Jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS

Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS, to problem zdrowotny, który dotyczy wielu kobiet w wieku reprodukcyjnym. Choroba ta manifestuje się szeregiem dokuczliwych symptomów. W zależności od przypadku mogą to być problemy metaboliczne, hirsutyzm, przewlekły trądzik, trudności z zajściem w ciążę oraz wzmożona utrata włosów. Co można zrobić, gdy wystąpi u ciebie ten ostatni? I jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS? Pora na Zdrowie zgłębia powyższy temat!

Dlaczego przy PCOS wypadają włosy?

Wypadanie włosów to – zaraz obok uporczywego trądziku, problemów z utrzymaniem wagi i trudności z zajściem w ciąże – jedna z największych bolączek kobiet zmagających się z PCOS. Wzmożona utrata kosmyków związana jest z zaburzeniami hormonalnymi. W ich wyniku w kobiecym ciele podnosi się poziom androgenów, w tym testosteronu. Prowadzi to zarówno do pogorszenia stanu i wyglądu włosów, jak i – w skrajnych przypadkach – do łysienia typu męskiego.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Powyższa dolegliwość to rezultat działania aktywnej pochodnej testosteronu, czyli DHT, na mieszki włosowe. Skutkiem tego procesu jest ich miniaturyzacja i osłabienie, co w dalszej kolejności objawia się ich przerzedzeniem. Co więcej, normalny cykl życiowy włosów zostaje skrócony, przez co wypadają one szybciej i wolniej odrastają. Niektóre kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników borykają się z tzw. łysieniem androgenowym, które charakteryzuje się poszerzeniem przedziałka na czubku głowy. Jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS?

W wielu przypadkach utrata włosów spowodowana PCOS jest odwracalna i ustępuje po ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej.

Jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS?

Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS, wiedz, że priorytetem jest przywrócenie balansu hormonalnego poprzez modyfikację stylu życia. W celu jego odzyskania należy zadbać o odpowiednią dawkę codziennego ruchu, wdrożyć zbilansowaną dietę – o czym opowiemy nieco więcej w dalszej części artykułu – poprawić jakość snu, zniwelować stres i wprowadzić odpowiednie suplementy diety.

Do problemu wypadania włosów w PCOS należy podejść kompleksowo. Oprócz powyższych zmian rozważ dopracowanie swojej rutyny pielęgnacyjnej. Z pomocą przyjdą ci nawilżające preparaty do mycia i odżywki, a także delikatny masaż głowy. Unikaj ich nadmiernego przesuszania, malowania agresywnymi farbami, a także używania przyborów, które mogą łamać delikatne kosmyki.

Kolejnym skutecznym sposobem na to, jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS, jest wprowadzenie określonej farmakoterapii. Polega ona na zażywaniu leków doustnych blokujących receptory androgenowe oraz wcierek zawierających minoksydyl. Ten ostatni przedłuża fazę wzrostu włosa i poprawia odżywienie mieszka.

Wsparciem terapii zalecanej przez specjalistów są zabiegi wykorzystujące metodę stymulacji skóry głowy, w tym fale radiowe i świetlne, infuzja tlenowa oraz mezoterapia. W przypadku zaawansowanego łysienia, gdy mieszki obumarły, zaleca się wykonanie ich transplantacji.

Wypadanie włosów przy PCOS – czy dieta może pomóc?

Dobrze opracowana dieta to pierwszy krok do wyciszenia uporczywych symptomów wielu schorzeń. Nic zatem dziwnego, że zmiana złych przyzwyczajeń żywieniowych to jedno z pierwszych zaleceń również w przypadku rozpoznania PCOS. Co warto włączyć do menu, a z czego najlepiej zrezygnować, żeby zmniejszyć wypadanie włosów? I czy utrata wagi może w tym pomóc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Nadwaga i otyłość a wypadanie włosów przy PCOS

Jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS? Jeśli oprócz zespołu policystycznych jajników walczysz z nadwagą lub – co gorsza – otyłością, zaleca się utratę nadprogramowych centymetrów w talii. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że zmniejszenie wagi obniża poziom androgenów w kobiecym ciele, co może przekładać się na wyciszenie symptomów związanych z łysieniem. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z deficytem kalorycznym – nie powinien on przekraczać 300-500 kcal.

PCOS a wypadanie włosów – najważniejsze zasady diety

Dieta w PCOS promująca zahamowanie wypadania włosów w PCOS powinna być nakierowana na uregulowanie gospodarki insulinowej. Istnieje ścisły związek między wysokim poziomem tego hormonu a podwyższonym stężeniem androgenów – i na odwrót. To błędne koło zależności można przerwać poprzez zastosowanie jadłospisu o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Twoje posiłki powinny zawierać nie tylko węglowodany złożone, ale również błonnik, dobrej jakości tłuszcze i pełnowartościowe białko.

W swoim menu uwzględnij pokarmy, które poprawiają wrażliwość komórek na insulinę, w tym imbir, cynamon, kwasy omega-3 oraz źródła cynku, chromu i selenu. Nie zapominaj także o spożywaniu odpowiedniej ilości antyoksydantów, które wyciszają stany zapalne. Znajdziesz je przede wszystkim w świeżych warzywach, owocach, orzechach, nasionach oraz ziołach i przyprawach.

Jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS? Oprócz wzbogacenia swojej diety o powyższe składniki pokarmowe wyeliminuj z niej wysokoprzetworzoną żywność, w tym słodycze i słone przekąski, słodkie napoje oraz gotowe dania i fast foody. Mogą one nasilać objawy twojej choroby i sprzyjać przybieraniu na wadze. Ponadto zdrowe menu powinno wykluczać alkohol i nadmiar soli. Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, wybieraj tę delikatną, np. pieczenie lub gotowanie na parze, i zrezygnuj ze smażenia na głębokim tłuszczu.

Jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS? Podsumujmy!

Zaburzenia endokrynne w przebiegu PCOS objawiają się szeregiem dokuczliwych dolegliwości, a jednym z nich jest wzmożona utrata włosów. W celu jego spowolnienia i wzmocnienia kosmyków można uciekać się do stosownej pielęgnacji, zabiegów kosmetycznych oraz leczenia trychologicznego, jednak należy pamiętać, że najważniejsze jest przywrócenie balansu hormonalnego. Aby to osiągnąć, wystarczy kilka modyfikacji w stylu życia, w tym postawienie na zbilansowany jadłospis. Nie wiesz, jak powstrzymać wypadanie włosów przy PCOS przy pomocy diety? W takim razie już dziś odezwij się do doświadczonego dietetyka klinicznego!

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30921477/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36099162/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24534277/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8291365/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36606524/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1375070/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4144211/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18234131/
  • https://www.mdpi.com/2072-6643/14/22/4933

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*