Żelazo a wypadanie włosów - pora-na-zdrowie.pl

Jednym z najczęściej występujących objawów w niedokrwistości jest nadmierne wypadanie włosów. To właśnie one reagują zwykle jako pierwsze na niekorzystne zmiany, jakie zachodzą w organizmie w wyniku niedoboru żelaza. Jaka jest tego dokładna przyczyna? I jak odbudować włosy po anemii, aby znów cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem? Poznaj skuteczne sposoby od PORA NA ZDROWIE!

Anemia z niedoboru żelaza

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania niedokrwistości są niedobory pokarmowe będące następstwem zaniedbań w diecie. Prym w tej kategorii wiedzie deficyt żelaza, który prowadzi do dokuczliwych objawów. Ich niespecyficzny charakter sprawia, że są one niekiedy mylone z przemęczeniem i spadkiem odporności.

Czym manifestuje się anemia z niedoboru żelaza? Do jej najpowszechniejszych oznak należy osłabienie i męczliwość, problemy z koncentracją, bladość błon śluzowych i skóry, bóle głowy, zaburzenia pracy serca oraz duszności. Co jeszcze powinno zwrócić twoją uwagę? Na przykład wybiórczy apetyt na takie substancje jak glina czy kreda, uczucie suchości w ustach oraz kruche paznokcie z charakterystycznymi rowkami.

Istnieje jeszcze jeden swoisty dla anemii symptom, nad którym najbardziej ubolewają panie, a mianowicie cienkie, łamliwe i rozdwajające się włosy, z dużą skłonnością do wypadania. Żelazo a wypadanie włosów – jaka jest dokładna zależność między nimi? I jak poprawić swój wygląd po przebytej niedokrwistości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Żelazo a wypadanie włosów

Żelazo a wypadanie włosów – to często dyskutowane zagadnienie wśród osób cierpiących na niedokrwistość. Nic w tym dziwnego, bowiem badania naukowe pokazują, że niewystarczające stężenie tego pierwiastka w ustroju objawia się dolegliwością przypominającą tę charakterystyczną dla genetycznego łysienia zarówno typu żeńskiego, jak i męskiego.

Dlaczego brak żelaza prowadzi do problemów z włosami? Mieszki włosowe to miejsce, w którym zachodzi mnóstwo podziałów komórkowych. Wbrew pozorom wymagają one ciągłego odżywienia i dobrego ukrwienia. Wspomniany minerał jest składnikiem budulcowym hemoglobiny, do którego przyczepiają się atomy tlenu – jej głównym zadaniem jest rozprowadzanie tego życiodajnego pierwiastka do wszystkich narządów i tkanek.

Gdy powyższy proces zostaje zakłócony z powodu deficytu żelaza, mieszki włosowe nie otrzymują dostatecznej ilości związków odżywczych, przez co szybko przechodzą z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Ich porost zostaje zahamowany, a w ich wyglądzie pojawiają się pierwsze zmiany. Stają się one bardziej matowe, zniszczone, a do tego zaczynają się kruszyć i wypadać.

Wypadanie włosów to powszechny symptom niedokrwistości, jednak może być ono również skutkiem innych schorzeń. W celu postawienia szybkiej i trafnej diagnozy udaj się do specjalisty, który skieruje cię na odpowiednie badania.

Co zrobić, aby przyspieszyć odrastanie włosów po anemii?

Jeśli zauważysz u siebie wzmożoną utratę włosów, wskazującą na niski poziom żelaza w organizmie, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Aby postawić dokładną diagnozę, niezbędne jest wykonanie podstawowych badań w kierunku omawianego schorzenia. Nie martw się – rozpoznanie niedokrwistości to nie koniec świata. Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby ponownie cieszyć się bujnymi lokami i przyspieszyć odrastanie włosów po anemii. Od czego zacząć?

Bądź delikatny dla swoich włosów

Włosy po przebytej niedokrwistości są zwykle bardzo osłabione i wymagają szczególnej troski. Unikaj zatem ciasnych gumek i opasek, których noszenie może prowadzić do łamania lub wyrywania całych pasm. Nie bez znaczenia pozostaje także ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym nadmiernym nasłonecznieniem, mrozem oraz mocnym wiatrem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na delikatne szczotkowanie przy użyciu odpowiednich przyborów. Nie poleca się również stosowania silnych farb i rozjaśniaczy. Jeśli zazwyczaj malowałeś włosy samodzielnie w domu, udaj się na wizytę do doświadczonego fryzjera. Co więcej, dobrym pomysłem jest ograniczenie ekspozycji na gorące powietrze. Lubisz używać suszarki i lokówki w codziennej stylizacji swoich fal? W takim razie pamiętaj o właściwej pielęgnacji chroniącej przed ich przegrzaniem.

Postaw na naturalną pielęgnację

Codzienna pielęgnacja nakierowana na przyspieszenie odrastania włosów po anemii powinna opierać się na ekstraktach roślinnych, które nie podrażnią i nie pogorszą stanu delikatnych kosmyków. Włosy należy myć letnią wodą, przy użyciu produktów dostosowanych do ich porowatości i kondycji. Unikaj w ich składzie alkoholu, detergentów i konserwantów. Sięgaj za to po ekstrakty z rzepy, chmielu, pokrzywy, arniki, alg morskich oraz tataraku. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie, do którego dodatkiem będą domowe maseczki i wcierki na bazie naturalnych olejków. Podczas poszczególnych etapów rutyny pielęgnacyjnej warto zastosować również delikatny masaż skalpu, który pobudza krążenie i sprawia, że mieszki włosowe stają się bardziej odżywione. Z pomocą mogą przyjść także specjalistyczne zabiegi, które zleci doświadczony trycholog.

Zadbaj o swoje włosy od środka

Uzupełnieniem powyższych kroków jest zadbanie o bujne kosmyki od wewnątrz poprzez wdrożenie zbilansowanej i odżywczej diety. Jak odbudować włosy po anemii? Na przykład wprowadzając do niej pokarmy zmniejszające szansę na jej nawrót. W twoim jadłospisie powinny pojawić się źródła żelaza hemowego i niehemowego oraz witaminy B12 i kwasu foliowego. Oprócz tego warto zatroszczyć się o pojawienie się na talerzu witamin krwiotwórczych, które uczestniczą w syntezie erytrocytów i chronią je przed przedwczesnym rozpadem. Na liście tej znajdują się witaminy B2, B6, A i E.

Nie zapomnij o włączeniu do swojego menu produktów zawierających kwas askorbinowy, czyli witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza z pożywienia.

Jak odbudować włosy po anemii? Podsumujmy!

Wypadanie włosów to jeden z najpowszechniejszych skutków niedokrwistości. Jeśli niedawno wygrałeś walkę z tą podstępną chorobą i zależy ci na przyspieszeniu odrastania włosów po anemii, zadbaj o nie w sposób kompleksowy – wprowadź delikatną pielęgnację i podejmij stosowne kroki żywieniowe, które zapobiegną jej nawrotom. Nie wiesz, jak odbudować włosy po anemii przy pomocy zdrowej diety? W takim razie już dziś odezwij się do doświadczonego dietetyka! 

Źródła:

  • https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678013/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16635664/
  • Trost, L. B., Bergfield, W. F., & Calogeras, E. (2006, May). The diagnosis and treatment of iron deficiency and its potential relationship to hair loss. Journal of the American Academy of Dermatology, 54(5), 824 – 844.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*