Dieta przy anemii u niemowlaka i rocznego dziecka

Niedokrwistość to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi u noworodków i rocznych dzieci. Przeważnie wynika ona z niedoboru żelaza – pierwiastka niezbędnego do ich prawidłowego rozwoju. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na niwelowanie przyczyn i objawów tej przypadłości, a do tych najbardziej zalecanych należy dodatkowa suplementacja oraz modyfikacja jadłospisu. W jaki sposób przebiega i jak leczona jest anemia u niemowlaka? Dieta i apteczne preparaty – dlaczego nierzadko idą ze sobą w parze?

Anemia u niemowlaka – dieta jako klucz do zdrowia

Niemowlę rodzi się z zapasem żelaza, które otrzymuje od mamy w ostatnim trymestrze ciąży. Już sama pępowina zawiera sporą dawkę tego pierwiastka, dlatego lekarze wstrzymują się z jej przecięciem tuż po przyjściu malucha na świat. Okazuje się bowiem, że wystarczy zaledwie krótka chwila, aby dziecko otrzymało aż do 100 ml dodatkowej krwi.

To, czy noworodek zostanie zaopatrzony w niezbędną ilość żelaza, zależy w dużej mierze od sposobu odżywiania matki podczas ciąży. Warto podkreślić, że niedoborowa dieta nie jest jedyną przyczyną występowania niedokrwistości u niemowląt – może ona pojawić się w przypadku wcześniaków, ciąż bliźniaczych, niskiej wagi urodzeniowej czy wskutek nadmiernej utraty krwi podczas porodu.

Z biegiem czasu rezerwy żelaza w organizmie niemowlaka zaczynają się stopniowo kurczyć, co nie zawsze wynika z problemów zdrowotnych. U wielu dzieci, zwłaszcza tych pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia, występuje tzw. niedokrwistość fizjologiczna. W większości przypadków nie wymaga ona specjalistycznego leczenia, jednak warto zachować czujność i interweniować w razie pojawienia się niepokojących objawów.

Niedokrwistość to schorzenie, z którym często borykają się roczne maluchy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich szybki wzrost i przybieranie na wadze, a im większa masa ciała, tym większe zapotrzebowanie na żelazo. Na szczęście dietę rocznego dziecka z anemią można łatwo urozmaicić i zmodyfikować według potrzeb.

Przyczyną niedokrwistości u niemowląt może być nieodpowiednia dieta matki, wcześniactwo, ciąża mnoga, niska waga urodzeniowa oraz nadmierna utrata krwi podczas porodu.

Dieta u niemowląt i rocznych dzieci – jak się objawia?

Niedokrwistość to dość podstępne schorzenie, które w początkowym stadium może nie dawać o sobie znać. Nietrudno pomylić jej objawy z innymi przypadłościami, dlatego tak ważna jest wzmożona czujność i regularne badania. Czerwona lampka powinna zapalić ci się w momencie, gdy pojawią się następujące symptomy:

 • spadek apetytu,
 • szybka męczliwość,
 • bladość skóry i śluzówek,
 • większa podatność na infekcje,
 • spowolnienie lub zahamowanie wzrostu,
 • rozdrażnienie,
 • niepokój,
 • apatia.

Anemia u niemowlaka – dieta vs. inne sposoby leczenia

Leczenie anemii u niemowlaka dietą nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przez pierwsze miesiące swojego życia maluch spożywa głównie mleko matki, które zawiera znikomą ilość tego pierwiastka. Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku mleka modyfikowanego, które nierzadko wzbogacane jest o witaminy i minerały.

Wszelkie zmiany w diecie czy wprowadzenie aptecznych specyfików należy szczegółowo omówić z lekarzem. Po przeanalizowaniu wyników badań specjalista może zalecić suplementację w postaci syropów lub kropelek z żelazem, a także preparatów z witaminą C, które zwiększą jego wchłanialność. Niezbędne może okazać się również podawanie dziecku witaminy B6 oraz kwasu foliowego.

Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego profilaktyczna dawka żelaza u noworodków narażonych na niedokrwistość wynosi 1-2 mg/kg mc. Suplementacja powinna trwać do 1. roku życia niezależnie od sposobu odżywiania. ESPGHANE natomiast zaleca dostosowanie dawki do wagi urodzeniowej (2 000-2 500 g: 1-2 mg/kg mc., <2 000 g: 2–3 mg/kg mc.) i podawanie preparatów do 6. miesiąca życia.

Dieta rocznego dziecka z anemią – jak powinna wyglądać?

Zapotrzebowanie na żelazo u rocznego dziecka wynosi 7 mg na dobę. Aby dostarczyć mu zalecaną ilość tego pierwiastka, należy zacząć od skomponowania odpowiedniego jadłospisu. Nie powinno zabraknąć w nim produktów bogatych w dobrze przyswajalne żelazo hemowe, tj. mięs (indyk, cielęcina, kurczak), jajek oraz ryb (dorsz, pstrąg, morszczuk).

Świetnym uzupełnieniem posiłków będą produkty pochodzenia roślinnego, choć zawierają gorzej przyswajalne żelazo niehemowe. Wśród tych najbardziej polecanych wyróżnić można kaszę jaglaną, rośliny strączkowe oraz zielone warzywa. Warto podawać je z dodatkami obfitującymi w witaminę C, np. brokułów, kalafiora, jarmużu czy natki pietruszki, które zwiększają przyswajalność żelaza.

Dieta rocznego dziecka z anemią, zwłaszcza tego znajdującego się w grupie ryzyka, nie powinna bazować na mleku i jego przetworach oraz źródłach szczawianów, do których należy wychwalany przez wszystkich szpinak. Należy uważać również na nasiona i orzechy (fityniany), a także kolorowe napoje należące do grupy fosforanów. Wszystkie wyżej wymienione elementy mogą ograniczać biodostępność żelaza i tym samym osłabiać korzystne działanie pozostałych produktów.

Niedokrwistość to zaburzenie krwi, które może występować u dzieci w każdym wieku. Nie brakuje wśród nich noworodków i jednolatków, u których żelazo pełni szczególnie ważną funkcję. Jego niedobór może negatywnie wpłynąć na rozwój malucha i zaburzyć szereg procesów zachodzących w jego organizmie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i leczenia niedokrwistości jest odpowiednie żywienie. Warto jednak podkreślić, że w przypadku anemii u niemowlaka dieta musi zostać uzupełniona o apteczne preparaty. Jeśli nie masz pewności, czy jadłospis twojego dziecka jest prawidłowo skomponowany, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem.

Źródła:

 • https://www.espghan.org/knowledge-center/publications/Nutrition/2013_Iron_Requirements_of_Infants_and_Toddlers
 • http://www.nowapediatria.pl/wp-content/uploads/2020/11/np_2019_123-128.pdf
 • https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf
 • https://imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf
 • https://imid.med.pl/files/imid/Do%20pobrania/Poradnik%20%C5%BCywienia%20dzieci_1-3_IMiD_FINAL.pdf
 • https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/43894/9789241596657_eng.pdf;jsessionid=A401DE90C673C5A2A170F406FE23072C?sequence=1
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4462328/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*