Jakie owoce przy PCOS

Owoce to podstawowy element prozdrowotnego jadłospisu. Obfitują one w szereg witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które mogą stać się skuteczną bronią w walce z rozmaitymi dolegliwościami. Czy mimo ich licznych zalet istnieją przeciwwskazania do ich wdrożenia do diety przy zespole policystycznych jajników? Jakie owoce przy PCOS spożywać, a które z nich to nie najlepszy wybór? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Owoce przy PCOS – co musisz wiedzieć?

Zespół policystycznych jajników to schorzenie endokrynologiczne dotykające nawet do 20% kobiet w wieku rozrodczym. Jego rozwój zwiększa ryzyko pojawienia się innych chorób, w tym insulinooporności, cukrzycy typu 2, miażdżycy, nadciśnienia oraz depresji. Aby zniwelować jego dolegliwości i ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, należy zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, w tym wprowadzić zmiany w codziennej diecie. Czy jest w niej miejsce na owoce?

Owoce to cenne źródło całego wachlarza mikroelementów. Warto jednak pamiętać, że osoby z PCOS są nierzadko narażone na zaburzenia metaboliczne. Wybierając nieodpowiednie produkty, możesz nieświadomie zaostrzyć swoje dolegliwości i spowolnić efekty stosowanej kuracji. Wrogowie zdrowia metabolicznego czyhają na ciebie również wśród pozornie zdrowych owoców. Na co zwrócić szczególną uwagę i po jakie owoce przy PCOS sięgać?

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Jakie korzyści mają owoce w PCOS?

Spożywanie owoców niesie za sobą mnóstwo zalet, oczywiście pod warunkiem, że wybierasz te dedykowane osobom z zaburzeniami hormonalnymi i metabolicznymi. Wśród głównych atutów tej kategorii pokarmów wymienia się wysoką zawartość witamin, minerałów i antyoksydantów. Ponadto obfitują one w sowitą porcję błonnika regulującego perystaltykę jelit i poprawiającego ich profil bakteryjny. Kropką nad i jest ich smak oraz zawartość naturalnych cukrów prostych, które dla wielu stanowią alternatywę słodyczy. Czy jednak warto delektować się nimi bez żadnych ograniczeń?

Jakie owoce przy PCOS są najlepsze?

Na jakie owoce przy PCOS stawiać podczas codziennych zakupów? Najbezpieczniejszym wyborem dietetycznym w tym przypadku będą te o właściwościach przeciwzapalnych. Należą do nich m.in. poziomki, maliny, jagody, borówki, jeżyny, truskawki oraz porzeczki. W ich środku znajdują się polifenole przeciwdziałające spustoszeniu, jakie pozostawiają po sobie wolne rodniki. Ponadto mają one niewiele kalorii, dlatego doskonale sprawdzą się w diecie kobiet walczących z nadprogramowymi kilogramami i otyłością brzuszną.

Inną grupą owoców, które zasługują na uwagę, są te obfitujące w sowitą ilość błonnika, w tym jabłka, pomarańcze, awokado oraz grejpfruty. Nie zapominaj również o włączeniu do swojego menu owoców zawierających naturalny inozytol, tj. kiwi, owoców cytrusowych i melona kantalupa. Badania naukowe pokazują, że substancja ta pozytywnie wpływa na kobiece hormony płciowe i zmniejsza hiperinsulinemię.

Wśród owoców o niskim indeksie glikemicznym na uwagę zasługuje m.in. awokado oraz owoce cytrusowe i jagodowe.

Jak spożywać owoce przy PCOS?

Jeśli w przebiegu PCOS stwierdzono u ciebie zaburzenia metaboliczne, warto nauczyć się podstawowych zasad dotyczących ich spożywania. Unikaj przede wszystkim ich jedzenia solo i na czczo. Aby zminimalizować ich wpływ na poziom glukozy we krwi, wybieraj te świeże i surowe, a najlepiej zjadaj je wraz ze skórką. To w niej kryje się najwięcej błonnika zapobiegającego gwałtownym skokom cukru po posiłku. Innym dietetycznym trikiem jest połączenie owoców ze źródłami białka i tłuszczu, np. jogurtem naturalnym, kefirem, orzechami, babką płesznik lub siemieniem lnianym.

Jakie owoce przy PCOS? Podsumujmy!

Jakie owoce przy PCOS warto spożywać, aby wyciszyć zaburzenia hormonalne i ustabilizować gospodarkę węglowodanową? Wyśmienitym wyborem są te wspomagające pracę jelit, przeciwzapalne, o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości błonnika. Cierpisz na zespół policystycznych jajników i nie wiesz, jak bezpiecznie wprowadzić owoce do swojego jadłospisu? W takim razie poproś o pomoc dietetyka, który udzieli ci cennych wskazówek!

Więcej w temacie PCOS i ciąży dowiesz się z artykułu: PCOS a ciąża, czyli jak zajść w ciążę przy PCOS? Czy dieta może pomóc?

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36703143/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33260918/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308732/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8643565/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*