Hashimoto to choroba, przy której wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. Do tych najważniejszych należy niewątpliwie witamina D, która usprawnia wiele procesów zachodzących w organizmie. Niestety pokarm nie jest w stanie dostarczyć jej w odpowiednich ilościach, dlatego często niezbędna jest dodatkowa suplementacja. Ile witaminy D przy Hashimoto przyjmować, żeby usprawnić funkcjonowanie swojej tarczycy?
Hashimoto a witamina D – co musisz wiedzieć?
Witamina D to od wielu lat ważny przedmiot badań naukowych. Okazuje się bowiem, że ma ona ogromny wpływ na ludzki organizm i zachodzące w nim procesy. Nie ulega wątpliwości, że jest ona absolutnie niezbędna do prawidłowej pracy tarczycy – jej niedobór może wywoływać stany zapalne i zwiększać poziom przeciwciał anty-TPO, upośledzając tym samym funkcjonowanie układu odpornościowego.
DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!
Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!
Zanim dowiesz się, ile witaminy D przy Hashimoto suplementować, warto poznać inne możliwości podniesienia jej poziomu. Jedną z nich jest oczywiście ekspozycja na słońce, jednak w okresie jesienno-zimowym zadanie to może być nieco utrudnione. Można pozyskać ją również w pewnym stopniu z pożywienia, zwłaszcza świeżych ryb, mleka oraz jaj. Jakie ilości witaminy D są wskazane przy chorobach autoimmunologicznych?
Ile witaminy D przy Hashimoto suplementować?
Dawkowanie witaminy D zależy od wielu różnych czynników, w tym wieku, płci, klimatu, koloru skóry oraz stanu zdrowia. Standardowa dawka dla osoby dorosłej wynosi 2 000 IU, jednak w przypadku pacjentów zmagających się z Hashimoto może być ona niewystarczająca. Mówi się, że powinni oni przyjmować od 3 000 do 6 000 IU, a w skrajnych przypadkach nawet 10 000 IU w ciągu doby.
Zalecenia dotyczące dawkowania witaminy D to kwestia indywidualna, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań i konsultowanie ich z lekarzem. Jeśli chodzi o normy laboratoryjne, zazwyczaj wynoszą one od 30 do 50-60 ng/ml. Przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy najlepiej dojść do górnego zakresu, jednak warto zachować czujność, ponieważ nadmiar może być tak samo szkodliwy jak niedobór.
Witamina D pełni w organizmie bardzo ważną funkcję, odpowiadając za poprawny przebieg wielu zachodzących w nim procesów. Niestety trudno pozyskać ją w wystarczających ilościach z pożywienia i wskutek ekspozycji słonecznej, dlatego często niezbędna jest jej dodatkowa suplementacja. Na jej niedobór narażone są przede wszystkim osoby z chorobami autoimmunologicznymi, w tym limfocytarnym zapaleniem tarczycy. To, ile witaminy D przy Hashimoto przyjmować, zależy przede wszystkim od wyników badań laboratoryjnych.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28697689/
- http://www.czytelniamedyczna.pl/6177,vitamin-d-and-autoimmune-thyroid-diseases.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8074587/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16618499/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27191042/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32679784/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618598/