Nabiał przy Hashimoto

Choroba Hashimoto to schorzenie na tle autoimmunologicznym, które charakteryzuje się obecnością stanu zapalnego w organizmie. Prowadzi on do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, na które wpływ mają m.in. wybory żywieniowe chorych. Częstą praktyką wśród pacjentów z limfocytarnym zapaleniem tarczycy jest wprowadzanie diet eliminacyjnych, a jedną z nich jest dieta bezmleczna. Nie wiesz, czy przy Hashimoto można jeść nabiał? Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania!

Dlaczego warto jeść nabiał?

Mleko i jego przetwory są doskonałym źródłem całego wachlarza witamin i mikroelementów. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, nie warto eliminować ich z diety, ponieważ dostarczają one witamin z grupy B, a także witamin A, E i K oraz takich minerałów jak fosfor, potas i cynk. Ich niewątpliwym atutem jest również wysoka zawartość pełnowartościowego białka. Mimo ich wielu zalet niektóre stany chorobowe mogą wymagać ich wyłączenia z jadłospisu. Jednym z nich jest właśnie limfocytarne zapalenie tarczycy. Czy przy Hashimoto można jeść nabiał? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!

Hashimoto a dieta

Dieta stanowi bardzo ważny element protokołu leczniczego w chorobie Hashimoto. Twoje wybory żywieniowe mogą zaostrzać lub łagodzić jej symptomy. W niektórych przypadkach pojawia się potrzeba wykluczenia pewnych składników z diety, ponieważ pogarszają one samopoczucie chorych i mogą utrudniać przebieg farmakoterapii. Jakie pokarmy znajdują się w grupie ryzyka? Są to m.in. gluten, soja, warzywa krzyżowe i psiankowate, a także nabiał, będący źródłem zarówno kazeiny, jak i laktozy.

Czy przy Hashimoto można jeść nabiał? Objawy nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy może pojawić się niezależnie od limfocytarnego zapalenia tarczycy. Warto jednak pamiętać, że pacjenci z Hashimoto mają aż trzykrotnie większe ryzyko jej rozwoju. Jak rozpoznać tę przypadłość? Wśród jej najczęściej występujących symptomów wymienia się wzdęcia, gazy, ból brzucha, przelewanie oraz biegunki. Pojawiają się one zwykle w przeciągu od 30 minut to 2 godzin po spożytym posiłku.

Powyższe objawy wynikają z niedostatecznej produkcji enzymu laktazy, który jest syntetyzowany w celu rozkładu laktozy do glukozy i galaktozy. Jej niedobór lub całkowity brak sprawia, że cukier mleczny nie zostaje strawiony w jelicie cienkim i zaczyna fermentować pod wpływem bakterii. Oprócz charakterystycznych sygnałów ze strony układu trawiennego wielu pacjentów boryka się z obniżonym wchłanianiem niektórych substancji odżywczych.

Warto pamiętać, że laktoza jest powszechnym dodatkiem do wielu produktów spożywczych. Jeśli stwierdzono u ciebie jej nietolerancję, uważnie czytaj etykiety, aby nie narazić się na pogorszenie samopoczucia.

Nietolerancja laktozy może być zarówno pierwotna, czyli wynikająca z predyspozycji genetycznych, jak i wtórna, tj. wywołana m.in. długotrwałą antybiotykoterapią lub dietą eliminacyjną. Dolegliwość ta występuje u wielu pacjentów chorujących na limfocytarne zapalenie tarczycy. W takim wypadku rekomendowane jest wprowadzenie stosownych zmian w diecie, które niekiedy wymagają całkowitej rezygnacji z nabiału.

Hashimoto a nietolerancja laktozy

Jeśli zastanawiasz się, czy przy Hashimoto można jeść nabiał, odpowiedź brzmi – to zależy. Współwystępowanie nietolerancji laktozy z limfocytarnym zapaleniem tarczycy prowadzi do podwyższenia stężenia TSH, a to z kolei zwykle wymaga zwiększenia dawki przyjmowanej lewotyroksyny nawet o 30%.

Doniesienia ze świata nauki pokazują, że dobrym rozwiązaniem w powyższej sytuacji jest wykluczenie z diety laktozy, która u wielu pacjentów zmniejsza poziom TSH. W takim wypadku nie ma potrzeby podawania większej dawki leków. Wykonanie testu w kierunku nietolerancji laktozy jest szczególnie rekomendowane u osób borykających się z wahaniami wspomnianego hormonu i przyjmującymi wyższe stężenia lewoskrętnej tyroksyny.

Czy należy całkowicie wyeliminować nabiał z diety?

Całkowita rezygnacja z nabiału jest niezbędna w przypadku diagnozy nietolerancji laktozy. Wówczas zaleca się odstawienie takich produktów jak mleko krowie, kozie i owcze, a także ich przetworów. U wielu pacjentów nie obserwuje się pogorszenia samopoczucia po pokarmach fermentowanych, w tym kefirze czy jogurcie. Do bezpiecznych pozycji należą także sery dojrzewające, w tym dziugas, parmezan i pecorino.

Jeśli nie wyobrażasz sobie swojego jadłospisu bez nabiału, wybieraj produkty bez laktozy. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie sprawdzi się u osób z alergią na kazeinę. W takim wypadku mogą pojawić się nie tylko dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ale również alergiczne reakcje skórne, np. wypryski, pokrzywka oraz świąd.

Czy przy Hashimoto można jeść nabiał? Aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, należy podkreślić, że nie wszystkie osoby z limfocytarnym zapaleniem tarczycy borykają się z nietolerancją laktozy czy alergią na kazeinę. Nie ma wystarczających dowodów na to, że dieta eliminacyjna niesie za sobą jakiekolwiek korzyści zdrowotne. Co ciekawe, u niektórych pacjentów może przynieść odwrotny skutek, prowadząc do wtórnej nietolerancji laktozy. Dodatkowo taki krok może przyczynić się do pogłębienia deficytów pokarmowych.

Czy przy Hashimoto można jeść nabiał? Podsumujmy!

Wprowadzenie diety eliminacyjnej to bardzo częsta praktyka wśród osób chorujących na limfocytarne zapalenie tarczycy. Menu chorych nierzadko wyklucza m.in. takie składniki jak gluten. Nic więc dziwnego, że w głowie wielu z nich pojawia się pytanie, czy przy Hashimoto można jeść nabiał. Odpowiedź brzmi – to zależy. Czasami wystarczy wyłączenie z codziennych posiłków krowiego mleka, które jest źródłem kazeiny, w innym przypadku niezbędna jest rezygnacja z wszelkiego nabiału zawierającego laktozę. Jeśli nie wiesz, co powinieneś zrobić, aby poczuć się lepiej, umów się na konsultację z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945069/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24796930/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24078411/
  • Pastusiak K et al. Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, 8, 4, s. 159.
  • Zatwarnicki P. Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne 2014, 4, 3.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*