Czego nie jeść przy Hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z najważniejszych elementów łagodzenia jej objawów jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej i odżywczej diety. Komponując swój jadłospis, należy uwzględnić w nim produkty o działaniu prozdrowotnym i ograniczyć lub wykluczyć te nasilające stan zapalny. Czego nie jeść przy Hashimoto? Poznaj listę pokarmów, które szkodzą twojej tarczycy bardziej, niż ci się wydaje!

Czego nie jeść przy Hashimoto? Najważniejsze zasady

W internetowych źródłach można natknąć się na mnóstwo informacji dotyczących idealnej diety przy limfocytarnym zapaleniu tarczycy. Może warto tym razem skupić się na tym, jak nie powinna ona wyglądać i co należy z niej wykluczyć? Wiedza ta z pewnością ułatwi ci wdrożenie stosownych zmian do jadłospisu i dokonywanie lepszych wyborów w trakcie zakupów.

Dieta przy Hashimoto nie może być zbyt monotonna. Spożywanie mało urozmaiconych dań zwiększa ryzyko niedoborów ważnych składników pokarmowych – organizm nie otrzymuje wystarczających ilości witamin i minerałów oraz pełnowartościowego białka i zdrowych tłuszczów, które są szczególnie istotne w przypadku chorób autoimmunologicznych.

Kolejnym dość powszechnym problemem w kontekście odżywiania przy powyższym schorzeniu jest niska wartość energetyczna przyjmowanych posiłków. Stawianie na restrykcyjne i niskokaloryczne menu może pogłębiać jego objawy, zwłaszcza osłabienie, przewlekłe zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji oraz pogorszenie kondycji włosów i paznokci.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Poruszając temat nieodpowiednich nawyków żywieniowych, warto wspomnieć również o jakości samych pokarmów. Czego nie jeść przy Hashimoto? Na szczycie listy znajduje się wysokoprzetworzona żywność, w szczególności ta obfitująca w cukier, rafinowane tłuszcze, barwniki, konserwanty i inne substancje antyodżywcze.

Czego nie można jeść przy Hashimoto? Lista produktów

Czego unikać przy Hashimoto, żeby skutecznie uporać się z dokuczliwymi symptomami choroby? Poznaj listę artykułów, które należy wykluczyć z codziennego jadłospisu – robiąc ten krok, z pewnością zauważysz różnicę w swoim samopoczuciu!

Mąka pszenna

Dlaczego mąka pszenna nie jest zalecana przy Hashimoto? Przede wszystkim dlatego, że jest niemal całkowicie pozbawiona substancji odżywczych. Ponadto cechuje się ona wysokim indeksem glikemicznym, który sprawia, że po jej spożyciu dochodzi do gwałtownego skoku cukru we krwi. Nie bez znaczenia pozostaje również niewielka ilość błonnika, który odgrywa ważną rolę w kontekście pracy jelit. Warto mieć na uwadze, że osoby borykające się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy często uskarżają się na zaparcia, a sięganie po produkty wysokobłonnikowe może pomóc im uporać się z tym problem.

Słodycze

Z pewnością nikogo nie dziwi fakt, że w zestawieniu pokarmów niepolecanych przy Hashimoto znajdują się słodycze. Są one obfitym źródłem niezdrowych tłuszczów, chemicznych dodatków oraz cukru, który przyczynia się do wahań poziomu glukozy we krwi. Jako że są one wysokokaloryczne, ich spożywanie może doprowadzić do szybkiego wzrostu wagi. Co więcej, są one mało odżywcze i niezbyt sycące. Należy mieć świadomość, że do ich grupy zaliczają się także dżemy, płatki śniadaniowe i niektóre fit słodkości.

Kolorowe napoje

Kolorowe napoje, zwłaszcza soki, kojarzą się wielu osobom z prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Trudno się temu dziwić – w końcu na ich etykietach widnieją piękne soczyste owoce, które przywołują pozytywne skojarzenia. Niestety w rzeczywistości stanowią one bogactwo nie substancji odżywczych, a cukru, syropu glukozowo-fruktozowego i barwników, które przy chorobach autoimmunologicznych mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zdecydowanie lepszym wyborem jest czysta woda – w razie potrzeby można dorzucić do niej ulubione owoce.

Fast foody

Czego nie jeść przy Hashimoto? Fast foodów i innych wysokoprzetworzonych dań! Zwykle zawierają one mało błonnika oraz witamin i minerałów, ale za to bez problemu można znaleźć w nich tłuszcze trans i wzmacniacze smaku – takie zestawienie z pewnością nie sprzyja twojej tarczycy. Eliminując niezdrowe pokarmy z jadłospisu, należy pamiętać nie tylko o frytkach, hamburgerach, zapiekankach czy hot dogach, ale również zupkach chińskich czy innych potrawach typu instant.

Warzywa krzyżowe

U niektórych osób zmagających się z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy zaleca się całkowite odstawienie warzyw krzyżowych, takich jak brokuł, kalafior, kapusta, kalarepa, jarmuż czy brukselka. Uchodzą one za źródło goitrogenów, tj. substancji wolotwórczych, które mogą zaburzać pracę gruczołu tarczowego poprzez ograniczanie wchłaniania jodu. Warto mieć na uwadze fakt, że goitrogeny obfitują dodatkowo wyroby na bazie soi, rośliny strączkowe, orzeszki ziemne, a nawet czosnek i cebula.

Jednym ze sposobów na zredukowanie ilości goitrogenów jest poddawanie produktów obróbce termicznej.

Czego unikać przy Hashimoto? Kilka słów o glutenie i laktozie

Z pewnością nie raz, próbując dowiedzieć się, czego nie można jeść przy Hashimoto, natknąłeś się na informację o szkodliwości glutenu i laktozy. Okazuje się, że ich wyeliminowanie z jadłospisu nie zawsze jest zalecane przez specjalistów. Prawdą jest, że u wielu osób Hashimoto idzie w parze z nietolerancją laktozy. Zwykle objawia się ona dokuczliwymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym wzdęciami, biegunką czy uczuciem przelewania w brzuchu. Jeśli jednak takie symptomy u ciebie nie występują, prawdopodobnie nie musisz całkowicie rezygnować z mleka i jego przetworów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku glutenu – przeważnie poleca się jego odstawienie po stwierdzeniu celiakii lub nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Oczywiście wykluczenie tego składnika może przynieść ci pewne korzyści – w ten sposób ograniczysz wyroby pszenne, które znane są ze swojego prozapalnego działania. Co więcej, badania naukowe sugerują, że stosowanie diety bezglutenowej może obniżyć miano przeciwciał przeciwtarczycowych.

U osób zmagających się z nietolerancją laktozy nierzadko dochodzi do zaburzeń wchłaniania lewotyroksyny, dlatego niekiedy konieczne jest zastosowanie większych dawek leku.

Czego nie jeść przy Hashimoto? Podsumujmy!

Czego nie jeść przy Hashimoto, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem, zmniejszyć stan zapalny i usprawnić funkcjonowanie gruczołu tarczowego? Lista „zakazanych” pokarmów jest dość długa – widnieją na niej m.in. wypieki z mąki pszennej, słodycze, fast foody, kolorowe napoje i – w niektórych przypadkach – warzywa krzyżowe. Ponadto warto wyeliminować z codziennego menu dania typu instant, konserwy, słone przekąski, alkohol oraz duże ilości kofeiny. Nie wiesz, jak skomponować swój jadłospis, żeby złagodzić objawy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy? Nie zwlekaj i zasięgnij porady doświadczonego dietetyka, który udzieli ci cennych wskazówek!

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459262/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7282437/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17123345/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30060266/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32588591/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*