Ile selenu przy Hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która wymaga specjalnego dbania o swój stan zdrowia. Bez odpowiedniej diety i suplementacji mikroelementów można spodziewać się rychłego zaostrzenia objawów. Wśród szczególnie ważnych pierwiastków w przewlekłym limfocytarnym zapaleniu tarczycy wymienia się selen, który normalizuje jej funkcjonowanie. Ile selenu przy Hashimoto przyjmować, aby złagodzić objawy choroby i czy potrzebna jest suplementacja farmakologiczna?

Hashimoto a selen – co musisz wiedzieć?

Selen odgrywa istotną rolę w kontekście funkcjonowania tarczycy. Liczne badania pokazują zależność między jego niedoborem a zwiększoną zapadalnością na Hashimoto. Co ciekawe, w przypadku pacjentów z przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy zmniejszone stężenie tego mikroelementu w organizmie może mieć negatywne konsekwencje w postaci zaostrzenia niektórych objawów choroby.
Selen to pierwiastek obecny w gruczole tarczycowym, w którym jego stężenie wynosi około 0,72 µg/gram tkanki. Wchodzi on w skład białek niezbędnych do metabolizmu hormonów tarczycy, aktywnie wspomagając przemianę tyroksyny do trójjodotyroniny. Selen wykazuje również działanie zmniejszające poziom przeciwciał anty-TPO, wyciszając stany zapalne i dodatkowo chroniąc tarczycę przed stresem oksydacyjnym.

Zanim dowiesz się więcej na temat tego, ile selenu przy Hashimoto suplementować, warto mieć świadomość, że zbilansowana dieta jest jego bardzo dobrym źródłem. W jakich produktach można go znaleźć? Selen obecny jest przede wszystkim w:

 • orzechach (w szczególności brazylijskich),
 • tłustych rybach (łososiu, tuńczyku),
 • drobiu,
 • pszenicy,
 • jajach kurzych,
 • grzybach.
Oprócz korzystnego wpływu na gruczoł tarczowy selen odgrywa rolę we wspieraniu pracy układu odpornościowego, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób autozapalnych.

Ile selenu przy Hashimoto suplementować?

Ze względu na to, że zbilansowana dieta jest niewystarczająca w przypadku pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, poleca się dodatkową suplementację środkami farmakologicznymi. Należy jednak pamiętać, że dawkowanie pierwiastka zależeć będzie od szeregu czynników, w tym nasilenia objawów, wyników badań, płci oraz wieku.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Ile selenu przy Hashimoto przyjmować? Średnie zapotrzebowanie na selen u dorosłej osoby wynosi około 55 ug/dobę. Jednak w przypadku niedoboru pierwiastka, dawka ta może zostać zwiększona nawet do 100 ug/dobę. Ze względu na to, że nadmiar selenu jest równie szkodliwy, co jego niedobór, suplementacja farmakologiczna powinna zostać skonsultowana ze specjalistą i poparta odpowiednimi badaniami.

Selen pełni w organizmie ważną rolę, wspomagającą pracę gruczołu tarczowego. Osoby z przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy są szczególnie narażone na jego niedobory. Aby im zapobiegać, ważne jest wdrożenie zbilansowanej diety, bogatej w źródła selenu. Mimo dobrze opracowanego jadłospisu gros pacjentów zmuszonych jest do suplementacji farmakologicznej. To, ile selenu przy Hashimoto należy przyjmować, zależy przede wszystkim od wyników badań laboratoryjnych i decyzji lekarza prowadzącego.

Źródła:

 • http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2017/01/pnm_2016_12_929-933.pdf
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28724185/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23744563/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27702392/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34378788/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*