Hashimoto a ciąża - pora-na-zdrowie.pl

Choroba Hashimoto a ciąża – to jedno z najczęściej dyskutowanych zagadnień w kontekście autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Wiele borykających się z nią kobiet zmaga się z zaburzeniami płodności oraz problemami zdrowotnymi w trakcie oczekiwania na dziecko. Dlaczego zajście w ciążę w przypadku tego schorzenia jest utrudnione? Jak powinna wyglądać dieta i leczenie przy Hashimoto w ciąży?

Czym jest Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w której organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom i narządom – w tym przypadku gruczołowi tarczowemu. Ten w konsekwencji stopniowo niszczeje i wytwarza coraz mniej hormonów, nasilając nieprzyjemne objawy. Jakie konkretnie?

Osoby zmagające się z Hashimoto najczęściej uskarżają się na przewlekłe zmęczenie, brak energii, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, wahania nastrojów, stany depresyjne, suchość skóry, wzrost masy ciała, nadmierną senność, brak tolerancji na zimno, bóle mięśni i stawów, zaparcia oraz spowolnione tętno.

Jako że symptomy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy bywają niespecyficzne, nierzadko przypisywane są innym schorzeniom. Wielu pacjentów decyduje się na wizytę u lekarza dopiero w momencie, gdy w ich organizmie zaczyna dziać się coś naprawdę niepokojącego. Jednym ze zgłaszanych problemów – zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn – są zaburzenia płodności. Hashimoto a ciąża – jakie jest między nimi powiązanie?

Hashimoto a ciąża – dlaczego zajście w ciążę jest trudniejsze?

Limfocytarne zapalenie tarczycy wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Prowadzi ono do nieprawidłowości nie tylko w obrębie układu odpornościowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego czy trawiennego, ale również hormonalnego, zwłaszcza w przypadku pań.

DBAJ O SIEBIE PRZY HASHIMOTO POD OKIEM DIETETYKA!!!

Skorzystaj ze specjalnej oferty na pakiet rozszerzony online w cenie 350 zł zamiast 450 zł !!!

Dietetyk kliniczny Katarzyna Brzozowska

Gruczoł tarczowy odpowiada za produkowanie ważnych hormonów, które wpływają na płodność u obu płci. U kobiet, na przykład, dochodzi do hiperprolaktynemii, czyli wzrostu stężenia prolaktyny w surowicy krwi. Jej nadmiar prowadzi do zaburzeń cyklu menstruacyjnego oraz zatrzymania owulacji.

Jak wyglądają kwestie płodności u mężczyzn? U panów najczęściej odnotowuje się spadek libido, pogorszenie jakości nasienia oraz upośledzenie funkcji jąder. W jaki sposób można uporać się z tym problemem? Hashimoto a ciąża – jak ją zaplanować, żeby uniknąć stresów i rozczarowań?

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może przyczynić się do spadku płodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Hashimoto a planowanie ciąży

Jeśli podjęliście wraz z partnerem lub partnerką decyzję o powiększeniu rodziny, warto skonsultować ten pomysł z lekarzem, zwłaszcza jeśli u was lub u waszych bliskich występują jakiekolwiek choroby tarczycy. Planowanie ciąży najlepiej rozpocząć od wykonania kompleksowych badań, które ocenią stan gruczołu tarczowego – zarówno u przyszłej mamy, jak i taty.

Jeśli lekarz dopatrzy się nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych lub strukturze tarczycy podczas USG, wdroży stosowne leczenie, które polega na ustabilizowaniu poziomu hormonów, obniżeniu przeciwciał oraz uzupełnieniu niedoborów witamin i minerałów. A jak postępuje się przy Hashimoto w ciąży?

Ciąża a Hashimoto – co dalej?

Właśnie dowiedzieliście się, że zostaniecie rodzicami? To świetnie! Pamiętacie jednak, że nie należy spoczywać na laurach – to dopiero początek waszej przygody z regularnymi badaniami i wizytami u specjalisty. Dlaczego przyszła mama powinna być pod stałą kontrolą lekarza?

W przypadku Hashimoto w ciąży – zwłaszcza w I trymestrze – może dojść do uszkodzenia płodu oraz krwotoku lub poronienia. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zazwyczaj rozregulowane hormony oraz wysoki poziom przeciwciał.

Ryzyko poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych u dziecka maleje w drugim trymestrze ciąży, kiedy wykształca się u niego tarczyca. Warto dodać, że po rozwiązaniu u noworodków wykonuje się badanie TSH, aby sprawdzić, czy ich gruczoł tarczowy pracuje prawidłowo.

Leczenie Hashimoto w ciąży

Leczenie Hashimoto a ciąża – jak to wygląda w praktyce? Otóż najczęściej stosuje się hormonalną terapię zastępczą – ciężarna przyjmuje lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy. Jego dawka dobierana jest po oznaczeniu takich parametrów jak TSH, FT3, FT4, anty-TG oraz anty-TPO. Nie mniej istotne jest USG narządu, które pozwala ocenić jego kondycję i wykryć ewentualne zmiany w jego strukturze. Lekarz może zlecić również oznaczenie stężenia niektórych mikroelementów i – w razie konieczności – wdrożyć dodatkową suplementację.

Podstawą leczenia Hashimoto u ciężarnych jest przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycy, stosowanie gęsto odżywczej diety oraz uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów.

Dieta przy Hashimoto a ciąża

Poza przyjmowaniem lewotyroksyny i suplementów diety najskuteczniejszą metodą leczenia Hashimoto w ciąży jest stosowanie odpowiedniej diety. Przyszła mama powinna zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów na rzecz tych jak najbardziej naturalnych, obfitujących w wysokiej jakości węglowodany, pełnowartościowe białko oraz zdrowe tłuszcze.

W posiłkach spożywanych przez ciężarną nie powinno zabraknąć źródeł witamin i mikroelementów, w tym cynku, selenu, żelaza, witamin z grupy B, jodu oraz witaminy D. Warto sięgać również po pokarmy bogate w błonnik, które regulują pracę układu pokarmowego. Niekiedy należy wykluczyć alergizującą żywność, np. tę zawierającą gluten lub laktozę.

Hashimoto a ciąża po 40 – co musisz wiedzieć?

Hashimoto a ciąża po 40 – to zagadnienie coraz szerzej omawiane przez lekarzy i dietetyków. W tym wieku płodność spada i wzrasta ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad rozwojowych u dziecka – nawet w przypadku osób niezmagających się z chorobami tarczycy. Leczenie pacjentek z tej grupy niewiele różni się od tego opisanego powyżej – zazwyczaj polega na przyjmowaniu syntetycznego hormonu i suplementów diety oraz zmianie nawyków żywieniowych. Warto podkreślić, że ciężarna po 40 nierzadko wymaga częstszych wizyt u ginekologa i endokrynologa.

Hashimoto a ciąża – to temat szeroko omawiany przez położników, ginekologów oraz specjalistów w dziedzinie żywienia. Okazuje się bowiem, że autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może wpływać na płodność oraz przebieg ciąży, prowadząc do groźnych powikłań w trakcie jej trwania. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, przyszła mama powinna znajdować się pod stałą kontrolą lekarza, regularnie wykonywać badania, przyjmować środki farmakologiczne i stosować gęsto odżywczą dietę.

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3657451/
  • https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/pregnancy-thyroid-disease
  • https://www.medsci.org/v17p2402.htm
  • https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/download/25264/20093
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24695447/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32588591/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*