hashimoto a cukrzyca - pora-na-zdrowie.pl

Co choroba Hashimoto i cukrzyca typu 1 mają ze sobą wspólnego? Okazuje się, że mogą one występować jako część poliendokrynopatii – zespołu chorobowego, w przebiegu którego współistnieją dwa lub więcej schorzeń autoimmunologicznych. Hashimoto a cukrzyca – jaka jest między nimi dokładna zależność i jaką dietę stosować, aby wyciszyć symptomy obu przypadłości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Hashimoto a cukrzyca – jaka jest zależność?

Hashimoto a cukrzyca jaka jest zależność między tymi dwiema chorobami? Dane ze świata nauki pokazują, że gros pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1, zapada również na limfocytarne zapalenie gruczołu tarczowego. Zjawisko to działa także w drugą stronę, ponieważ wahania poziomu cukru we krwi to częsta bolączka osób z Hashimoto, które są dodatkowo objęte znacznie wyższym ryzykiem LADA, czyli cukrzycy typu 1 będącej wynikiem autoagresji układu immunologicznego w stosunku do komórek beta wysp Langerhansa trzustki. Podobnie jak w przypadku autoimmunizacji przeciwko peroksydazie tarczycowej, prowadzi to do niszczenia narządu, w którym zaczynają gromadzić się białe krwinki tworzące nacieki limfocytarne.

Tarczyca a cukrzyca – osoby z limfocytarnym zapaleniem tarczycy są o wiele bardziej podatne na występowanie takich przypadłości jak insulinooporność, cukrzyca typu 2 oraz LADA.

Problemy przy Hashimoto z cukrzycą – przyczyny

Do czynników zwiększających ryzyko cukrzycy LADA po wystąpieniu Hashimoto należy płeć żeńska oraz obecność przeciwciał przeciwko enzymowi zwanemu dekarboksylazą kwasu glutaminowego (GADA). Jeśli u danej osoby, która jest dodatkowo spokrewniona z chorym na cukrzycę o podłożu autoimmunologicznym, pojawią się one mimo braku diagnozy samej przypadłości, wówczas stwierdza się u niej wysokie ryzyko jej rozwoju. Co ciekawe, przeciwciała anty-GAD stanowią marker wczesnego stadium schorzenia i mogą zostać zauważone w organizmie nawet 10 lat przed pierwszymi symptomami klinicznymi.

Borykasz się z Hashimoto, a cukrzyca LADA to choroba, na którą cierpi ktoś z twoich bliskich? Wiedz, że predyspozycje genetyczne nie pozostają bez znaczenia dla jej rozwoju. Wpływ na ich aktywację mają przede wszystkim określone czynniki środowiskowe. Do najważniejszych z nich należy przewlekły stres, infekcje, toksyny oraz deficyty pokarmowe. Jeśli z kolei zdiagnozowano u ciebie cukrzycę, to wraz z czasem jej trwania rośnie również ryzyko pojawienia się limfocytarnego zapalenia gruczołu tarczowego. Wśród wyzwalających go elementów wymienia się niski poziom selenu, cynku oraz witamin D i B1. Jak zadbać o uzupełnienie niedoborów pokarmowych, usprawnić metabolizm i wyciszyć dokuczliwe objawy powyższych przypadłości?

Dieta przy Hashimoto i cukrzycy

Jak skomponować dietę przy Hashimoto i cukrzycy typu 1? Pierwszym krokiem jest całkowita eliminacja pokarmów zaostrzających przebieg stanu zapalnego. Mowa tutaj przede wszystkim o przetworzonej żywności, tłuszczach trans, syropie glukozowo-fruktozowym oraz substancjach antyodżywczych. Ponadto w przypadku niektórych pacjentów dobrze sprawdza się wykluczenie glutenu lub laktozy.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Gros osób zauważa dużą poprawę w samopoczuciu po rezygnacji z warzyw krzyżowych (np. kalafior, kapusta, jarmuż, kalarepa), roślin psiankowatych (np. pomidor, papryka, bakłażan), orzechów oraz przetworów na bazie soi. Specjaliści rekomendują również zastąpienie mocnej kawy i herbaty dużą ilością wody mineralnej. Wyłączenie jednego lub kilku powyższych produktów z menu powinno odbyć się po konsultacji z lekarzem, przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz obserwacji reakcji własnego organizmu.

Dieta przy Hashimoto i cukrzycy LADA zakłada ograniczenie węglowodanów prostych na rzecz białka i dobrej jakości tłuszczów, które działają stabilizująco na glikemię. Do pokarmów tolerowanych przez diabetyków należy chude mięso, jajka, ryby, warzywa, owoce o niskim indeksie glikemicznym oraz pełnoziarniste ryże, kasze i makarony. Komponując swój jadłospis, postaraj się o uzupełnienie niedoborów pokarmowych, które są powszechnym zjawiskiem w chorobie Hashimoto. Zadbaj zatem, aby twoje menu obfitowało w witaminy z grupy B, cynk, selen, kwasy omega-3 oraz antyoksydanty. Nie zapomnij także o stosownej suplementacji, która powinna zostać dobrana pod okiem specjalisty.

Hashimoto a cukrzyca – podsumujmy!

Borykasz się z Hashimoto lub niedoczynnością tarczycy, a cukrzyca to jedna z występujących u ciebie poliendokrynopatii? Pamiętaj, że o twoim samopoczuciu w dużej mierze decyduje dobrze skomponowany jadłospis i stosowna suplementacja. Jeśli nie możesz poradzić sobie z dokuczliwymi symptomami powyższych schorzeń, udaj się do specjalisty, który przygotuje menu dopasowane nie tylko do twojego stanu zdrowia, ale również preferencji żywieniowych.

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20009114/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32498935/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30009712/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35208518/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36321757/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*