby rozpoznano wyżej wspomniane schorzenia. Niezdiagnozowana celiakia, na przykład, prowadzi do poważnych zaburzeń wchłaniania, które nie tylko potęgują złe samopoczucie, ale również przyczyniają się do pojawienia się niedoborów pokarmowych, w tym cynku, selenu, kwasu foliowego oraz żelaza.

Powyższa sytuacja nie pozostaje bez znaczenia u pacjentek planujących ciążę, ponieważ nierzadko jest ona przyczyną idiopatycznej niepłodności. Co więcej, może ona prowadzić do szeregu powikłań ciążowych, w tym przewlekłej anemii, poronienia, przedwczesnego porodu i wad wrodzonych u płodu. Celiakia jest często także powodem niskiej masy urodzeniowej dziecka i wpływa na przebieg laktacji, skracając czas jej trwania.

Kobiety z PCOS wykazują wyższe wskaźniki stanu zapalnego, a ograniczenie spożywania glutenu może je obniżyć u niektórych pacjentek. Jednak jest to kwestia mocno indywidualna. W takim przypadku dobrym pomysłem jest umówienie się na konsultację z dietetykiem klinicznym, który omówi dostępne rozwiązania, ułatwiając ci podjęcie decyzji o przejściu na dietę bezglutenową.

Nieleczona celiakia prowadzi do idiopatycznej niepłodności i może być przyczyną powikłań ciążowych. Aby zniwelować jej negatywne konsekwencje, należy na dobre wyeliminować gluten z diety.

PCOS: dieta bezglutenowa – najważniejsze zasady

Czy się kierować, układając eliminacyjny jadłospis przy PCOS? Dieta bezglutenowa musi być dobrze skomponowana i dostarczać ci wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów. Należy bezwzględnie wykluczyć z niej produkty zbożowe zawierające pszenicę, a także orkisz, żyto, pszenżyto, jęczmień i owies. Oprócz oczywistych pokarmów w grupie tej znajdują się kaszki, ciastka, musli, produkty z dodatkiem słodu jęczmiennego, bułka tarta, proszek do pieczenia, a nawet kawa zbożowa i sos sojowy.

Sporządzając bezglutenowe menu, powinnaś mieć się na baczności i dokładnie czytać skład tego, co kupujesz. Okazuje się bowiem, że gluten czyha na ciebie w wielu gotowych artykułach. Może on kryć się w wędlinach, pasztetach, słodkich i słonych przekąskach, konserwach, majonezie, budyniach oraz twarogach. Jak to możliwe? Otóż gluten wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym do produkcji zagęstników i wypełniaczy.

Kontynuując temat pułapek spożywczych, miej na uwadze, że bezglutenowe opcje dostępne na półkach sklepowych najczęściej bazują na cukrach prostych, tłuszczach nasyconych, nadmiarze sodu oraz zbędnych dodatkach, mających na celu uatrakcyjnienie ich smak. Niestety powoduje to, że nie są one najodpowiedniejszym wyborem dla kobiet z PCOS.

Jakie zamienniki zbożowych produktów są bezpieczne? Stawiaj m.in. na komosę ryżową, kaszę gryczaną i amarantus, które dostarczą ci sowitą ilość błonnika, cynku, niacyny, kwasu foliowego oraz żelaza. Sięgaj również po rośliny strączkowe, ziemniaki, ryż i kukurydzę. W twoich posiłkach nie może oczywiście zabraknąć świeżych warzyw i owoców, nabiału, orzechów i nasion, olejów, mięsa, a także ryb i jajek.

PCOS: dieta bezglutenowa – podsumujmy!

Zdiagnozowano u ciebie PCOS? Dieta bezglutenowa to jeden z protokołów żywieniowych, który może się sprawdzić w twoim przypadku. Polega on na wykluczeniu z posiłków wszystkich źródeł glutenu, również tych mniej oczywistych. Specjaliści rekomendują powyższe menu dla kobiet, u których rozpoznano nietolerancję na gluten, celiakię lub nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Współistnienie celiakii i PCOS niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne i może nasilać trudności z poczęciem dziecka. Jeśli ten problem dotyczy też ciebie i nie wiesz, jak ułożyć zbilansowany jadłospis, obfitujący w najważniejsze makro i mikroelementy, nie wahaj się i już dziś odezwij się do doświadczonego dietetyka klinicznego. 

O najważniejszych zasadach przy dieta w PCOS przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Źródła:

 • https://gut.bmj.com/content/46/3/332
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12427401/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23420000/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27274883/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3122153/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600520/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8643565/
 • https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/inne/zespol-policystycznych-jajnikow-zalecenia-dietetyczne/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*