Wołowina na patelni - dieta przy anemii dla dorosłych - pora-na-zdrowie.pl

Anemia to zaburzenie krwi, które objawia się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. W grupie ryzyka znajdują się nie tylko osoby z chorobami przewlekłymi, ale również takie, które nie zadbały o dobrze zbilansowaną dietę. Wdrożenie do jadłospisu produktów spożywczych obfitujących w żelazo to podstawa diety przy anemii u dorosłych. Wprowadź kilka prostych zmian do swoich posiłków i ciesz się lepszym samopoczuciem bez niedokrwistości!

Dieta przy anemii u dorosłych: normy

W zależności od wieku, płci i stanu zdrowia zawartość żelaza w zbilansowanej diecie u osób dorosłych powinna wahać się w granicach od 10 do 18 mg dziennie. Dorosłemu mężczyźnie w zupełności wystarczy ilość pierwiastka w dolnym zakresie przedziału, natomiast miesiączkująca kobieta powinna dostarczyć swojemu organizmowi żelazo na poziomie górnego pułapu.

Codzienna dieta powinna zostać dodatkowo zmodyfikowana w przypadku trzech szczególnych grup. Są to kobiety w ciąży, u których zapotrzebowanie na żelazo wzrasta aż do 27 mg na dobę, a także osoby starsze i te zmagające się ze schorzeniami układu pokarmowego. Co w przypadku, gdy już cierpisz na niedokrwistość? Jak powinna wyglądać dieta przy anemii u dorosłych?

Najczęstsze objawy anemii

Dobrze zbilansowana dieta przy anemii u dorosłych, stawiająca na pełnowartościowe i nieprzetworzone produkty, a także zróżnicowany jadłospis, obfitujący w dobrze przyswajalne źródła żelaza, może niekiedy zapewnić ci rychły powrót do zdrowia. Jakie są najczęstsze objawy niedokrwistości, które dadzą ci pierwszy sygnał do zmiany codziennych nawyków żywieniowych?

Doświadczasz ciągłego zmęczenia i obezwładnia cię uczucie zimna? Twoją zmorą są łamliwe paznokcie, sucha skóra i nadmierne wypadanie włosów? Często borykasz się z zawrotami głowy, a także spadkami koncentracji i problemami z pamięcią? To pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o tej nieprzyjemnej dolegliwości. Wśród innych objawów wymienia się spadek masy ciała, kołatanie serca, parestezje, a nawet stany depresyjne. Czy można zwalczyć je dobrze skomponowaną dietą?

Dieta przy anemii u dorosłych: na co zwrócić uwagę

Najlepsza dieta przy anemii u dorosłych to taka, która bazuje na pełnowartościowych źródłach żelaza. Lista produktów, które należą do tej grupy, jest naprawdę imponująca. Dzięki temu twój jadłospis nie musi być ani nudny, ani niesmaczny. O czym należy pamiętać, przygotowując potrawy?

Dostępne na rynku artykuły spożywcze dzielą się na źródła żelaza hemowego i niehemowego. Ten pierwszy typ występuje w składnikach pochodzenia zwierzęcego i wykazuje o wiele wyższą biodostępność. Z kolei ten drugi rodzaj to składnik produktów roślinnych, w tym nasion, warzyw oraz zbóż.

Przyswajalność żelaza hemowego plasuje się na poziomie ok. 20%, natomiast niehemowego na poziomie 1-5%. Właśnie dlatego warto uwzględnić w diecie oba jego rodzaje. Dodatkowo umiejętne łączenie poszczególnych pokarmów może zwiększyć absorpcję żelaza.

Dieta przy anemii u dorosłych: co jeść

Zastanawiasz się, jakie składniki będą najlepsze w przypadku diety przy anemii dla dorosłych? Osoby, które nie stosują jadłospisów eliminacyjnych i nie cierpią na alergie pokarmowe, mają bardzo duże pole do popisu, ponieważ wykaz dobrych źródeł żelaza jest naprawdę obszerny.

Oprócz produktów mięsnych uwzględnia on warzywa, zboża, owoce morza, jajka, suszone owoce oraz nasiona. Aby skutecznie pokryć dziennie zapotrzebowanie na żelazo, postaw na:

 • mięso i jego przetwory (wołowina, cielęcina, podroby),
 • ryby (sardynki, makrela, tuńczyk, łosoś),
 • jaja,
 • warzywa (bób, buraki, koper, zielony groszek, rośliny strączkowe, pietruszka),
 • owoce (awokado, owoce suszone),
 • nasiona, ziarna, orzechy.

Jeśli twoje menu bazuje głównie na pokarmach zawierających żelazo niehemowe, zadbaj o to, aby spożywać je w towarzystwie tych obfitujących w witaminę C, witaminę A, beta-karoten i foliany (witamina B9) skutecznie zwiększające absorpcję pierwiastka.

Dieta przy anemii u dorosłych: czego nie jeść

Z jednej strony pewne produkty optymalizują biodostępność żelaza w jedzeniu, inne natomiast mogą zaburzać jego wchłanialność. Aby nie doprowadzić do zmniejszenia podaży tego mikroelementu w diecie przy anemii u dorosłych, nie łącz składników bogatych w żelazo z:

 • polifenolami (np. jagody, winogrona, truskawki, skórka jabłek),
 • fitynianami (np. zboża),
 • szczawianami (np. szpinak),
 • taninami (np. herbata, wino),
 • wapniem (np. przetwory mleczne),
 • kofeiną (np. kawa).

Anemia należy do jednych z najczęściej występujących zaburzeń krwi wśród dorosłych. W wielu przypadkach wywołana jest niedoborem żelaza, który z kolei jest wynikiem źle zbilansowanej diety. Dieta przy anemii u dorosłych powinna obfitować w jego pełnowartościowe źródła. Dzięki dużej różnorodności zalecanych produktów – zarówno mięsnych, jak i roślinnych – może być nie tylko zdrowa, ale i smaczna!

Źródła:

https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf

https://www.who.int/health-topics/anaemia#tab=tab_3

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26314490/

https://www.healthline.com/health/iron-deficiency-anemia#complications

https://www.hematology.org/education/patients/anemia

http://perspectivesinmedicine.cshlp.org/content/3/7/a011866.full

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20200263/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*