Badania przy Hashimoto - pora-na-zdrowie.pl

Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do stopniowego niszczenia gruczołu tarczowego. Wbrew pozorom jej zdiagnozowanie nie należy do najłatwiejszych – schorzenie to często daje niespecyficzne objawy, które przypisywane są innym przypadłościom. Jakie badania na Hashimoto wykonać, żeby ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć limfocytarne zapalenie tarczycy? Sprawdź, jak zbadać Hashimoto i rozwiej swoje wątpliwości!

Diagnostyka Hashimoto – co musisz wiedzieć?

Hashimoto to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń tarczycy i to u osób w każdym wieku. Pierwszym impulsem do wykonania badań są niepokojące objawy, w tym przewlekłe zmęczenie, stany depresyjne, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość skóry, wahania nastrojów, problemy z wagą, nadmierna senność oraz ciągłe uczucie zimna.

Pacjent, który trafia do lekarza z powyższymi symptomami, zazwyczaj zmaga się już z zaawansowanym stadium choroby. Od czego rozpoczyna się diagnostykę laboratoryjną? W większości przypadków od badania TSH, które nie zawsze pozwala wykluczyć lub potwierdzić zapalenie. Jakie badania na Hashimoto wykonać, żeby mieć 100% pewność?

Podstawowym badaniem w kierunku Hashimoto jest oznaczenie stężenia TSH, jednak poprawny wynik nie świadczy o braku zapalenia – często niezbędna jest dalsza diagnostyka.

Hashimoto – jakie badania wykonać?

Jak zbadać Hashimoto? Poza dokładnym wywiadem i badaniem palpacyjnym należy oznaczyć takie parametry jak:

 • TSH (hormon tyreotropowy) – najczulsze badanie w kierunku chorób tarczycy. Gdy jest poniżej normy, wskazuje na jej nadczynność. Jeśli natomiast ją przekracza, świadczy o niedoczynności. Poprawny wynik nie wyklucza autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Zdobądź więcej informacji w artykule: Jaki wynik TSH przy Hashimoto jest prawidłowy?
 • FT3 (trijodotyronina) i FT4 (tyroksyna) – to wolne hormony tarczycy, które również mogą potwierdzić lub wykluczyć jej nadczynność/niedoczynność.
 • Anty-TG – przeciwciała skierowane przeciwko tyreoglobulinie, tj. białku hormonalnemu produkowanemu przez tarczycę. Ich wysoki poziom może potwierdzać występowanie innych schorzeń tarczycy, w tym chorobę Gravesa-Basedowa i nowotwory.
 • Anty-TPO – przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej, czyli enzymowi komórkowemu, który odpowiada za syntezę hormonów T4 i T3. Ich podwyższony poziom stwierdzany jest u ok. 80% pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

W celu pogłębienia diagnostyki lekarz może zlecić następujące badania:

 • TRAb – przeciwciała skierowane przeciwko receptorowi hormonu tyreotropowego, których pomiar najczęściej wykonuje się w celu diagnostyki choroby Gravesa-Basedowa. Ich przekroczona norma może potwierdzać chorobę Hashimoto.
 • TG (tyreoglobulina) – glikoproteina, czyli białko hormonalne wytwarzane przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Stanowi ona bardzo ważne źródło jodu w organizmie, a jej stężenie wzrasta wraz z masą gruczołu tarczowego.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Gdzie wykonać badania na Hashimoto?

Właśnie otrzymałeś skierowanie na badania na Hashimoto? W takim razie powinieneś udać się do laboratorium, gdzie zostanie pobrana od ciebie krew. W niektórych punktach możesz skorzystać ze specjalnych pakietów, które zawierają podstawowe lub rozszerzone badania. Warto podkreślić, że nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać – nie musisz być na czczo, choć niektórzy specjaliści to zalecają. Najlepszą porą na wykonanie badań są godziny poranne.

Czy badania laboratoryjne wystarczą do zdiagnozowania Hashimoto?

Jak zbadać Hashimoto, żeby dokładnie ocenić stan tarczycy? Wykonując USG! Badanie obrazowe pozwala szybko i precyzyjnie wykryć nieprawidłowości w obrębie gruczołu tarczowego. Dzięki niemu lekarz będzie w stanie zauważyć wszelkie zmiany w strukturze narządu i określić jego wielkość. Jest to badanie nieinwazyjne i krótkotrwałe – jego średni czas trwania wynosi 10 minut.

W większości przypadków badania laboratoryjne oraz USG tarczycy są w zupełności wystarczające do zdiagnozowania choroby Hashimoto. Sytuacja może zmienić się w momencie, gdy specjalista dostrzeże podejrzane zmiany, zwłaszcza guzki – wtedy niezbędne będzie wykonanie biopsji, czyli pobranie komórek tarczycy za pomocą cienkiej igły i poddanie ich ocenie histopatologicznej.

Jak zbadać Hashimoto? Podstawą diagnostyki jest dokładny wywiad lekarski, badania laboratoryjne oraz USG tarczycy, które pozwala dokładnie ocenić kondycję gruczołu.

Do kogo udać się z wynikami badań na Hashimoto?

Jeśli otrzymałeś skierowanie na badania od lekarza pierwszego kontaktu, możesz skonsultować je właśnie z nim. Gdy dopatrzy się on jakichkolwiek nieprawidłowości, z pewnością skieruje cię do endokrynologa – specjalisty, który w swojej pracy skupia się na układzie endokrynnym, czyli wszystkich gruczołach odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje węższa dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami tarczycy – jest nią tyreologia, a specjalizujący się w niej lekarz to tyreolog. Do jego zadań należy przede wszystkim leczenie łagodnych guzków, nowotworów, woli tarczycowych, a także choroby Gravesa-Basedowa i autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Hashimoto to choroba, która wymaga dogłębnej diagnostyki – jej podstawą jest dokładny wywiad z pacjentem oraz badania laboratoryjne. Jakie badania na Hashimoto wykonać, żeby ją wykluczyć lub potwierdzić? Wśród tych najważniejszych wymienia się TSH, FT3, FT4, anty-TG oraz anty-TPO. Niezbędne jest również USG tarczycy, które pozwala określić wielkość narządu i wykryć ewentualne zmiany w jego strukturze. Wyniki najlepiej skonsultować z lekarzem endokrynologiem lub tyreologiem, którzy specjalizują się w leczeniu schorzeń gruczołu tarczowego.

Źródła:

 • https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/12060/9938
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hashimotos-disease/diagnosis-treatment/drc-20351860
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29083758/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24434360/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK285557/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK244/
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1521690X1300153X?via%3Dihub
 • http://www.clinmedres.org/content/14/2/83.full

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*