Jaki nabiał przy PCOS

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które manifestuje się szeregiem dokuczliwych symptomów. Ze względu na towarzyszące mu zaburzenia hormonalne wpływa on na kobiecy cykl menstruacyjny, a w rezultacie nie pozostaje bez znaczenia dla płodności. Bardzo ważnym aspektem poprawiającym samopoczucie i wyciszającym objawy PCOS jest zbilansowana dieta, a jednym z jej kontrowersyjnych składników jest nabiał. Jak jego spożywanie oddziałuje na przebieg powyższej choroby i jaki nabiał przy PCOS będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Nabiał przy PCOS – co musisz wiedzieć?

Nabiał przy PCOS – czy warto wyeliminować go z diety? Doniesienia ze świata nauki nie wskazują na istnienie bezpośredniego związku pomiędzy tym rozwiązaniem a poprawą samopoczucia. Należy jednak pamiętać, że jest on źródłem laktozy. Informacja ta jest szczególnie ważna dla kobiet, które cierpią na jej nietolerancję i alergię. Obecność tego składnika pokarmowego w diecie będzie pogarszać ich stan zdrowia, zmniejszając wchłanianie potrzebnych substancji odżywczych i zwiększając stan zapalny.

Co jeszcze należy wiedzieć na temat nabiału przy PCOS? Na przykład to, że jest on źródłem białka, które prowadzi do wzmożonej syntezy insuliny. Szczególną kategorią tego typu produktów jest mleko ze względu na jego zawartość aminokwasów rozgałęzionych, które aktywują związane z nią szlaki metaboliczne.

DBAJ O SIEBIE PRZY PCOS POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Kolejną grupą artykułów mogących mieć negatywny wpływ na przebieg zespołu policystycznych jajników są te odtłuszczone. Ich spożywanie może podbijać poziom IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu, który odpowiedzialny jest za zaostrzenie takich objawów jak trądzik, hirsutyzm, problemy z owulacją czy otyłość brzuszna

Nabiał przy PCOS – jakie są jego korzyści?

Nabiał to jedno z głównych źródeł białka w diecie. Jego udział w codziennym menu jest niezwykle istotny u kobiet borykających się z zespołem policystycznych jajników. Stanowi ono bazę dobrze zbilansowanego posiłku, zapewnia dużą sytość i wzmaga termogenezę zaraz po jego zjedzeniu. Dzięki temu przyspiesza ono proces redukcji wagi i zapobiega podjadaniu między posiłkami. Ponadto, spożywając nabiał, dostarczysz swojemu organizmowi takich minerałów jak m.in. wapń, fosfor i cynk, a także witaminy D, A, E oraz te z grupy B.

Kobiety, które decydują się na całkowitą eliminację nabiału z diety, powinny zadbać o włączenie do niej innych źródeł pełnowartościowego białka.

Jaki nabiał w diecie przy PCOS będzie dla ciebie odpowiedni?

Jeśli nie cierpisz na alergię pokarmową lub nietolerancję laktozy, nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z nabiału przy PCOS. Wystrzegaj się przede wszystkim odtłuszczonych produktów. Zamiast tego dobrym pomysłem jest wdrożenie do menu tych fermentowanych. Wiele kobiet z zespołem policystycznych jajników bardzo dobrze toleruje takie artykuły jak jogurt naturalny, kefir czy zsiadłe mleko. Zmniejszają one ryzyko rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2, a także pozytywnie oddziałują na skład mikroflory bakteryjnej. Co więcej, wyciszają one zapalenie w jelitach, poprawiają wchłanianie składników odżywczych i niwelują wahania nastroju.

Jaki nabiał przy PCOS? Podsumujmy!

W celu wyciszenia objawów i poprawy samopoczucia w PCOS zaleca się wdrożenie odpowiedniej diety. Jednym z najczęściej podnoszonych zagadnień jest zasadność wykluczenia z niej nabiału. W tym wypadku należy pamiętać, że jest on źródłem laktozy, która może być problematyczna u kobiet borykających się z nietolerancją i alergią na ten składnik pokarmowy. Nie wolno także zapominać, że zawarte w nim białko – w szczególności to pochodzące z mleka – może zwiększać syntezę insuliny. Z kolei kategorią o największym wpływie na kobiece hormony są produkty odtłuszczone.

Bardzo ważna przy PCOS jest dieta, o której więcej przeczytasz w artykule: Dieta w PCOS – co jeść? Czego unikać? Najważniejsze zasady!

Jako że doniesienia ze świata nauki nie wskazują na jednoznaczne oddziaływanie nabiału na zaostrzenie lub wyciszenie objawów zespołu policystycznych jajników, w większości przypadków nie ma potrzeby jego całkowitego wykluczenia z menu. Nie wiesz, jaki nabiał przy PCOS będzie dla ciebie najodpowiedniejszy? W takim razie już dziś zgłoś się na konsultację z doświadczonym dietetykiem klinicznym, który dobierze jadłospis do twoich potrzeb zdrowotnych i preferencji smakowych.

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31192363/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16801582/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32520324/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28615384/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7696580/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25013687/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26225266/
  • https://karger.com/cpb/article/48/5/1901/219/Mechanisms-of-Action-of-Kefir-in-Chronic

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*