Libido a Hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która wpływa na pracę całego organizmu. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należy nie tylko przewlekłe zmęczenie, łamliwość włosów i paznokci, zaparcia czy stany depresyjne, ale również osłabienie popędu płciowego. Hashimoto a libido – co warto wiedzieć o tej zależności i jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem? Poznaj skuteczne sposoby od Pora na Zdrowie!

Czym jest libido?

Zanim skupimy się na korelacji pomiędzy Hashimoto a libido, sprawdźmy, co w ogóle kryje się pod tą enigmatyczną nazwą. Otóż libido to nic innego jak popęd seksualny, zwany również popędem płciowym lub pożądaniem. Najprościej rzecz ujmując, jest to chęć podjęcia aktywności seksualnej, która znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej. Warto mieć świadomość, że stopień jej nasilenia to kwestia mocno indywidualna, która zależy od kilku różnych czynników, w tym codziennego trybu życia, stosowanej diety, stopnia ekspozycji na stres oraz ogólnego stanu zdrowia.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najmniejsze zawirowania w organizmie mogą osłabić nasz apetyt na zbliżenia. Wśród najpowszechniejszych schorzeń powodujących brak ochoty na pieszczoty wymienia się niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Dlaczego tak się dzieje i jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto a libido – zależności

Nie od dziś wiadomo, że tarczyca to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele, który odpowiada za szereg zachodzących w nim procesów. Do tych najistotniejszych zalicza się regulowanie gospodarki hormonalnej. Istnieją badania naukowe wskazujące na powiązanie pomiędzy chorobą Hashimoto a występowaniem hiperprolaktynemii, czyli nadmiaru prolaktyny w surowicy krwi. Zbyt wysokie stężenie tego hormonu nie tylko negatywnie wpływa na libido, ale także powoduje zaburzenia wzwodu i suchość pochwy, co zdecydowanie nie zachęca do zbliżeń.

Innym niepożądanym objawem autoimmunologicznego zapalenia tarczycy i niedoczynności tego gruczołu jest spadek poziomu estrogenów i testosteronu oraz wzrost kortyzolu, które w podobnym stopniu osłabiają popęd płciowy. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają inne symptomy choroby, w tym przewlekłe zmęczenie i zaburzenia depresyjne. Warto jednak mieć świadomość, że można sobie z nimi skutecznie radzić – jednym ze sposobów na uporanie się z tym problemem, poza wyrównaniem hormonów tarczycy, jest wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety. Co powinno się w niej znaleźć, a co należy z niej bezwzględnie wyeliminować? Poznaj najważniejsze zasady!

Hashimoto a libido – jaka dieta może pomóc?

Skoro już poznaliśmy kluczowe zależności pomiędzy Hashimoto a libido, czas zastanowić się, jaka dieta pomoże nam zwiększyć pożądanie i przy okazji poprawić pracę naszej tarczycy. Przede wszystkim nie może zabraknąć w niej takich substancji odżywczych jak magnez, selen, witamina D, witaminy z grupy B, cynk, jod oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Doskonałym rozwiązaniem jest wdrożenie do jadłospisu naturalnych afrodyzjaków, takich jak:

 • migdały – orzechy uznawane są za afrodyzjak ze względu na zawartość argininy, która poprawia ukrwienie i tym samym zwiększa wrażliwość na bod
 • gorzka czekolada – przysmak będący źródłem teobrominy, która działa pobudzająco i przyczynia się do wydzielania hormonów szczęścia;
 • chili – przyprawa obfitująca w kapsaicynę, która pobudza krążenie krwi i korzystnie wpływa na wytwarzanie endorfin;
 • seler – warzywo będące skarbnicą związków stymulujących obszary mózgu odpowiedzialne za regulację hormonów płciowych;
 • arbuz – źródło cytruliny i argininy, które uruchamiają produkcję tlenku azotu, tj. związku rozluźniającego naczynia krwionośne;
 • łosoś – ryba zawierająca duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które zwiększają poziom dopaminy i tym samym intensyfikują doznania podczas zbliżeń.

W celu poprawy libido należy nie tylko wprowadzić określone pokarmy do jadłospisu, ale również część z nich wyeliminować. Sprzymierzeńcem naszego popędu płciowego z pewnością nie jest rafinowany cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze trans oraz konserwanty i wzmacniacze smaku. To właśnie dlatego warto pozbyć się z menu słodyczy, słonych przekąsek, fast foodów i kolorowych napojów.

W przypadku osłabienia libido przy Hashimoto ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, ograniczenie używek oraz znalezienie czasu na relaks i aktywność fizyczną.

Hashimoto a libido – podsumujmy!

Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która objawia się na wiele różnych sposobów. Jednym z jej najpowszechniejszych symptomów – poza przewlekłym zmęczeniem, wypadaniem włosów, zaparciami i stanami depresyjnymi – jest osłabienie popędu płciowego. Aby przywrócić je na odpowiednie tory, zaleca się wyregulować poziom hormonów i wprowadzić pewne modyfikacje do codziennego jadłospisu. Dobrym krokiem jest sięgnięcie po naturalne afrodyzjaki, wyeliminowanie przetworzonej żywności i ograniczenie używek. Powyższy problem dotyczy również ciebie i chciałbyś porozmawiać o powiązaniu pomiędzy Hashimoto a libido ze specjalistą? Zatem nie zwlekaj i umów się na konsultację z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem!

Źródła:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23580027/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30057137/
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S221267081200187X
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7835763/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459262/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7282437/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*