Jakie owoce na diecie

Owoce a dieta – to zagadnienie, które wzbudza niemałe kontrowersje wśród odchudzających się osób. Jedni widzą w nich wroga szczupłej sylwetki ze względu na zawartość fruktozy, inni natomiast nie wyobrażają sobie bez nich swojego jadłospisu. A jaka jest prawda? Czy cukier w owocach faktycznie utrudnia proces redukcji wagi? Jakie owoce na diecie spożywać i dlaczego warto to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Dlaczego warto włączyć owoce do diety?

Zanim dowiesz się, jakie owoce na diecie spożywać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle powinny zagościć one w twoim menu. Sięganie po ten rodzaj pokarmów na redukcji – i nie tylko – niesie za sobą szereg korzyści. Nie od dziś wiadomo, że owoce stanowią cenne źródło witamin i minerałów, które usprawniają szereg procesów zachodzących w organizmie. Mowa m.in. o witaminie C, witaminach z grupy B, witaminach A, E i K oraz potasie czy magnezie. Nie sposób nie wspomnieć również o polifenolach, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Na uwagę zasługuje także fakt, że owoce są w większości niskokaloryczne, a do tego przyjemnie słodkie, dzięki czemu uchodzą za doskonałą alternatywę dla słodyczy. Ich kolejną zaletą jest łatwa dostępność i ogromna różnorodność, dzięki której można wprowadzić nieco świeżości do codziennego menu i urozmaicić nawet najbardziej monotonny posiłek.

Owoce bogate w błonnik – jak wpływają na zdrowie i dietę?

Za dietetyczne owoce uznaje się nie tylko te zawierające najmniej kalorii, ale również te obfitujące w błonnik pokarmowy, który stanowi prawdziwe wybawienie dla odchudzających się osób. Po pierwsze składnik ten reguluje pracę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom, a po drugie zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Ale jest jeszcze jeden istotny aspekt, który warto wziąć pod uwagę – otóż przyjmowanie błonnika w towarzystwie cukrów prostych sprawia, że poziom glukozy we krwi po ich spożyciu wzrasta znacznie wolniej. Jeśli chcesz zapewnić sobie jak największą ilość błonnika, w miarę możliwości nie obieraj owoców ze skóry, ponieważ to właśnie w niej kryje się go najwięcej. A jakie owoce uchodzą za jego najbogatsze źródła? Wśród nich wymienia się m.in. jabłka, gruszki, pomarańcze, jeżyny oraz truskawki.

Jakie owoce są źródłem witaminy C i dlaczego jest ona ważna?

Myśląc o witaminach obecnych w owocach, większość osób ma przed oczami głównie witaminę C. Trudno się temu dziwić – w reklamach czy na opakowaniach wielu artykułów spożywczych zwykle widnieją dorodne i soczyste cytrusy, a tuż pod nimi napis „źródło witaminy C”. Dobrze jednak mieć świadomość, że nie kryje się ona jedynie w cytrynach, grejpfrutach czy pomarańczach – w takich samych, a nawet większych ilościach znajdziesz ją w czarnej porzeczce, truskawkach, kiwi czy poziomkach. Dlaczego warto sięgać po obfitujące w nią produkty? Przede wszystkim dlatego, że jest ona niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Nie każdy wie, że ta niepozorna witamina jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który chroni nasz organizm przed stresem oksydacyjnym. Ale nie tylko – dodatkowo uszczelnia ona naczynia krwionośne, bierze udział w syntezie kolagenu, spowalnia proces starzenia się skóry, wzmacnia odporność oraz przyspiesza gojenie się ran.

Jakie owoce mają najmniej kalorii?

Jakie owoce na diecie warto spożywać, żeby dostarczyć swojemu organizmowi jak najmniej kalorii? Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej dietetycznych owoców wraz z informacją o ich wartości energetycznej w 100-gramowej porcji:

  • truskawki: 33 kcal;
  • melon: 33 kcal;
  • poziomki: 37 kcal;
  • brzoskwinie: 39 kcal;
  • grejpfruty: 42 kcal;
  • nektarynki: 44 kcal;
  • porzeczki: 46 kcal;
  • maliny: 52 kcal;
  • jabłka: 52 kcal;
  • mandarynki: 53 kcal.

Owoce a cukrzyca – co warto wiedzieć?

Czy jabłka, gruszki, pomarańcze i inne pokarmy z tej grupy są odpowiednie dla cukrzyków? Czy cukier w owocach jest szkodliwy dla osób zmagających się z zaburzeniami metabolicznymi? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Jedno jest pewne – większość owoców stanowi obfite źródło cukrów prostych, które powodują gwałtowny wzrost glukozy we krwi. Nie oznacza to jednak, że diabetycy muszą z nich całkowicie zrezygnować – wystarczy przestrzegać kilku zasad, żeby móc cieszyć się ich smakiem bez obaw o swoje zdrowie. Jakich konkretnie?

Po pierwsze warto stawiać na świeże, surowe owoce, najlepiej takie ze skórą – pamiętaj, że im bardziej taki produkt jest rozdrobniony, tym niekorzystniej wpływa na twoją glikemię. To właśnie dlatego cukrzykom nie poleca się wszelkich musów, dżemów, konfitur, koktajli czy soków. Po drugie unikaj suszonych owoców, ponieważ zawierają one znacznie więcej cukru niż te świeże. I wreszcie po trzecie – wybieraj owoce o niskim indeksie glikemicznym, np. cytrusy, owoce jagodowe, awokado oraz agrest.

Jeśli chcesz zapobiec skokom cukru we krwi po spożyciu owoców, sięgaj po mniej dojrzałe okazy i łącz je ze źródłami białka lub tłuszczu.

Owoce egzotyczne – poznaj nowe smaki i wartości odżywcze!

Jakie owoce na diecie warto spożywać poza tymi wyżej wymienionymi? Na przykład te egzotyczne! Wcale nie musisz ograniczać się jedynie do jabłek, borówek czy pomarańczy – mniej popularne egzemplarze wcale nie odstają swoimi właściwościami czy zawartością substancji odżywczych od tych powszechnie dostępnych. Ananas, papaja, marakuja, a może kaki, mango lub granat? Każdy z nich smakuje obłędnie, ale pamiętaj, aby przy ich zakupie kierować się zasadami wymienionymi w poprzednim punkcie, zwłaszcza jeśli zmagasz się z cukrzycą lub po prostu chcesz zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.

Jakie owoce warto włączyć do diety i dlaczego? Podsumujmy!

Trudno wyobrazić sobie zdrowy i pożywny jadłospis bez owoców – nie dość, że doskonale smakują, to jeszcze zawierają szereg substancji odżywczych i stanowią świetną alternatywę dla słodyczy. Oczywiście nie oznacza to, że można objadać się nimi bez opamiętania – należy mieć na uwadze fakt, że kryją one w sobie sporo cukrów prostych, które w nadmiarze nie są wskazane dla odchudzających się osób oraz tych zmagających się z zaburzeniami metabolicznymi. Nie wiesz, jakie owoce na diecie spożywać? Zatem nie zwlekaj i udaj się na konsultację do doświadczonego dietetyka, który pomoże ci dokonać najlepszego dla ciebie wyboru.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6315720/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4644575/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7143647/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3599615/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/311220

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*