Pani jedząca donata - czym zastąpić słodycze - pora-na-zdrowie.pl

Śniadanie na słodko, karmelowy batonik na deser i kilka kostek czekolady do popołudniowej kawy – brzmi znajomo? Gros osób chętnie sięga po słodkie przekąski ze względu na gwarancję szybkiego zastrzyku energii oraz krótkotrwałej poprawy nastroju. Niestety, poza pozornymi zaletami, słodycze to głównie źródło pustych kalorii, a także uzależniającego cukru. Czym zastąpić słodycze, aby cieszyć się nie tylko smacznym, ale również zdrowym smakołykiem?

Czym są słodycze?

Całkowita eliminacja słodkich przekąsek z diety może stanowić nie lada wyzwanie dla wielu osób. Aby zrozumieć, co – zamiast słodyczy – sprawdzi się jako ich zdrowsza alternatywa podczas nieoczekiwanego napadu głodu, warto uświadomić sobie, z czym masz do czynienia.

Słodycze to wszelkie produkty charakteryzujące się słodkim smakiem, które w swoim składzie zawierają substancje słodzące. Na liście najpopularniejszych z nich znajdują się m.in.:

 • glukoza, fruktoza, sacharoza,
 • syrop glukozowo-fruktozowy i kukurydziany,
 • słód, karmel i melasa,
 • maltodekstryna,
 • cukier trzcinowy, kokosowy itd.

Powyższe słodziki niekiedy pojawiają się w towarzystwie takich składników jak mleko, kakao czy bakalie. Ponadto do produkcji większości z nich wykorzystuje się barwniki, konserwanty oraz sztuczne aromaty. Do najczęściej spotykanych słodyczy na półkach sklepowych zalicza się cukierki, czekoladę i jej pochodne, żelki, batony, galaretki czy wyroby cukiernicze.

Oprócz dużej ilości substancji słodzących słodkie przekąski mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans.

Czy można uzależnić się od słodyczy?

Każda osoba, która podjęła chociaż jedną próbę wyeliminowania słodyczy ze swojego menu, ma świadomość, że zadanie to wymaga wielu wyrzeczeń i samozaparcia. Dlaczego zadanie to jest często trudne do zrealizowania? Ponieważ słodycze obfitują w cukier, który jest substancją silnie uzależniającą.

Nie bez powodu cukier nazywany jest białą śmiercią. Cały proces uzależnienia zaczyna się w mózgu i związany jest z serotoniną – neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za uczucie szczęścia. Słodkie przekąski zwiększają jego wydzielanie, przynosząc ci krótkotrwałe uczucie radości. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy twój organizm zaczyna domagać się coraz częstszej stymulacji cukrem, co w efekcie prowadzi do błędnego koła.

Im więcej słodyczy spożywasz, tym częściej będziesz musiał sięgać po tego typu przekąski. Jeśli od jakiegoś czasu próbujesz bezskutecznie zmniejszyć ich podaż w menu, a twój organizm reaguje rozdrażnieniem, spadkiem koncentracji, wahaniami nastroju, bólami głowy oraz drżeniem rąk, wszystko wskazuje na to, że już jesteś uzależniony od cukru. Jakie słodycze na diecie jeść, aby zmiana nawyków nie była tak mocno odczuwalna? Jest na to kilka sposobów!

Dlaczego warto zrezygnować lub ograniczyć słodycze?

Uzależniające właściwości cukru zawartego w słodyczach stanowią wystarczający argument, aby chociaż częściowo wyeliminować je z jadłospisu. Jednak spustoszenie, jakie substancja ta sieje w organizmie, nie ogranicza się jedynie do jej narkotycznego działania. Jaki wpływ mają słodycze na twoje zdrowie?

Cukier w słodyczach to gwarancja krótkotrwałego uczucia sytości, a jego wysoka podaż w diecie to krótka droga do zaburzeń metabolicznych, w tym insulinooporności i cukrzycy typu 2. Ponadto przyczynia się on do rozwoju nadwagi i otyłości, które mogą mieć bezpośredni wpływ na występowanie chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, cukier jest głównym winowajcą próchnicy zębów oraz nasilających się zmian grzybiczych.

Obecność dużej ilości cukru w diecie może przyczynić się do występowania zaburzeń nastroju, w tym przygnębienia i poczucia winy.

Czym zastąpić słodycze?

Chcesz poprawić swoje samopoczucie i zdrowie? Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić słodycze, wiedz, że nie musisz całkowicie rezygnować ze słodkiego smaku. W kryzysowych sytuacjach na pomoc przyjdą ci rozwiązania, które znajdziesz w swoim domu lub lokalnym sklepie.

Świeże owoce

Nie wiesz, co jeść zamiast słodyczy? Postaw na świeże owoce, które są nie tylko naturalnym źródłem cukru, ale również mikroelementów i witamin. Najlepszą opcją jest spożywanie ich w całości – w takiej formie zapewnią ci sytość na dłużej, a zawarty w nich błonnik zmniejszy wyrzut cukru do krwi.

Suszone owoce

Suszone owoce mogą stać się zdrową alternatywą dla batonów i słodkich płatków śniadaniowych. Większość z nich obfituje w takie substancje odżywcze jak magnez, potas, żelazo, witaminy z grupy B oraz witaminy C i A.

Orzechy

Dzięki wysokiemu stężeniu dobrych kwasów tłuszczowych, białka i błonnika orzechy stanowią odpowiedni wybór, gdy borykasz się z zachciankami na słodkie. Wśród ich największych zalet można wymienić obecność magnezu oraz tokoferoli i fitosteroli poprawiających pracę układu krążenia.

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada przyjdzie na ratunek wszystkim osobom zastanawiającym się, jakie słodycze na diecie można jeść. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po produkty o jak najwyższej zawartości miazgi kakaowej oraz takie, które nie mają dodatków w postaci oleju palmowego, soli i słodzików.

Jakie słodycze na diecie najlepiej wybrać?

Czym zastąpić słodycze – jeśli pytanie to nie daje ci spokoju, a ty ciągle szukasz najodpowiedniejszych zamienników słodkich przekąsek, postaw na domowe smakołyki. Jest to jeden z najzdrowszych wyborów, który sprawdzi się zawsze wtedy, gdy nachodzi cię ochota na coś słodkiego. Przyrządzając fit frykasy w zaciszu własnej kuchni, masz wgląd we wszystkie składniki użyte w przepisie oraz pewność, że przygotowany deser jest pozbawiony zbędnych polepszaczy smaku.

Czym zastąpić słodycze? Postaw na domowej roboty desery! Zamiast cukru do ich wykonania możesz wykorzystać zdrowsze słodziki, w tym ksylitol, erytrytol, miód, stewię, syrop owocowy lub daktyle.

Słodycze uważane są za zbędny element dobrze zbilansowanej diety ze względu na puste kalorie oraz uzależniający cukier. Jeśli zależy ci na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, poprawie samopoczucia oraz wyeliminowaniu niekontrolowanych napadów głodu, warto zastąpić je ich zdrowszymi alternatywami. Co jeść zamiast słodyczy? Możliwości są naprawdę liczne zaczynając od owoców, a kończąc na domowej roboty przekąskach, bazujących na zdrowych zamienników cukru.

Źródła:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31498044/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23719144/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17668074/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29772560/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27152734/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30747604/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26400114/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29696418/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30419536/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30894189/
 • Jeznach M, Jeżewska-Zychowicz M, Kosicka-Gębska M. Konsumpcja słodyczy i jej społeczno-kulturowe uwarunkowania, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2011, 92(4): 806-809.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*