Jakie warzywa przy PCOS

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które wymaga kompleksowego podejścia zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Jednym z najważniejszych kroków w stronę dobrego samopoczucia jest stosowanie zdrowej diety, w tym sięganie po odpowiednią ilość i rodzaj warzyw. Jakie warzywa przy PCOS spożywać, żeby poczuć się lepiej? Poznaj kilka propozycji od Pora Na Zdowie i już dziś wprowadź je do swojego jadłospisu!

Warzywa przy PCOS – co musisz wiedzieć?

Nie bez powodu mówi się, że warzywa to niezbędny element zdrowej diety – stanowią one prawdziwą skarbnicę witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wspomagają walkę ze stresem oksydacyjnym i usprawniają szereg procesów zachodzących w organizmie. Ponadto uchodzą one za istotny element zapobiegania i leczenia niektórych schorzeń – oczywiście nie inaczej jest w przypadku zespołu policystycznych jajników. Jeśli chcesz uporać się z przykrymi dolegliwościami, np. zaparciami, skokami cukru we krwi czy nadwagą, które nierzadko towarzyszą powyższej przypadłości, w swoich posiłkach powinnaś uwzględniać właśnie produkty z tej grupy. Jakie warzywa przy PCOS spożywać, żeby poczuć się lepiej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Warzywa przy zespole policystycznych jajników – jakie korzyści mogą przynieść?

 Jakie korzyści niesie za sobą jedzenie warzyw przy PCOS? Jedną z ich najważniejszych funkcji jest niwelowanie stanów zapalnych, które są nierozerwalnym elementem wspomnianego schorzenia. Na uwagę zasługuje również fakt, że obfitują one w błonnik, który pomaga zwalczyć zaparcia, ułatwia redukcję wagi, zapewniając długotrwałe uczucie sytości, a także zapobiega skokom cukru i insuliny we krwi, których pacjentki z zespołem policystycznych jajników dość często doświadczają.

Ale to nie koniec cennych właściwości warzyw – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie warzywa kapustne, na przykład, sprzyjają równowadze hormonalnej, zwłaszcza w kontekście żeńskich hormonów płciowych, w tym estrogenu. Mowa m.in. o brokułach, kalafiorze i brukselce. Dodatkowo warto celować w zielone warzywa liściaste, np. szpinak, natkę pietruszki i sałatę rzymską, a to wszystko za sprawą obecnych w nich witamin z grupy B, które są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że u wielu kobiet z PCOS występują ich niedobory.

Jakie warzywa przy PCOS warto uwzględnić w swoich posiłkach poza tymi wyżej wymienionymi? Postaw przede wszystkim na te niskoskrobiowe, włączając w to pomidory, ogórki, kalarepę, cebulę, czosnek, seler naciowy, rzodkiewkę, pietruszkę oraz pora. Postaraj się, aby warzywa gościły w większości twoich posiłków i unikaj ich długotrwałego gotowania.

Nie należysz do największych fanek warzyw? Zatem postaw głównie na te, które najbardziej lubisz, i nie bój się eksperymentować w kuchni – możesz komponować z nich rozmaite, sałatki, koktajle, zapiekanki, zupy i wiele innych smacznych dań.

Jakie warzywa przy PCOS spożywać? Podsumujmy!

 Leczenie zespołu policystycznych jajników to proces, który wymaga kompleksowego podejścia. Jednym z najważniejszych kroków w stronę lepszego samopoczucia jest zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza wprowadzenie do jadłospisu większej ilości warzyw. Wiele z nich pomaga uporać się z nieprzyjemnymi objawami – niwelują one zaparcia, zwalczają wolne rodniki, łagodzą stany zapalne, uzupełniają niedobory niektórych witamin i minerałów, a nawet usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego i gospodarki hormonalnej. Jakie warzywa przy PCOS warto spożywać? Świetnie sprawdzą się tutaj warzywa kapustne, niskoskrobiowe oraz zielone warzywa liściaste.

O najważniejszych zasadach przy dieta w PCOS przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8643565/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7144047/
  • https://rootfunctionalmedicine.com/pcos-foods
  • https://www.healthline.com/health/pcos-diet
  • https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cruciferous-vegetables

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*