Suplementacja w Hahsimoto

Hashimoto to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób o podłożu autoimmunologicznym. Do tej pory nie znaleziono sposobu na jej całkowite wyleczenie, jednak istnieją skuteczne metody na łagodzenie jej objawów. Kluczem do lepszego samopoczucia jest nie tylko przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycy, stosowanie diety przeciwzapalnej czy przestrzeganie higieny snu, ale również uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów. Jak powinna wyglądać suplementacja w Hashimoto i dlaczego jest tak ważna?

Czy sama dieta wystarczy? Czy musimy przyjmować suplementy przy Hashimoto?

Nie od dziś wiadomo, że podstawą łagodzenia symptomów Hashimoto jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna ona bazować na nieprzetworzonych pokarmach i obfitować w niezbędne substancje odżywcze. Warto jednak pamiętać, że nawet idealnie zbilansowany jadłospis może być niewystarczający – po pierwsze jedzenie nie zawsze jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały, a po drugie u osób zmagających się z limfocytarnym zapaleniem tarczycy nierzadko dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Czy w związku z tym konieczne jest wdrożenie suplementacji w Hashimoto?

Czy warto stosować suplementy diety w Hashimoto?

Suplementy diety to produkty, które wzbudzają mnóstwo kontrowersji. Jedni całkowicie od nich stronią, inni natomiast zażywają je w nadmiarze, ulegając reklamom w telewizji i mediach społecznościowych. O ile przyjmowanie niektórych z nich mija się z celem, tak w pewnych przypadkach uzupełnianie niedoborów za ich pomocą ma jak najbardziej sens – chociażby u osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. W grupie zwolenników suplementacji w Hashimoto znajduje się wielu endokrynologów i dietetyków – okazuje się bowiem, że preparaty w połączeniu ze zbilansowaną dietą mogą niwelować stany zapalne i to nie tylko w obrębie gruczołu tarczowego.

Suplementacja w Hashimoto powinna zostać dobrana indywidualnie przez specjalistę, na podstawie dokładnego wywiadu i aktualnych badań.

Jakie suplementy diety stosować?

Na początek warto podkreślić, że wdrażanie aptecznych specyfików na własną rękę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najrozsądniej jest omówić ten pomysł ze specjalistą i dobrać dawki indywidualnie, na podstawie dokładnego wywiadu i wyników badań. Pamiętaj, że każdy może mieć inne zapotrzebowanie na konkretne witaminy i minerały, a do tego nadmiar niektórych z nich wykazuje toksyczne działanie na organizm. Zatem co suplementować przy Hashimoto, żeby usprawnić funkcjonowanie swojej tarczycy?

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Jod

Niedobór jodu uznawany jest za jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Trudno się temu dziwić – w końcu bierze on czynny udział w syntezie jej hormonów. Warto mieć na uwadze fakt, że zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka jest tak samo niebezpieczne jak jego deficyt – w ostatnim przypadku dochodzi zwykle do spadku poziomu T3 i T4, wzrostu TSH oraz powiększenia gruczołu tarczowego i powstania wola. Konsekwencją pierwszego zjawiska jest wydzielanie dużych ilości nadtlenku wodoru – wolnego rodnika, który prowadzi do oksydacyjnego uszkodzenia tarczycy.

Więcej informacji na temat jodu w Hashimoto znajdziesz w artykule: Jod w Hashimoto, czyli niedoczynność tarczycy a jod – co musisz wiedzieć?

Selen

Selen to kluczowy element suplementacji w Hashimoto. Wchodzi on w skład selenoprotein, tj. enzymów uczestniczących w procesie konwersji tyroksyny do jej aktywnej formy – trójjodotyroniny. Substancja ta usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego i niweluje stany zapalne. Ponadto obniża poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO). Wyniki niektórych badań sugerują, że suplementowanie tego mikroelementu normalizuje pracę gruczołu tarczowego u osób z niedoczynnością. Należy jednak zachować dużą ostrożność w jego stosowaniu, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do zatrucia (selenozy).

Więcej informacji na temat selenu w Hashimoto znajdziesz w artykule: Ile selenu przy Hashimoto?

Witamina D

Co powinno znaleźć się w apteczce każdej osoby zmagającej się z Hashimoto? Suplement z witaminą D! Na jej niedobór cierpi nawet 90% polskiego społeczeństwa, a największy spadek jej stężenia obserwuje się m.in. u pacjentów z limfocytarnym zapaleniem tarczycy. Badania naukowe wykazały, że utrzymywanie jej na odpowiednim poziomie w organizmie wspomaga leczenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób o podłożu autoimmunizacyjnym. Podobnie jak w przypadku selenu, jej przyjmowanie może obniżać poziom przeciwciał anty-TPO.

Więcej informacji o witaminie D przy chorobie Hashimoto znajdziesz w artykule: Ile witaminy D przy Hashimoto?

Magnez

Co suplementować przy Hashimoto, aby złagodzić jej objawy? Na liście zalecanych produktów znajdują się preparaty z magnezem. Co ciekawe, symptomy niedoboru tego minerału mogą do złudzenia przypominać te charakterystyczne dla niedoczynności – wśród tych najbardziej powszechnych wymienia się przewlekłe zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, obniżenie nastroju oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym uporczywe zaparcia. Według doniesień naukowych skrajnie niski poziom magnezu w surowicy krwi wiąże się ze wzrostem przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (TgAb).

Sprawdź również artykuł: Jaki magnez przy Hashimoto? żeby pozyskać więcej informacji. 

Cynk

Cynk to mikroelement o własnościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, uczestniczący w metabolizmie hormonów tarczycy. Jest on niezbędny do produkcji TSH oraz konwersji tyroksyny do trójjodotyroniny. Jako że reguluje on pracę układu immunologicznego, jego suplementowanie zalecane jest również w przypadku innych chorób autoimmunologicznych. Spadek stężenia tego pierwiastka może zwiększyć poziom przeciwciał przeciwtarczycowych oraz nasilić objawy typowe dla Hashimoto, takie jak zmęczenie, ospałość, drażliwość oraz łamliwość włosów i paznokci.

Omega-3

O czym jeszcze należy pamiętać, planując suplementację w Hashimoto? O uwzględnieniu w niej kwasów omega-3! Podobnie jak poprzednicy, wykazują one właściwości przeciwzapalne, a do tego poprawiają wrażliwość tkanek na działanie hormonów tarczycy i zwiększają poziom FT3 i FT4. Ponadto pomagają uporać się z nadmierną sennością, przewlekłym zmęczeniem, obniżeniem nastroju, problemami z pamięcią i koncentracją oraz zaburzeniami gospodarki lipidowej. Co więcej, kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wpływać na aktywność peroksydazy tarczycowej.

Suplementacja w Hashimoto – podsumujmy!

Hashimoto to obecnie jedna z najczęściej diagnozowanych chorób autoimmunologicznych. Podstawą łagodzenia jej symptomów jest nie tylko zażywanie syntetycznego hormonu tarczycy i modyfikacja codziennego jadłospisu, ale również uzupełnienie niedoborów niektórych witamin i minerałów. Aby suplementacja w Hashimoto była całkowicie bezpieczna i przynosiła oczekiwane rezultaty, powinna zostać indywidualnie dobrana przez lekarza lub doświadczonego dietetyka – najlepiej na podstawie dokładnego wywiadu i aktualnych wyników badań.

Źródła:

 • https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf
 • https://jms.ump.edu.pl/index.php/JMS/article/view/63/64
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5091242/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4855971/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3921055/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20688624/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28639965/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27702392/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29967483/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12350134/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2045471/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28315909

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*